Prokuratura Krajowa poleciła wrocławskim śledczym wycofanie aktu oskarżenia wobec byłego księdza Jacka M., któremu zarzucono nawoływanie do nienawiści. Prokuratura rejonowa ma uzupełnić materiał dowodowy. O co konkretnie? Tego nie ujawniono.
Akt oskarżenia przeciwko byłemu księdzu Jackowi M., któremu zarzucono nawoływanie do nienawiści na tle różnic wyznaniowych i narodowościowych, został wycofany z sądu na wniosek Prokuratury Krajowej.
"Tajemnica śledztwa"
Stwierdzono błędy w postępowaniu przygotowawczym - poinformowała w czwartek prokurator Ewa Bialik, rzeczniczka Prokuratury Krajowej. Dodała, że po uzupełnieniu postępowania przygotowawczego o kompletny materiał dowodowy zostanie podjęta merytoryczna decyzja w tej sprawie.
Dopytywana przez tvn24.pl rzeczniczka Prokuratury Krajowej sprecyzowała, że błędy stwierdzone w postępowaniu przygotowawczym nie pozwalają na prawidłowe postępowanie w sprawie. Dodała, że na tym etapie śledztwa nie może informować o zgromadzonym materiale dowodowym ze względu na tajemnicę śledztwa.
"To nie jest nasza decyzja"
Prokuratura nie ujawnia, o jaki materiał dowodowy ma zostać uzupełniony akt oskarżenia. Bialik zastrzegła jednak, że wycofanie aktu oskarżenia nie oznacza jeszcze umorzenia sprawy.
Prokuratura Rejonowa Wrocław-Stare Miasto, która w lipcu skierowała akt oskarżenia, nie chce komentować sprawy. Natomiast Małgorzata Klaus, rzecznik Prokuratury Okręgowej, potwierdziła, że pismo z wnioskiem o cofnięcie aktu oskarżenia wpłynęło do prokuratury rejonowej, ale - jak zastrzegła - nie będzie udzielać więcej informacji.
- To nie jest nasza decyzja. Pytania proszę kierować do Prokuratury Krajowej - ucięła Klaus.
Marek Poteralski z Sądu Okręgowego we Wrocławiu, wyjaśniał, że "sprawa wróci do prokuratury, która zamierza uzupełnić postępowanie przygotowawcze". - Wniosek zostanie niezwłocznie rozpoznany po tym, jak sędzia wróci z urlopu, bo akurat sędzia referent jest na urlopie - tłumaczył.
"Polska dla Polaków. Polacy dla Polski"
Zastanawiać może, czego konkretnie oczekuje Prokuratura Krajowa od wrocławskich śledczych i jakie uzupełnienia ma na myśli. Nagrania z zarejestrowanym przemówieniem byłego księdza Jacka M. wygłoszonym w trakcie VII Marszu Patriotów na wrocławskim Rynku 11 listopada 2016 roku, istnieją w przestrzeni publicznej i są łatwo dostępne. Można je znaleźć na przykład w internecie.
"Musimy być silni duchem, ciałem, mentalnością i wiedzą, bo tylko tak będziemy w stanie wygrać z lewactwem, żydostwem i z komunizmem, który wciąż panoszy się po naszej ojczyźnie. Tylko tak wygramy walkę dobra ze złem!" - między innymi tak przemawiał M. podczas manifestacji. A później zagrzewał jej uczestników hasłami: "Polska dla Polaków. Polacy dla Polski".
"Publicznie nawoływał do nienawiści"
- M. (...) pod pozorem krzewienia postaw patriotycznych, publicznie nawoływał do nienawiści na tle różnic wyznaniowych i narodowościowych wobec osób narodowości żydowskiej i ukraińskiej. Używał określeń mających na celu wzbudzenie u uczestników zgromadzenia uczucia pogardy, silnej niechęci, złości, braku akceptacji i wrogości do tych osób - informowała w lipcu tego roku rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Małgorzata Klaus, pytana o stanowisko śledczych w tej sprawie.
Wówczas też wrocławska prokuratura podała, że były ksiądz w swoim przemówieniu twierdził, jakoby Żydzi i Ukraińcy byli wrogo nastawieni do Polaków. Miał też, zdaniem śledczych, zagrzewać uczestników manifestacji do walki przeciwko przedstawicielom tych narodowości.
M. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2.
Odszedł z zakonu
28-letni Jacek M. wystąpił ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy pod koniec września 2016 roku. Było to pokłosie jego wypowiedzi w mediach i kazania wygłoszonego na mszy poprzedzającej marsz w ramach obchodów rocznicy powstania Obozu Narodowo-Radykalnego w kwietniu zeszłego roku w Białymstoku. Po tych uroczystościach dostał od przełożonych całkowity zakaz "jakichkolwiek wystąpień publicznych oraz organizowania wszelkiego rodzaju zjazdów, spotkań i pielgrzymek, a także wszelkiej aktywności w środkach masowego przekazu, w tym w środkach elektronicznych".
Autor: js//now / Źródło: tvn24.pl, PAP