"Christos rażdajetsia! Sławitie joho" - rozbrzmiewa dziś w prawosławnych domach. Wierni obrządków wschodnich - prawosławni grekokatolicy i staroobrzędowcy - obchodzą dzisiaj Boże Narodzenie. Według kalendarza juliańskiego, używanego przez kościoły wschodnie, stałe święta wypadają trzynaście dni po katolickich.
Boże Narodzenie wschodnich chrześcijan poprzedza 40-dniowy post, bardzo ściśle przestrzegany przez ostatnich pięć dni przed Wigilią, czas duchowego przygotowania do tych świąt. Wielu wiernych rezygnowało w tym czasie z posiłków mięsnych, a nawet nabiału, choć ścisłe przestrzeganie postu to sprawa indywidualna każdego z nich.
Wczoraj obchodzono Wigilię
Bezwzględny post prawosławnych obowiązuje w wigilię Bożego Narodzenia, która była obchodzona wczoraj. W czasie postnej kolacji, jedynego posiłku tego dnia, wierni dzielą się prosforą, czyli wypiekanym przaśnym chlebem - odpowiednikiem opłatka w kościele katolickim. Ma kształt małych, jasnych, mieszczących się w dłoni bułeczek, przypominających malutkie chlebki. Składa się z dwóch kawałków. Mniejszy krążek - symbolizujący ziemię, nakładany na większy - symbol nieba, jest ozdabiany pieczątką, najczęściej w kształcie krzyża, choć wyjątkowo mogą pojawiać się na nim inne znaki, oznaczające święte miejsca lub świętych.
Szopka i ikona
Na Boże Narodzenie w kościołach katolickich budowana jest szopka, która przybliża wiernym ewangeliczną scenę narodzenia. W cerkwiach natomiast jest wystawiona do adoracji ikona Bożego Narodzenia. W Kościele prawosławnym nie stosuje się figuratywnego przedstawiania postaci, tzn. rzeźb. Podczas świąt w każdej cerkwi ustawiona jest na środku ikona Narodzenia Chrystusa, przed którą wierni oddają pokłony i którą całują. W ten sposób witają Nowonarodzonego.
Nie ma problemów ze świętowaniem
W nocy z wtorku na środę, wielu wiernych wzięło udział w kilkugodzinnych liturgiach. W świąteczną środę i czwartek w niektórych miastach i wsiach, gdzie znaczną część stanowią prawosławni, nie ma większych trudności ze świętowaniem Bożego Narodzenia. Prawosławne dzieci i młodzież na Białostocczyźnie są zwalniane z zajęć szkolnych, a dorośli zazwyczaj dostają urlop. Nieczynne będą również niektóre urzędy. Dni wolne w szkołach zostaną lub zostały już odpracowane.
Prawosławni w Polsce
Nie ma dokładnych danych dotyczących liczby wiernych Cerkwi w Polsce. Sami hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oceniają, że wiernych jest ok. 550-600 tysięcy. Szacuje się, że połowa z nich mieszka w województwie podlaskim, zwłaszcza w jego południowo-wschodniej części, powiatach hajnowskim, bielskim i siemiatyckim.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: aptn