- Bolejemy nad niewłaściwymi postawami i czynami tych spośród nas, którzy pobłądzili, powodując zgorszenie ludu Bożego - mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz do duchownych zgromadzonych w sanktuarium w Łagiewnikach. Msze dla kapłanów odbywają się dziś w całym kraju. Wielki Czwartek jest ich świętem, tego dnia - jak wierzą katolicy - Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy ustanowił sakrament kapłaństwa.
W Wielki Czwartek przed południem w kościołach katedralnych biskupi odprawiają msze św., podczas których księża z całej diecezji odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Święcone są też oleje używane przy udzielaniu sakramentów: olej katechumenatu, chorych i Krzyżma Świętego.
Bolejemy nad niewłaściwymi postawami i czynami tych spośród nas, którzy pobłądzili, powodując zgorszenie ludu Bożego. Kard. Stanisław Dziwisz
"Dotykają nas niesłuszne krytyki"
W sanktuarium w Łagiewnikach odbyła się Msza Krzyżma Świętego, podczas której kard. Stanisław Dziwisz obmył nogi kapłanom z diecezji krakowskiej.
W słowie duszpasterskim metropolita krakowski przyznał m.in., że Kościół "boleje nad niewłaściwymi postawami i czynami tych spośród nas, którzy pobłądzili, powodując zgorszenie ludu Bożego".
- Ale dotykają nas również niesłuszne krytyki, przejawy prymitywnego antyklerykalizmu, czasem związane z kalkulacjami politycznymi, z chęcią wzbudzenia niechęci do Kościoła - podkreślił. - A przecież Kościół niezależnie od mankamentów swoich sług, pragnie służyć - dodał.
Parafie mają być domem przyjaznym i otwartym dla wszystkich, nawet dla tych, którzy są krytycznie nastawieni do Kościoła. Musimy sobie uświadomić, że kapłani są posłani do wszystkich. kard. Kaziemierz Nycz
Kapłani - duszpasterzami, parafia - domem
Metropolita warszawski kard Kazimierz Nycz zaapelował natomiast do kapłanów, aby parafia była domem, a nie urzędem czy instytucją, a księża - duszpasterzami, a nie urzędnikami. - Parafie mają być domem przyjaznym i otwartym dla wszystkich, nawet dla tych, którzy są krytycznie nastawieni do Kościoła. Musimy sobie uświadomić, że kapłani są posłani do wszystkich - mówił do duchownych z diecezji warszawskiej.
Odnosząc się do tegorocznego hasła roku duszpasterskiego "Kościół jest domem", metropolita warszawski powiedział, że hasło to jest bardzo zobowiązujące przede wszystkim dla biskupów i kapłanów. Dlatego też - mówił kard. Nycz - musimy sobie ciągle stawiać pytania. - Czy naszą postawą przy ołtarzu, w konfesjonale, w kancelarii parafialnej, w szkole, a także w codziennym życiu dajemy świadectwo, że Kościół jest domem? Czy drzwi Kościoła otwarte są dla żyjących na jego obrzeżach, obojętnych, a nawet krytykujących go? Czy wychodzimy im naprzeciw i jesteśmy gotowi powitać ich z radością i nadzieją? - wyliczał.
W mszy uczestniczyli: nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, biskupi warszawscy oraz mniej więcej 500 kapłanów diecezji warszawskiej. Kardynał poświęcił oleje Krzyżma Świętego, a kapłani odnowili przyrzeczenia święceń kapłańskich.
"Kościół potrafi stawić czoło trudnościom"
Z kolei przewodniczący Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik podczas wielkoczwartkowej mszy św. dla kapłanów w Przemyślu powiedział, że "Kościół w Polsce czuje, że potrafi stawić czoło trudnościom i wyzwaniom nowej epoki historycznej".
(...) ponieważ Kościół wie, że może ufać kapłanom, wie, że kapłani w zdecydowanej swej większości utożsamiają się z Ewangelią i z nauczaniem Kościoła, wie, że w zdecydowanej swej większości nie aprobują ani wyskoków, ani upadków kapłańskiego życia. Abp. Józef Michalik
- Kościół w Polsce czuje, że potrafi stawić czoło trudnościom i wyzwaniom nowej epoki historycznej - jakże niekiedy dziwnej i agresywnej w promowaniu swoich destrukcyjnych zasad - ponieważ Kościół wie, że może ufać kapłanom, wie, że kapłani w zdecydowanej swej większości utożsamiają się z Ewangelią i z nauczaniem Kościoła, wie, że w zdecydowanej swej większości nie aprobują ani wyskoków, ani upadków kapłańskiego życia - powiedział hierarcha.
Jak dodał, Kościół przezwycięży trudności, bo "ufa też katolikom świeckim, którzy staną przy nas w najtrudniejszych momentach wybranej kapłańskiej służby, bo oni dobrze znają nasze życie, wiedzą, że nie oszukujemy ani ich, ani siebie".
W homilii metropolita przemyski zaznaczył, że "kapłan musi mieć odwagę pójścia pod prąd opinii publicznej, ilekroć ta próbuje przekreślać boże prawa, zdrowe tradycje Kościoła i naszej wiary".
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24