40 tys. maturzystów przystąpiło do egzaminu maturalnego z chemii, co stanowi dziewięć procent tegorocznych abiturientów. Większość z nich była pewna swych możliwości, gdyż zdecydowała się na poziom rozszerzony.
Zaledwie 13 procent maturzystów zdecydowało się zdawać egzamin maturalny z chemii na poziomie podstawowym. Czternastostronicowy arkusz egzaminacyjny zawierał trzydzieści zadań, które należało rozwiązać w ciągu 120 minut. Należało wykazać się zarówno wiedzą teoretyczną jak i umiejętnością rozwiązywania zadań rachunkowych.
150 minut na zaawansowaną chemię
Trzydzieści siedem zadań na siedemnastu stronach - tak wyglądał arkusz egzaminacyjny z chemii na poziomie rozszerzonym, do którego przystąpiło aż 87 procent zdających dziś maturę. Egzamin trwał 150 minut. Podobnie jak w arkuszu podstawowym na poziomie rozszerzonym uczniowie zmagali się z zadaniami rachunkowymi, reakcjami chemicznymi i jak to w chemii bywa ze skomplikowanymi wzorami strukturalnymi cząsteczek.
Obowiązkowo trzy przedmioty pisemnie i dwa ustnie
Na egzaminie maturalnym abiturienci zobowiązani są przystąpić do jego pisemnej części składającej się z trzech przedmiotów: języka polskiego, języka obcego oraz jednego wybranego przedmiotu. Tzw. nowa matura przewiduje również możliwość zdawania do trzech dodatkowych przedmiotów. Obowiązkowe są również egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego.
Próg trzydziestu procent
Matura uznana jest za zdaną, jeżeli w części ustnej i pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego na maturze abiturient otrzyma co najmniej 30 procent możliwych do uzyskania punktów z egzaminu z danego przedmiotu, niezależnie od tego, czy zdawał go na poziomie podstawowym, czy na rozszerzonym.
Maturę w całej Polsce zdaje w tym roku ponad 440 tys. uczniów. Egzaminy pisemne rozpoczęły się 4 maja i potrwają do 21 maja. Egzaminy ustne przeprowadzane będą do 29 maja.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24