Blisko dwa tysiące harcerzy przemaszerowało przed prezydentem Bronisławem Komorowskim i jego żoną Anną. To z okazji Jubileuszowego Zlotu Stulecia Harcerstwa w Krakowie. - Każde pokolenie harcerskie przysięga, że chce służyć całym życiem. Chciałem wam życzyć, żebyście tę postawę służby przez całe życie zachowali w sobie i potrafili realizować przez całe wasze życie - powiedział harcerzom prezydent.
Komorowski nawiązując do miejsca obozowiska zlotu w pobliżu Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Łagiewnikach powiedział, że można także "na harcerski sposób tłumaczyć słowa Jana Pawła II", ponieważ "do tego, aby służyć całym życiem, trzeba mieć odwagę i zdolność do prezentowania postawy dzielności w życiu".
Kiedy harcerstwo ma sens?
Jak podkreślił, każde pokolenie inaczej odpowiadało na pytania o dzielność. - Dzisiaj odwaga to już nie jest wznoszenie barykad, to już nie jest marzenie o polskim państwie, bo ono jest faktem - mówił prezydent.
- Dzisiaj odwaga harcerska i postawa służby przez całe życie dotyczy normalnego państwa polskiego, normalnego społeczeństwa, ludzi, z którymi można zrobić bardzo wiele, jeśli ma się tę postawę służby na rzecz innych. Dzisiejsza odwaga to jest trwanie przy systemie wartości, które stworzyło harcerstwo 100 lat temu. To jest zdolność do upominania się o innych. Dzisiaj odwaga harcerska to także odwaga w kształtowaniu świadomych postaw obywatelskich, bo harcerstwo ma swój sens wtedy, jeśli kształtuje postawy i ludzi potrafiących odpowiadać na wyzwania przyszłości i współczesności - mówił prezydent Komorowski.
Dzisiaj odwaga harcerska i postawa służby przez całe życie dotyczy normalnego państwa polskiego, normalnego społeczeństwa, ludzi, z którymi można zrobić bardzo wiele, jeśli ma się tę postawę służby na rzecz innych. Dzisiejsza odwaga to jest trwanie przy systemie wartości, które stworzyło harcerstwo 100 lat temu. To jest zdolność do upominania się o innych Bronisław Komorowski
Odbiór defilady
Wcześniej na pl. o. Adama Studzińskiego pod Wawelem prezydent wraz z małżonką odebrał Defiladę Zlotu 100-lecia Harcerstwa. Po spotkaniu w Łagiewnikach prezydencka para zwiedziła Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" z relikwiami błogosławionego, a podczas pobytu w Krakowie zwiedziła także wystawę "Skarby Korony Hiszpańskiej" w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Jubileuszowy Zlot Stulecia Harcerstwa odbywał się w Krakowie od czwartku do niedzieli. W zlocie uczestniczyło blisko 2 tys. harcerzy. Do Krakowa przyjechali reprezentanci pięciu organizacji: ZHR, Stowarzyszenia Harcerskiego, Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" - Federacji Skautingu Europejskiego, Harcerstwa Polskiego na Ukrainie oraz Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie.
Przygoda całym życiem
Zlot odbywał się pod hasłem "Całym życiem - przygoda XXI". Jak powiedział komendant Zlotu hm. Krzysztof Jerzy Piaseczny, "pierwsza część tego hasła to odwołanie do pierwszych słów przyrzeczenia harcerskiego, do tradycji i ideałów harcerskich, które są niezmienne - służba Bogu, Ojczyźnie i bliźnim". Natomiast "przygoda XXI" to spojrzenie w przyszłość, szkoła nowoczesnego harcerstwa, które ma stanowić szkołę charakterów i formować elity nowoczesnego państwa.
Inauguracyjny apel we czwartek wieczorem poprzedziła msza św. odprawiona w Bazylice Miłosierdzia Bożego przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Kard. Dziwisz otrzymał Honorowy Krzyż Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej "Ad Amicum" przyznawany wybitnym przyjaciołom ZHR.
W trakcie zlotu harcerze na wytypowanych wcześniej krakowskich podwórkach zamontowali nowe urządzenia do zabaw dla dzieci, uczestniczyli w grach terenowych. W piątek wieczorem na "Ognisku stulecia" spotkali się harcerze wszystkich pokoleń, a w sobotę uczestniczyli w odsłonięciu popiersia Andrzeja Małkowskiego w Parku im. dra H. Jordana.
W niedzielę harcerscy nurkowie złożyli kwiaty pod podwodną tablicą upamiętniającą Jana Pawła II w kamieniołomie na Zakrzówku, a uczestnicy defilady złożyli kwiaty w Katedrze Wawelskiej i w kryptach na grobach św. Stanisława i św. Jadwigi oraz Józefa Piłsudskiego, gen. Władysława Sikorskiego, Lecha i Marii Kaczyńskich.
Sto lat harcerstwa
Przed rokiem stulecie harcerstwa w Polsce świętował w Krakowie - również z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego małżonki - Związek Harcerstwa Polskiego.
Za rok powstania harcerstwa przyjmuje się 1910, a właściwie okres między wrześniem 1910 (powstanie pierwszego zastępu) a 22 maja 1911 (powstanie pierwszych drużyn). Za symbolicznych założycieli harcerstwa uważa się Andrzeja Małkowskiego i jego żonę Olgę Drahonowską-Małkowską. Istotę różnicy pomiędzy ówczesnym "klasycznym" skautingiem założonym przez gen. Roberta Baden-Powella a powstającym wówczas harcerstwem, Andrzej Małkowski ujął w słowach: harcerstwo to skauting plus niepodległość, aby podkreślić różnicę w ówczesnych priorytetach polskiego harcerstwa i światowego skautingu.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/fot. PAP