Nadzwyczajna komisja "Przyjazne Państwo" do spraw związanych z ograniczeniem biurokracji ukonstytuuje się 9 stycznia - poinformował Janusz Palikot (PO) w Sygnałach Dnia. Nowa komisja zajmie się m.in. tropieniem niejasnych, nieskutecznych, zbędnych i absurdalnych przepisów.
Janusz Palikot zapewnił, że na początku stycznia dojdzie do personalnego ukonstytuowania i zatwierdzenia składu komisji. - Kluby zgłosiły już nieformalnie kandydatów - poinformował kandydat na przewodniczącego komisji.
Komisja nadzwyczajna "Przyjazne Państwo" została powołana w czwartek. Palikot planuje, że przez pierwsze 100 dni jej funkcjonowania odbędzie się "mniej więcej" sto posiedzeń. - Z bardzo wielu środowisk spływają do nas propozycje różnego rodzaju zmian, które lekarze, weterynarze, czy samorządowcy zdiagnozowali, opisali jako te, które tworzą dla nich różnego rodzaju bariery prawne w ich działalności. Będziemy chcieli zrobić publiczne wysłuchania - tłumaczył.
Podkreślił, że największym zadaniem komisji będzie unikanie rożnych pułapek, np. ze strony lobbystów, czy na skutek bałaganu wynikającego ze zbyt radykalnych zmian.
Do zadań komisji będzie należeć przegląd i analiza prawa, w celu wskazania przepisów niejasnych, niespójnych, nieskutecznych, zbędnych lub nadmiernie regulujących.
Komisja ma również przygotowywać, w oparciu o przegląd i analizę przepisów, tezy dotyczące niezbędnych zmian w ustawodawstwie.
W trakcie debaty sejmowej sprawozdawca projektu Janusz Palikot (PO) powiedział, że komisja ma "odbiurokratyzować życie publiczne". - Proponujemy zmiany przepisów, które nadmiernie biurokratyzują życie gospodarcze - zapewniał poseł.
Źródło: PAP, tvn24.pl