Rozmowy rządu ze Stanami Zjednoczonymi ws. warunków, na jakich w naszym kraju mieliby stacjonować amerykańscy żołnierze, dobiegają końca. - Porozumienie nastąpi najprawdopodobniej w ciągu kilku dni - donoszą gazety "Dziennik Gazeta Prawna" i "Polska". Kluczowe rozmowy mają odbyć się dzisiaj.
Piątek to drugi dzień rozmów zastępcy sekretarza obrony USA Alexandra Vershbowa z wiceministrem obrony narodowej Stanisławem Komorowskim. - Jesteśmy na finiszu negocjacji (w sprawie zawarcia umowy SOFA, która określi na jakich zasadach w Polsce będą mogli przebywać żołnierze USA - red.) - powiedział "Dziennikowi Gazecie Prawnej wiceminister.
Jak nieoficjalnie dowiedziała się "Polska", po drugim dniu rozmów rząd "spodziewa się przełomu". - Wizyta Vershbowa to bowiem początek amerykańskiej ofensywy dyplomatycznej, która ma zatrzeć złe wrażenie spowodowane decyzją prezydenta Obamy o wycofaniu się z instalacji elementów tarczy antyrakietowej - spekuluje gazeta.
Koniec bliżej. Amerykańscy żołnierze też
Z kolei według "DzGP", gdyby piątkowe rozmowy rozstrzygnięcia nie przyniosły, stanie się to podczas ostatniej rundy rozmów ws. SOFY, którą zaplanowano na poniedziałek i wtorek. Już w środę do Polski przylatuje bowiem wiceprezydent USA Joe Biden, który ma spotkać się z polskim premierem i prezydentem. Na jego przyjazd SOFA ma być dopięta.
Zawarcie tej umowy jest niezbędne, aby w naszym kraju mogły pojawić się rakiety Patriot oraz - ewentualnie - elementy tarczy antyrakietowej nowej generacji, którą we wrześniu zaproponował Barack Obama. Oba przedsięwzięcia wiążą się ze stacjonowaniem w naszym kraju amerykańskich żołnierzy. Do tej pory podpisanie SOFY blokowały przede wszystkim problemy prawne i fiskalne.
Nasz rząd chce, aby personel z USA nie był zwolniony z płacenia podatków w naszym kraju, oraz żeby amerykańscy wojskowi, jeśli popełnią przestępstwo poza służbą, odpowiadali przed naszymi sądami. Ani strona amerykańska, ani polska nie chcą na razie zdradzać szczegółów warszawskich rozmów.
Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna", "Polska"
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu