Stanowcze "nie" dla in vitro i związków homoseksualnych potwierdzili polscy biskupi w liście do wiernych w niedzielę Świętej Rodziny. "Dzieci są darem Boga, nie jednym z dóbr konsumpcyjnych. Nie istnieje prawo do dziecka. A zrównanie praw związków homoseksualnych niszczy człowieka i urąga jego godności" - napisali. - Wszelkie formy zapłodnienia poza organizmem matki są moralnie niegodziwe - dodaje kardynał Stanisław Dziwisz.
Rząd w ustawie bioetycznej chce unormować kwestie m.in. zapłodnienia in vitro. Polski Kościół w liście biskupów, który został odczytany w niedzielę we wszystkich polskich kościołach, po raz kolejny potwierdził swój sprzeciw wobec tej metody walki z niepłodnością. "Bóg i tylko Bóg jest Panem życia. Dzieci są Jego darem, a nie jednym z dóbr konsumpcyjnych" - piszą w liście biskupi. A dotkniętych niepłodnością zapewniają o modlitwie w ich intencji i zachęcają do "trwania w nadziei".
- Kościół głosi, że ludzkie życie jest święte i nienaruszalne, ponieważ jego źródłem i celem, do którego zmierza, jest Bóg. Życie ludzkie, które już zaistniało, ma prawo do dalszego rozwoju zgodnie ze swoją naturą, i dlatego niszczenie go jest zawsze niemoralne - powiedział metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, w nawiązaniu do listu biskupów.
Podkreślił również, że metoda in vitro sprzeciwia się również godności ludzkiej, zarówno rodziców, jak i poczętego dziecka, ponieważ dziecko zostaje powołane do życia poza aktem małżeńskim jako znakiem wzajemnej miłości.
- Parlamentarzyści, zgodnie ze swoim sumieniem, powinni bronić godności aktu poczęcia życia ludzkiego i jego istnienia, a nie szukać kompromisów, na które nie ma miejsca w dziedzinie moralności - stwierdził kardynał Dziwisz.
"Narastająca agresja wobec rodziny"
Hierarchowie w swoim liście do wiernych zwracają również uwagę na potrzebę troski o rodziny, zwłaszcza wielodzietne. "Podobnie jak nie wszyscy cieszyli się z narodzenia Chrystusa, tak i dzisiaj niektórzy widzą w narodzeniu dziecka zagrożenie" - uważają biskupi. Zdaniem episkopatu obecnie mamy do czynienia z "narastającą agresją wobec rodziny i życia ludzkiego" dlatego też "pragną umocnić rodziny w pełnieniu ich powołania".
"Nie" dla związków tej samej płci
Hierarchowie twierdzą, że dzisiaj małżeństwo i rodzina są celem ataków, "zarówno na płaszczyźnie ideologicznej, jak i prawodawstwa". W tym kontekście wymieniają próby akceptowania związków tej samej płci na prawach równych związkom kobiety i mężczyzny oraz przyznawania im prawa do adoptowania dzieci. W opinii biskupów, mówienie o tym w kategoriach "praw człowieka" i "wolności" "niszczy człowieka i urąga jego godności."
"Rodziny otwarte na życie"
Ponadto hierarchowie dziękują matkom i ojcom, którzy przyjęli życie swoich dzieci zauważając, że "o stosunku do życia w następnych pokoleniach zadecydują dzieci wychowane w rodzinach otwartych na życie". Liczą też na pomoc dziennikarzy w budowaniu pozytywnego obrazu w mediach, zwłaszcza w odniesieniu do rodziny, małżeństwa i miłości oraz postulują uproszczenie procedur adopcyjnych.
Niedziela Świętej Rodziny jest obchodzona w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu. Papież Benedykt XV ustanowił to święto w 1921 roku.
Źródło: IAR, PAP