Wiemy już jakie będą poprawki do ustaw zdrowotnych autorstwa PO - informuje TVN24. Poprawki dotyczą pakietu socjalnego. Zmiany te spełniają żądania związków zawodowych.
Poprawek jest sześć. Dotyczą m.in. pokrycia przez pracodawcę kosztów doskonalenie zawodowego, a także wypłat - dodatków za wieloletnią pracę, nagród jubileuszowych oraz jednorazowych odpraw pieniężnych w związku z przejściem na emeryturę lub rentę dla pracowników zoz-ów prowadzonych przez spółki kapitałowe.
Poprawki zaproponowała Kopacz
Jak informował w czwartek rzecznik resortu zdrowia Jakub Gołąb, wprowadzenie poprawek zaproponowała minister zdrowia Ewa Kopacz podczas czwartkowego spotkania kierownictwa resortu z przedstawicielami senackiej komisji zdrowia i klubu PO.
Gołąb dodał, że poprawki zgłoszą senatorowie PO podczas piątkowego posiedzenia senackiej komisji zdrowia. Zaznaczył także, iż były one postulowane przez stronę społeczną.
Związki apelują do prezydenta
Związki zawodowe działające w służbie zdrowia zwróciły się w środę do prezydenta Lecha Kaczyńskiego z prośbą o zawetowanie ustaw zdrowotnych uchwalonych we wtorek przez Sejm. Wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Longina Kaczmarska, powiedziała, że jej związek, OPZZ, NSZZ "Solidarność" oraz Forum Związków Zawodowych skierowały do prezydenta pismo z prośbą o pilne spotkanie.
W ocenie związkowców, ustawy o przekształceniu zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, o pracownikach zoz-ów, a także ustawa wprowadzająca reformę są szkodliwe zarówno dla nich jak i dla pacjentów.
Przewodnicząca OZZPiP Dorota Gardias bardzo krytycznie oceniła ustawy zdrowotne. Weto prezydenta to nasz jedyny ratunek - powiedziała. W jej opinii, "nie myśli się o pracownikach ochrony zdrowia, nie myśli się o pacjentach, po prostu idzie wszystko na żywioł, tylko że pacjenci to nie fabryka kubków". Zmęczona pielęgniarka to niebezpieczeństwo dla pacjenta - dodała.
Sejm odrzucił wnioski o pakiety socjalne
Sejm uchwalił we wtorek pakiet sześciu ustaw zdrowotnych autorstwa PO. Zakładają one m.in. obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, przekazanie całości ich kapitału samorządom oraz utworzenie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta.
Uchwalone zostały ustawy: o zoz-ach, o ochronie praw pacjenta i o Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia, oraz o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej. Sejm uchwalił także ustawę wprowadzającą reformę. Teraz ustawy trafią do Senatu.
Posłowie zdecydowali, że przekształcenie szpitali w spółki ma odbywać się bez pakietów socjalnych dla pracowników. Odrzucono dwa wnioski mniejszości w tej sprawie. W ustawie znalazły się zapisy gwarantujące pracownikom zatrudnienie w przekształconej placówce, jednak nie określają one warunków zatrudnienia w spółce.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP