Dobra wiadomość dla osób, które z niecierpliwością czekają na wiosnę. Gorsza dla tych, którzy mieszkają blisko rzek i akwenów wodnych. W najbliższych dniach temperatura będzie plusowa. Co za tym idzie - zalegające w miastach i wokół dróg zwały śniegu będą topnieć. Szef MON Bogdan Klich uspokaja, że w związku z zagrożeniem powodziowym wojsko dwukrotnie zwiększyło liczbę żołnierzy gotowych do działania - z ok. 4,3 tys. do blisko 10 tys.
W czwartek czeka nas pochmurna pogoda. W całym kraju będzie padał śnieg i śnieg z deszczem. W południowych województwach deszcz. Temperatura maksymalna wynosić będzie od -1 st. na Podlasiudo 3 st. na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.
W piątek i sobotę, choć nadal będzie padał śnieg i deszcz, temperatura wzrośnie. Na Podlasiu sięgnie 0 st., w Małopolsce 5 st. Wiatr będzie słaby.
Wojsko przygotowane na powódź
I choć temperatura wzrośnie o zaledwie kilka stopni, zmiany będą odczuwalne. Niestety, nagłe ocieplenie może niepokoić. Duże roztopy mogą spowodować podtopienia. W związku z zagrożeniem powodziowym w stan gotowości postawiono wojsko. Liczba żołnierzy gotowych do działania wynosi już 10 tysięcy.
Minister obrony narodowej Bogdan Klich zapewnił, że przygotowano więcej sprzętu i pojazdów. - To zasób, który pozwoli na zabezpieczenie potrzeb Polaków, gdyby doszło nawet do najbardziej niekorzystnego scenariusza - ocenił.
Jak dodał, wojsko jest również gotowe do niszczenia zatorów lodowych, przywracania drożności szlaków komunikacyjnych, odbudowy infrastruktury drogowej i mostowej oraz naprawiania wałów przeciwpowodziowych.
Potrzebne zapasu wody i żywności
Do minimalizowania ryzyka powodzi i zwalczania jej skutków przygotowani są także strażacy. Władze samorządowe - szczególnie z terenów zagrożonych podtopieniami - przypominają mieszkańcom, jak przygotować się na wypadek powodzi.
Wśród zaleceń jest m.in. zgromadzenie zapasów czystej wody i niepsującej się żywności, a także przygotowanie apteczki, latarek, świec, koców, śpiworów, ciepłej odzieży, nieprzemakalnego obuwia oraz radia na baterie.
Źródło: TVN Meteo, tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24