Służył Polsce, składając liczne dowody swojego mądrego patriotyzmu - głosi przyjęta przez posłów uchwała, w której Sejm oddał hołd Bronisławowi Geremkowi. - W imieniu rodziny dziękuję za uhonorowanie pamięci mojego ojca przez Wysoką Izbę - powiedział w parlamencie syn profesora.
Posłowie przyjęli uchwałę przez aklamację. Wraz z zaproszonymi gośćmi: rodziną i współpracownikami prof. Geremka, a także parlamentarzystami z klubów, do których należał polityk, wysłuchali jej na stojąco. Treść uchwały odczytał marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.
"13 lipca 2008 roku zmarł Bronisław Geremek, jeden z filarów opozycji demokratycznej lat 70. i 80., doradca NSZZ "Solidarność", uczestnik obrad Okrągłego Stołu, wybitny parlamentarzysta, po czerwcowych wyborach w 1989 roku przewodniczący Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, skupiającego posłów wywodzących się z "Solidarności", minister spraw zagranicznych, który wprowadzał Polskę do NATO.
Bronisław Geremek łączył talenty błyskotliwego polityka i dyplomaty z erudycją wybitnego historyka. Służył Polsce, składając liczne dowody swego mądrego patriotyzmu. Sejm RP oddaje hołd tragicznie Zmarłemu, przypominając o Jego zasługach dla budowy wolnej, demokratycznej i suwerennej Polski w silnej i jednoczącej się Europie. W dowód uznania i wdzięczności Sejm RP postanawia nadać jednej z sal sejmowych Jego imię" - brzmi treść uchwały.
Parlamentarzyści uczcili też pamięć prof. Geremka minutą ciszy.
Obecny w Sejmie Marcin Geremek podziękował posłom za uhonorowanie pamięci jego ojca. - Bronisław Geremek był człowiekiem, dla którego wartości demokratyczne były najwyższym dobrem, przedkładał dialog nad spór. Miejscem, które uosabia te wartości jest parlament – powiedział syn dyplomaty.
"Wyznaczył kierunki polskiej dyplomacji"
Imię polskiego dyplomaty otrzymała sala numer 14. w budynku G Sejmu. Często obraduje tam Komisja Spraw Zagranicznych. - To tylko formalność, bo w sercach każdy już nosi nazwę tej sali - powiedział marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, tuż przed uroczystym nadaniem sejmowej sali imienia prof. Geremka.
- Profesor wyznaczył kierunki, które do dzisiaj stanowią zasadniczą linię polskiej polityki zagranicznej. Odcisnął wyraźne piętno, jeśli chodzi o polskie dążenia, a także sposoby funkcjonowania na arenie polityki zagranicznej - mówił podczas uroczystości marszałek Sejmu.
Na koniec Komorowski podzielił się z zaproszonymi gośćmi osobistym wspomnieniem jednej z ostatnich rozmów z profesorem. Jak mówił, mniej więcej rok temu rozmawiał z nim o miejscu i wizerunku Polski. Prof. Geremek powiedział wtedy: „wiesz, chyba przyjdzie nam kilkanaście lat pracować na odbudowę polskiej pozycji".
- Chciałbym, żeby decyzja Sejmu o nadaniu sali, w której spotyka się Komisja Spraw Zagranicznych, imienia prof. Geremka stwarzała perspektywę zasadniczego skrócenia tego dystansu czasowego - podkreślił marszałek Sejmu.
- Są ludzie, których nie można zastąpić i do nich należał Geremek - mówił z kolei były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Wystawa o polityku solidarności
Uchwała oddająca hołd wybitnemu Polakowi to nie wszystko. W Sali Kolumnowej została również otwarta wystawa, ukazująca prof. Geremka jako polityka wolności i solidarności. Kilkadziesiąt zdjęć obrazuje jego aktywność od czasu strajku w Stoczni Gdańskiej, poprzez rozmowy Okrągłego Stołu, kierowanie MSZ, aż do pracy w europarlamencie.
Prof. Bronisław Geremek - działacz opozycji antykomunistycznej, poseł na Sejm, minister spraw zagranicznych w latach 1997-2000, poseł do Parlamentu Europejskiego, zginął ponad tydzień temu w wypadku samochodowym. Miał 76 lat. W poniedziałek został pochowany w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach.
Źródło: tvn24.pl, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/PAP