Od piątku w 770 pożarach zginęło 12 osób, a 42 zostały ranne. Strażacy w ciągu trzech dni interweniowali prawie 1900 razy - poinformowała w poniedziałek Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.
- Najtragiczniejszy był piątek, kiedy w pożarach zginęło sześć osób. Strażacy gasili m.in. pożar mieszkania w Działdowie (woj. warmińsko-mazurskie), w wyniku którego dwie osoby zginęły, a jedna została ranna - powiedział rzecznik straży pożarnej Paweł Frątczak.
Seria pożarów
W niedzielę strażacy interweniowali w Rudzie Śląskiej, gdzie w wyniku pożaru mieszkania zginęły dwie osoby, a także w miejscowości Kurów (woj. łódzkie), gdzie pożar wybuchł w budynku jednorodzinnym - życie straciły dwie osoby, a jedna została ranna. Ogień wybuchł także w mieszkaniu w Gdańsku, gdzie jedna osoba została poparzona, a z pozostałych lokali ewakuowano dziesięć osób.
Ubiegłej nocy strażacy gasili także pustostan w Toruniu. Podczas gaszenia płonącego budynku znaleziono ciała prawdopodobnie dwóch bezdomnych, którzy w nim nocowali.
Uwaga na czad
- Najczęstszymi przyczynami powstawania pożarów w domach są wady i niewłaściwa eksploatacja urządzeń elektrycznych i ogrzewczo-kominowych, ale najwięcej pożarów wybucha na skutek ludzkiej lekkomyślności i nieostrożności - podkreślił Frątczak.
Jak dodał, innym poważnym zagrożeniem są zatrucia tlenkiem węgla, czyli czadem. W okresie jesienno-zimowym niemal codziennie do straży pożarnej wpływają informacje o takich zdarzeniach. Powodem większości zaczadzeń są niesprawne urządzenia grzewcze i wadliwa wentylacja pomieszczeń.
Czad (tlenek węgla) jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania wszelkich paliw - gazu, paliw płynnych i stałych - spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania.
Objawy zatrucia tlenkiem węgla to ból i zawroty głowy, duszność, trudności z oddychaniem, senność, nudności. W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza, jak najszybciej wynieść poszkodowaną osobę z pomieszczenia i rozluźnić jej ubranie, wezwać służby ratownicze - pogotowie ratunkowe, straż pożarną oraz pogotowie gazowe. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzona osoba nie oddycha, należy wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24