Uwaga! Alarm! Nad Polskę - i nie tylko - nadciągają iście tropikalne upały! Jak twierdzą synoptycy, w najbliższych dniach słupek rtęci na termometrach w wielu regionach kraju będzie wskazywał grubo powyżej 30 stopni Celsjusza.
Jak prognozują meteorolodzy IMGiW, w sobotę temperatury będą się wahać od 26 st. na Podkarpaciu, 30 st. w centrum, do nawet 33 st. na zachodzie kraju.
Nieco wytchnienia przyniesie noc, ale i wtedy w niektórych miejscach Polski (m.in. na Wybrzeżu) temperatura może przekraczać 22 st.
W niedzielę znów będzie upalnie: od 27 st. na południowym wschodzie, 31 st. w centrum, do 34 st. na krańcach zachodnich.
Skąd u nas ta tropikalna pogoda? Wszystko za sprawą gorącego powietrza zwrotnikowego, które płynie do nas znad Europy południowej.
Jak walczyć z upałami?
Upały oprócz tego, że uciążliwe, mogą stanowić nie lada zagrożenie dla naszego zdrowia. Jak radzi Główny Inspektorat Sanitarny, osoby, które w godz. 10-16 przebywają poza budynkami, powinny pozostawać w cieniu. W tym czasie trzeba też ograniczyć spacery, szczególnie z dziećmi. Konieczne jest noszenie nakrycia głowy. Ubrania powinny być luźne, bawełniane, w jasnych kolorach.
Osoby, które nie mogą zostać w domach, powinny jak najczęściej wchodzić do chłodnych, klimatyzowanych pomieszczeń. Konieczne są także regularne chłodne kąpiele lub prysznice.
W czasie upałów trzeba pić dużo wody i soków owocowych. Jedzenie powinno być lekkostrawne, najlepiej, jeśli w jadłospisie będzie dużo warzyw i owoców. Należy unikać także picia alkoholu.
Okna wychodzące na stronę słoneczną powinny być zasłonięte i zamknięte, jeśli na zewnątrz jest cieplej niż wewnątrz budynku - radzi GIS. Okna należy otwierać dopiero w nocy, aby wywoływać przepływ powietrza.
Osoby, które będą odczuwać ból, zawroty głowy, osłabienie, nudności, wymioty, kurcze mięśni (zwłaszcza brzucha i nóg) powinny zgłosić się do lekarza.
Uwaga w lesie
W czasie upałów nie należy także wchodzić do lasów. W większości obowiązuje najwyższy - trzeci stopień zagrożenia pożarowego. Tylko na Podkarpaciu nie ma zagrożenia pożarami.
Leśnicy apelują do osób, które przebywają w lasach i przejeżdżają przez kompleksy leśne i obszary do nich przylegające, o zachowanie szczególnej ostrożności.
W lasach i w odległości mniejszej niż 100 m od lasu nie wolno palić ognisk, używać otwartego ognia, wypalać śmieci, wypalać traw czy gałęzi, porzucać niedopałków papierosów, czy nieugaszonych zapałek. Nie wolno też używać ciągników lub innych maszyn bez należytego zabezpieczenia przed iskrzeniem.
Źródło: PAP