Polityka prorodzinna, to, czy religia powinna stać się przedmiotem maturalnym, a także problemy bioetyczne - to główne tematy posiedzenia Komisji Wspólnej episkopatu i rządu. Spotkaniu współprzewodniczyli wicepremier i szef MSWiA Grzegorz Schetyna oraz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.
Ustalono, że posiedzenia Komisji Wspólnej odbywać się będą dwa razy w roku. Poprzednio - za czasów rządu PiS-Samoobrona-LPR - Komisja zebrała się w marcu 2006 roku.
W komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu napisano, że strona rządowa i kościelna z zadowoleniem przyjęły wznowienie prac Komisji i liczą, że "posiedzenia kształtować będą właściwe relacje państwa i kościoła".
Na spotkaniu dyskutowano między innymi o kwestii nauczania religii w szkołach. Przedstawiciele rządu i episkopatu uznali, że sprawy nauczania przedmiotu i możliwości ustanowienia go jako przedmiotu maturalnego wymagają dalszych prac z udziałem ekspertów. Specjaliści maja też zająć się problemami bioetyki, a w szczególności ratyfikowaniem przez Polskę Konwencji Bioetycznej Rady Europy. W tych zagadnieniach mieszczą się także kwestie zapłodnienia in vitro.
Przedstawiciele Episkopatu zaapelowali też do rządzących o priorytetowe potraktowanie polityki prorodzinnej. Argumentowali, że konieczne jest przeciwdziałanie pogarszającej się od wielu lat sytuacji demograficznej oraz ubóstwu, w szczególności wśród rodzin wielodzietnych.
Jak podano, obie strony zapoznały się też z problemami duszpasterstwa Polaków zagranicą.
Źródło: PAP, IAR, Gazeta Wyborcza
Źródło zdjęcia głównego: TVN24