To już koniec zmagań gimnazjalistów. Za nimi ostatnia część egzaminu - test z języków obcych. Przez trzy dni niemal pół miliona uczniów w całym kraju zmagało się z kolejnymi testami. Nerwowych chwil nie zabrakło, jak wiadomo, nie tylko z powodów naukowych. Na wyniki egzaminu trzeba będzie poczekać aż do połowy czerwca.
ZOBACZ ARKUSZE
Angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, hiszpański i włoski - takie języki wybrali zdający egzamin. Niespodzianki nie było - jak co roku największą popularnością cieszył się język angielski. Według Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, angielski na teście wybrało aż 359 tys. uczniów. Na drugim miejscu był język niemiecki - zdawało go 98 tys. gimnazjalistów. Rosyjski wybrało 6,8 tys. uczniów, a francuski - 3,1 tys. Mniej popularne w szkołach języki zdawało nieliczne grono osób - hiszpański wybrały 334 osoby, a włoski - zaledwie 20 osób.
Polski, matematyka, języki
Łącznie do egzaminu podeszło prawie 480 tys. uczniów III klas z około 7 tys. gimnazjów w całym kraju. W środę uczniowie pisali pierwszą część egzaminu - test z wiedzy humanistycznej, w czwartek drugą - z wiedzy matematyczno-przyrodniczej. Piątkowy półtoragodziny test z języka obcego - inaczej niż w przypadku dwóch poprzednich testów - nie ma wpływu na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Test ma tylko diagnozować znajomość języka obcego przez ucznia.
Drugi termin - w czerwcu
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu, będzie go pisać w drugim terminie - w czerwcu. Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas egzaminu musi przystąpić do niego jeszcze raz.
Jeśli uczeń przystąpi do egzaminu i napisze go słabo, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie III klasy, to i tak ukończy gimnazjum. Powtórka egzaminu gimnazjalnego nie jest możliwa.
Przepustka do szkoły średniej
O przyjęciu do szkoły ponadgimnazjalnej decydują: liczba punktów uzyskanych przez kandydata za oceny na świadectwie z wybranych przedmiotów i za inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz liczba punktów za wyniki egzaminu gimnazjalnego. Uczeń może ubiegać się o przyjęcie do trzech szkół jednocześnie.
mon//mat
Źródło: tvn24.pl, PAP