Bakteria Escherichia coli wywołała już ponad dwa tysiące zakażeń. Z jej powodu zmarły 22 osoby. Jak ustrzec się zachorowania? Oto kilka porad.
EHEC można zakazić się bezpośrednio lub wtórnie, np. od osoby, która chorowała wcześniej. Przebieg choroby może być ostry lub łagodny. Jolanta Szych z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego radzi jednak, by każdy, kto przyjechał z Niemiec i wystąpiła u niego biegunka, zgłosił się na badanie mikrobiologiczne. Można je przeprowadzić m.in. w Państwowym Zakładzie Higieny.
Dbaj o czystość
Jest jednak kilka prostych zasad, dzięki którym można uniknąć zakażenia bakterią Escherichia coli. Przede wszystkim należy myć ręce: przed przygotowywaniem posiłków i po wyjściu z toalety. Warto też myć i dezynfekować powierzchnie szafek kuchennych, urządzeń sanitarnych w łazience (nawet spłuczkę). Ręczniki należy prać częściej i w wysokiej temperaturze.
Pomóc może też używanie oddzielnych noży i desek do krojenia mięsa i warzyw. Produkty należy przechowywać w zamkniętych pojemnikach.
Parz warzywa, nie jedz krwistego mięsa
Jeśli chodzi o przygotowywanie posiłków, warto dokładnie gotować i podsmażać składniki potraw: sparzać wszystkie warzywa, a jeśli nie można ich sparzyć, unikać ich jedzenia; podczas gotowania mięsa, zup, sosów doprowadzać je do wrzenia (wtedy mamy pewność, że jedzenie osiągnęło temperaturę ponad 70 stopni); nie jeść krwistego mięsa (wypływający sok powinien być przezroczysty).
Woda? Tylko ze znanego źródła
Także woda wymaga specjalnego przygotowania. Przed jej spożyciem warto ją przegotować lub pić tę butelkowaną. Bezpieczniejsze będą też produkty przetworzone (np. pasteryzowane mleko).
Chory w pobliżu
Osoba zakażona, jeśli nie będzie przestrzegać zasad higieny osobistej, może stać się źródłem wtórnego zakażenia domowników lub osób z otoczenia. – Można sobie wyobrazić sytuację, w której chory nie przestrzega zasad higieny osobistej, albo zdarzy mu się, z powodu biegunki, nie dobiec do łazienki. Osoba, która będzie po chorym sprzątać, musi zachować szczególną ostrożność, używać jednorazowych rękawiczek i dokładnie odkazić zabrudzoną powierzchnię – tłumaczy dr Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.
Na szczęście do zakażeń wtórnych dochodzi bardzo rzadko. – Takie przypadki stanowią ułamki procenta, nie trzeba wpadać w panikę, ale stosowanie domowych środków do dezynfekcji i każdorazowe mycie rąk po wyjściu z toalety, a także mycie toalety i spłuczki środkiem odkażającym nie będą przesadą – uważa Grzesiowski.
Zarazić się? Nic prostszego
W przypadku tego szczepu Escherichia coli, który pojawił się w Niemczech, wystarczy niewiele, bo ok. stu bakterii, by doszło do zakażenia. Mogą one przebywać w jelitach chorego bardzo długo, nawet kilka miesięcy. W tym czasie chory cały czas stanowi potencjalne źródło zakażenia.
– Zazwyczaj jednak toksyczne szczepy bakterii EHEC nie mają tendencji do obierania ”nosiciela” i giną, bądź opuszczają organizm człowieka po kilku tygodniach – podkreśla Paweł Grzesiowski.
ktom/tr/k
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 (fot. TVN24/sxc.hu)