Do terapeutów zgłaszają się ludzie, którzy dziennie mogą wysłać nawet 700 SMS-ów, chodzą do solarium mimo raka skóry i codziennie mierzą sobie bicepsy. Epidemiolog Włodzimierz Janiszewski, który od kilkudziesięciu lat prowadzi terapię narkomanów, doliczył się właśnie 50 nowych uzależnień, pisze "Dziennik".
Uzależniamy się niemal od wszystkiego - od czytania etykiet, żucia gumy, szybkiej jazdy samochodem, rozmów przez telefon, zdrowego jedzenia, pragnienia zachowania młodego i muskularnego wyglądu. - "Ta długa lista z pewnością nie jest jeszcze zamknięta" - mówi Janiszewski.
Zdaniem innych ekspertów większość nowych uzależnień ma ścisły związek z cywilizacją. "XXI wiek otworzył ludziom nowe możliwości. Zwiększył się dostęp do wszelkich dóbr i wzrosła konsumpcja, a w konsekwencji pojawiły się niespotykane dotąd uzależnienia" - tłumaczy socjolog, prof. Jacek Leoński.
Jakie są najczęstsze? Coraz więcej osób, i to zarówno kobiet, jak i mężczyzn, cierpi na ageoreksję. To ci, którzy pragną za wszelką cenę zachować młody wygląd. Mężczyzna XXI w. cierpi na bigoreksję - ma obsesję na punkcie umięśnionego ciała. Znane i opisane anoreksja oraz bulimia zastępowane są przez ortoreksję, czyli obsesję na punkcie jakości przyjmowanego pokarmu.
Źródło: "Dziennik"