- Stany Zjednoczone liczą na sfinalizowanie rozmów z Polską w sprawie tarczy antyrakietowej jeszcze przed zakończeniem prezydentury George'a W. Busha - oświadczył dyrektor ds. Europy i Eurazji w Departamencie Stanu USA Daniel Fried. W czwartek odbędzie się kolejna tura polsko-amerykańskich konsultacji w sprawie instalacji w Polsce elementów systemu.
- Powiedziałbym, że istnieją niezwykle wysokie szanse na ich pomyślne zakończenie (przed tym terminem) - powiedział Fried, gdy zapytano go, czy oczekuje finalizacji rozmów jeszcze podczas urzędowania Busha. Podczas spotkania z dziennikarzami po rozmowach w kwaterze głównej NATO, amerykański dyplomata nie chciał mówić o kwestii zobowiązań militarnych, jakich Polska domaga się od Waszyngtonu w zamian za udostępnienie swego terytorium dla amerykańskich antyrakiet.
Kolejna runda negocjacji
W czwartek w Warszawie odbędzie się kolejna tura polsko-amerykańskich konsultacji w sprawie ewentualnej instalacji w Polsce elementów tarczy. Z USA przyjeżdża na nie główny negocjator John Rood.
W ubiegłym tygodniu ustalono ze stroną amerykańską, że rozmowy ma temat instalacji w Polsce bazy systemu przeciwrakietowego mają toczyć się równolegle z rozmowami o modernizacji polskiej armii, przede wszystkim obrony powietrznej, systemów dowodzenia oraz mobilności.
Tusk do Waszyngtonu
Tarcza antyrakietowa w Polsce będzie jednym z głównych tematów rozmów premiera Tuska podczas wizyty w USA. 10 marca szef polskiego rządu spotka się z amerykańskim prezydentem George`em W. Bushem. Donald Tusk powiedział, że podczas wizyty w USA 8-10 marca nie zamierza składać deklaracji w tej sprawie.
- Stany Zjednoczone, to wielkie mocarne państwo, Polska to średniej wielkości kraj europejski, ale do Waszyngtonu nie jadę, żeby coś zadeklarować. W kwestii tarczy powiem coś, w co głęboko wierzę - jadę posłuchać Amerykanów, a nie odwrotnie, coś im zadeklarować - powiedział premier.
Stany Zjednoczone, to wielkie mocarne państwo, Polska to średniej wielkości kraj europejski, ale do Waszyngtonu nie jadę, żeby coś zadeklarować. W kwestii tarczy powiem coś, w co głęboko wierzę - jadę posłuchać Amerykanów, a nie odwrotnie, coś im zadeklarować Tusk o tarczy
Praga już zdecydowała
Do przychylnej Amerykanom decyzji namawia Polskę premier Czech Mirek Topolanek.
- Stanowisko (polskie) w negocjacjach wydaje mi się dyskusyjne, ale mam nadzieję, że dojdą oni (Polacy) do porozumienia z Amerykanami i będziemy ciągnąć razem ten projekt, gdyż leży on w interesie europejskich członków NATO - przekonywał Topolanek.
Europejski komponent amerykańskiego system obrony przeciwrakietowej, w skład którego wchodzi radar wczesnego ostrzegania w Czechach z wyrzutniami rakiet przechwytujących w Polsce ma sprawować funkcję obronną przed atakiem ze strony tzw. państw nieprzewidywalnych, takich, jak Korea Północna czy Iran.
kak//gak
Źródło: PAP, tvn24.pl