- Niemcy chcą osiągnąć z Polską tak trwałe partnerstwo jak z Francją - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel we Wrocławiu, gdzie otrzymała tytuł doktor honoris causa Politechniki Wrocławskiej. W imieniu rządu polskiego kanclerz gratulował prof. Władysław Bartoszewski. Przeprosił też za nieobecność Donalda Tuska na uroczystości. - Szef rządu jest "przykuty" w stolicy - wyjaśniał profesor.
Bartoszewski złożył pani Kanclerz najlepsze życzenia pomyślności we wszystkich sferach życia - osobistej, naukowej i zawodowej. Przeprosił też w imieniu Donalda Tuska za jego nieobecność, tłumacząc to tym, że rząd "jest przykuty ostatnią dyskusją budżetową" i dlatego premier nie mógł zjawić się we Wrocławiu.
Profesor Bartoszewski nie mógł nie wspomnieć o historycznym kontekście stosunków polsko-niemieckich. - Dwa miasta w czasie II wojny światowej uległy całkowitemu zniszczeniu: Gdańsk i Wrocław. Oba te miasta z ruin podnieśli Polacy i przywrócili do dawnej świetności. Wyrazem tego są dwa przypadki: doktorat honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego wydany tuż po wojnie prezydentowi RFN i uroczystość dzisiejsza - nadania doktoratu pani kanclerz Angeli Merkel - powiedział Bartoszewski.
Połączenie pasji naukowca i misji polityka przejawia się w zasługach pani kanclerz zarówno w dziedzinie badań naukowych i współpracy ze środowiskami akademickimi, jak też w pani działalności społecznej i politycznej. Lech Kaczyński
Niemcy chcą osiągnąć trwałe partnerstwo z Polską
- Jestem bardzo wdzięczna, że prof. Bartoszewski również w imieniu rządu podkreślił, jak bardzo chcemy poprawić stosunki z naszymi krajami - zrewanżowała mu się Angela Merkel, z całego serca dziękując za wyróżnienie. - Tylko w ramach otwartej debaty zdołamy kształtować wspólną przyszłość - dodała.
Merkel powiedziała również, że Niemcy chcą "osiągnąć z Polską tak trwałe partnerstwo jak z Francją". Również dla dobra Unii Europejskiej: - Jednoczy nas jeden cel – umocnienie interesów Europy - podkreśliła kanclerz.
Według niej, kryzys w Gruzji pokazał, że "tylko zjednoczona i zgodna Europa jest silną Europą". - Dlatego też potrzebny jest nam Traktat Europejski. Ratyfikacja powinna być kontynuowana - podkreśliła.
Podziękowania dla "Solidarności"
W swoim podziękowaniu kanclerz Niemiec mówiła dużo o swoim osobistym stosunku do Polski, który "w dużej mierze ukształtowała działalność naukowa". Przypomniała swoje wizyty naukowe w Polsce w latach 80. jako pracownik naukowy.
- Obdarzyłam uznaniem polski styl życia. Nauczyłam się polskiej kultury i historii - wspominała Merkel.
Chwaliła też "Solidarność", która "była podstawą pokojowej rewolucji". - Szczególnie dla nas, mieszkańców NRD, „Solidarność” była symbolem nadziei - mówiła Merkel.
"Pani kanclerz zbliża narody"
Wcześniej z przemówieniem wystąpił prof. Tadeusz Luty, rektor Politechniki Wrocławskiej. - Z perspektywy Wrocławia widać wyraźnie, jak ważnego zadania podjęła się pani kanclerz w zbliżaniu naszych narodów.
Przypomniał, że inicjatywa przyznania kanclerz Niemiec najwyższego akademickiego wyróżnienia przez Politechnikę Wrocławską zrodziła się w okresie, gdy Niemcy przewodniczyły Unii Europejskiej. - W tym czasie pani kanclerz wielokrotnie dawała wyraz sympatii i poparcia dla Polski, jej dążeń europejskich i aspiracji odgrywania ważnej roli politycznej - mówił honorowy przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Ponadto - mówił Luty - obdarzając kanclerz najwyższą godnością akademicką - pragniemy podkreślić, jakie wartości cenimy i jakie postawy uznajemy za szlachetne.
Prezydent: naukowiec i polityk w jednej osobie
Słowa uznania dla kanclerz Merkel przekazał również prezydent Lech Kaczyński w skierowanym do niej liście. - Wyróżnienie Merkel doktoratem h.c. to wyraz polskiego uznania postawy zajmowanej przez nią w polityce europejskiej.
Lech Kaczyński przypomniał, że w uchwale senatu uczelni o nadaniu niemieckiej kanclerz honorowego tytułu zwrócono uwagę nie tylko na osiągnięcia naukowe Merkel, ale też na to, że uprawia ona "politykę nacechowaną mądrością uczonego".
- Połączenie pasji naukowca i misji polityka przejawia się w zasługach pani kanclerz zarówno w dziedzinie badań naukowych i współpracy ze środowiskami akademickimi, jak też w pani działalności społecznej i politycznej - dodał prezydent. Wyraził też nadzieję, że doktorat h.c. dla Merkel jest kolejnym krokiem na drodze budowania coraz lepszych stosunków między Polską a Niemcami.
Utytułowana pani kanclerz
Angela Merkel, kanclerz Republiki Federalnej Niemiec od listopada 2005 r., z wykształcenia jest fizykiem. Doktorat uzyskała w 1986 r. Wcześniej otrzymała doktoraty h.c. Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie i Uniwersytetu w Lipsku. Jest również laureatką Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego przyznawanej przez władze miejskie Akwizgranu.
Źródło: PAP, TVN24, IAR
Źródło zdjęcia głównego: TVN24, EPA