- Najtrudniejsze było przekonanie profesora, żeby się zgodził - mówiła w dniu premiery o pracach nad swoim najnowszym filmem o Zbigniewie Brzezińskim pt. "Strateg" jego autorka, Katarzyna-Kolenda Zaleska. Dziennikarka zdradziła też, że najłatwiej do rozmowy było namówić byłego prezydenta USA Jimmiego Cartera.
Premiera "Stratega" odbędzie się dziś o 17.30 w warszawskim kinie "Kultura". Udział w niej wezmą m.in. bohater filmu Zbigniew Brzeziński, prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk oraz minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Dziennikarka "Faktów" TVN przyznała, że najtrudniejszym zadaniem, jakie spotkało ją podczas kręcenia filmu "Strateg", było namówienie profesora na udział w nim i poparcie całej produkcji. - Strasznie długo robiłam ten film - powiedziała przyznając, że Brzeziński początkowo był niechętny. Kolenda-Zaleska żartowała, że przydatne w przekonaniu profesora do siebie było jej "kujoństwo" i dokładne przygotowanie materiałów potrzebnych do stworzenia dokumentu. - Co jakiś czas wysyłałam różnego rodzaju maile, koncepcje, koncepty, archiwa które udało nam się gdzieś wydobyć - wyjaśniła. To przekonało byłego doradcę Jimmiego Cartera do współpracy.
Wyjątkowi rozmówcy
Dziennikarka opowiadała, że pierwszą rozmowę, stricte polityczną, do filmu z Brzezińskim odbyła w jego biurze. Kolejna była już niespodzianką, bo odbyła się w jego domu. - Przyjechałam i pan profesor mi powiedział: "żona jest, czy chciałaby pani z nią porozmawiać". Szczerze mówiąc, byliśmy w szoku, bo nie spodziewaliśmy się, że Emily Brzeziński w ogóle zgodzi się wystąpić - wspomina.
Kolenda-Zaleska nie ukrywała, że najtrudniej było jej się umówić z córką Brzezińskiego, Miki. Najłtawiej, ku zaskoczeniu, z Jimmym Carterem. Dziennikarce udało się także prozmawiać z laureatem nagrody Nobla, amerykańskim politykiem Henry Kissingerem oraz ostatnim przywódcą ZSRR Michaiłem Gorbaczowem.
Opowieść o polityce i życiu
"Strateg" to opowieść o polityce, trudnych wyborach i o tym, jak w odpowiedzialnie moralny sposób wpływać na bieg wydarzeń na świecie. Film opowiada o negocjacjach pokojowych w Camp David, zimnej wojnie i interwencji radzieckiej w Afganistanie, dramatycznej akcji odbicia amerykańskich zakładników w Teheranie, o Solidarności i wyborze Papieża Jana Pawła II. To także opowieść o nieprzeciętnych więzach rodzinnych, miłości i trudach godzenia pracy z wychowywaniem dzieci.
Autor: nsz/ ola/k / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24