TVN24 | Polska

Marian Banaś: do NIK wpłynęło pismo marszałek Witek. Jest data posiedzenia komisji w sprawie wniosku o uchylenie immunitetu

TVN24 | Polska

Autor:
momo,js/kab
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Jak Porozumienie zagłosuje w sprawie immunitetu szefa NIK? Wicerzecznik odpowiada
Jak Porozumienie zagłosuje w sprawie immunitetu szefa NIK? Wicerzecznik odpowiadaTVN24
wideo 2/7
TVN24Jak Porozumienie zagłosuje w sprawie immunitetu szefa NIK? Wicerzecznik odpowiada

Do Najwyższej Izby Kontroli wpłynęło pismo marszałek Sejmu Elżbiety Witek z wnioskiem o uchylenie mi immunitetu - napisał w piątek na Twitterze prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś. Przewodniczący sejmowej komisji regulaminowej i spraw poselskich Kazimierz Smoliński (PiS) poinformował natomiast, że trafił do niej wniosek w sprawie Banasia. - Zwołuję posiedzenie komisji na 10 sierpnia - przekazał.

23 lipca Prokuratura Krajowa poinformowała, że Prokurator Generalny wystąpił do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK, któremu śledczy chcą postawić kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Zatrzymanie Jakuba Banasia

Nieco wcześniej Marian Banaś poinformował na Twitterze, że jego syn został zatrzymany w piątek 23 lipca na lotnisku Kraków-Balice, gdy wracał wraz z żoną z urlopu, a zatrzymania dokonali funkcjonariusze CBA. Samo CBA poinformowało o zatrzymaniu dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie Tadeusza G. oraz społecznego doradcy prezesa NIK Jakuba Banasia. W sobotę Prokuratura Regionalna w Białymstoku postawiła zarzuty Jakubowi Banasiowi i jego żonie Agnieszce, a także Tadeuszowi G.

Wniosek o uchylenie immunitetu Mariana Banasia

W piątek przed południem szef NIK Marian Banaś poinformował na Twitterze, że do Najwyższej Izby Kontroli wpłynęło pismo Marszałek Sejmu Elżbiety Witek z wnioskiem o uchylenie mu immunitetu.

Kiedy posiedzenie komisji w sprawie uchylenia immunitetu Banasia

Przewodniczący sejmowej komisji regulaminowej i spraw poselskich Kazimierz Smoliński (PiS) powiedział w piątek Polskiej Agencji Prasowej wniosek w sprawie uchylenia immunitetu Banasiowi wpłynął do komisji. Dodał, że jest w nim mowa o 13 zarzutach wobec Banasia. - 11 dotyczących oświadczeń majątkowych, jeden dotyczący prowadzenia niedozwolonej działalności i jeden o nadużywanie stanowiska - mówił Smoliński.

Pytany, kiedy komisja może się zebrać i zająć się wnioskiem, Smoliński odparł: "już zwołuję komisję na 10 sierpnia".

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka przekazał w piątek na Twitterze, że w ocenie służb prawnych Kancelarii Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu prezesa NIK spełnia wymogi formalne. Dodał, że w piątek, 30 lipca wniosek skutecznie doręczono prezesowi Marianowi Banasiowi. - Jednocześnie dokument trafił do Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych - potwierdził.

Autor:momo,js/kab

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości