Na zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego powinno się iść, mimo ogarniającego "poczucia beznadziei" - takiego zdania jest pisarz i scenarzysta Janusz Głowacki. Gość "Wstajesz i Wiesz" ubolewał nad tym, jacy kandydaci biorą udział w wyścigu o mandaty europosłów: - Nie wiem, po co tam idą. Nie znają języka, są wrogami Unii...
Głowacki na antenie TVN24 krytykował polskich polityków. - To są bardzo poważni "artyści". To, co oni wykonują, musi budzić szacunek - to jest tak bezgraniczny cynizm. Ja to oglądam z rozkoszą - ironizował. Wyznał, że odczuwa ostatnio w mediach brak agenta Tomka, czyli posła Tomasza Kaczmarka.
Aktywność medialna Janusza Korwin-Mikkego "w nowej szacie" budzi zaś w nim mieszane uczucia. - Trochę mnie to śmieszy, trochę przeraża, a trochę się temu przyglądam z osłupieniem lekkim.
- Czuję się jak w kasynie, gdzie wszystkie sztony są naznaczone: gra się patriotyzmem Polską, a ludzie się dają na to nabrać - tłumaczył.
Negatywnie wypowiadał się także o politykach, którzy sprzeciwiają się legalizacji związków homoseksualnych. - Za 20 lat nikt nie uwierzy w to, że to był jakikolwiek problem mówił.
"Starałem się nie wpieprzać"
Głowacki, który jest nominowany w plebiscycie "Ludzie Wolności" w kategorii "kultura", nie krył zadowolenia z nominacji.
- Bardzo mam pogardliwy stosunek do wszystkich nagród, których nie dostałem, ale wielki szacunek do tych, które dostaję - żartował.
Przyznał, że od dawna nurtuje go to, dlaczego politycy i nominowani do "Ludzi Wolności" stanowią dwa odrębne światy. - To jest trudne pytanie, kogo ciągnie do polityki i na czym to polega. To jest dla mnie wielka zagadka. Starałem się nigdy nie wpieprzać w to wszystko - stwierdził.
Będzie film o "Dżerzim"
Pytany o najbliższe plany zawodowe odpowiedział, że pracuje nad scenariuszem do swojej powieści "Good night, Dżerzi". Zapowiedział, że będzie to koprodukcja; film będzie w języku angielskim.
"Dżerzi" czyli Jerzy Kosiński był pisarzem polskiego pochodzenia. Światową sławę przyniosła mu książka "Malowany ptak" - historia żydowskiego dziecka walczącego o życie w Polsce podczas okupacji niemieckiej.
Autor: AP/kka / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24