Kobieta? To się nie opłaca. Wojna płci od dekad pisze historię Oscarów

[object Object]
Oscary dla filmów o kobietach są wyjątkowo rzadkie. W tym roku szansę dostała "Selma"Paramount Pictures
wideo 2/28

Wśrod statuetek przyznawanych przez Amerykańską Akademię Filmową co roku jest ta jedna, najważniejsza - za najlepszy obraz ostatnich 12 miesięcy. Coś jednak fabryce snów nie działa jak powinno, bo lista laureatów wskazuje na toczącą się od dekad w Hollywood wojnę płci, w dodatku - wojnę nierówną. Filmy o kobietach zdobywały główną nagrodę tylko osiem razy w ostatnim półwieczu. W każdym innym przypadku to historia mężczyzny najbardziej porywała krytyków i filmowców.

Chcecie znać faworyta oscarowej gali? Wyrzućcie z puli wszystkie nominowane filmy opowiadające o kobietach. I tak nie znajdzie się ich wiele, ale ograniczą pole poszukiwań obrazu, o który możecie śmiało założyć się ze znajomymi. Macie 90 proc. szans na to, że obstawicie pewniejszego konia.

Kobiety bez szans

Najlepiej spojrzeć na ostatnie lata, by potem cofnąć się aż do złotego okresu kina lat 70. i odnaleźć tę samą zasadę: faceci górą.

W 2014 r. zwyciężył film "Zniewolony". Być może na Oscara zasłużyłaby też historia jakiejś zniewolonej, ale wśród dziewięciu nominowanych były też w tamtym roku takie obrazy jak "Wilk z Wall Street", "Kapitan Phillips", "Nebraska" i "Witaj w klubie". To dużo mężczyzn. Również "American Hustle" był filmem o nich, a Jennifer Lawrence i Amy Adams miały tam role drugoplanowe. Wśród takiej konkurencji nawet obraz czarnoskórej niewolnicy mógłby się okazać nie tak atrakcyjny dla wciąż kolektywnie bijących się w piersi białych Amerykanów, udowadniających sobie, że nie są rasistami.

Zwiastun filmu "Tajemnica Filomeny" uległ trailerowi polskiej "Idy"
Zwiastun filmu "Tajemnica Filomeny" uległ trailerowi polskiej "Idy"The Weinstein Company

Tymczasem "Zniewolony" - zdaniem ogromnej większości sensownych krytyków film co najwyżej średni - już w przedbiegach zostawił w tyle "Tajemnicę Filomeny", prawdopodobnie najbardziej wartościowy film z całej dziewiątki nominowanych. Oscara nie zdobyła też przed rokiem "Grawitacja" opowiadająca o Sandrze Bullock zniewolonej w kosmosie, ale tu należy dodać: na szczęście.

Kompletnie niezrozumiałe dla części krytyków okazało się niewciągnięcie na listę nominowanych do nagrody za najlepszy film roku adaptacji sztuki "Sierpień w hrabstwie Osage". Jeden z najbardziej brawurowych filmów obyczajowych ostatnich lat, ukazujący rodzinę zdominowaną przez kobiety, okazał się dla Amerykanów być może zbyt trudny.

Zwiastun filmu "Sierpień w hrabstwie Osage"
Zwiastun filmu "Sierpień w hrabstwie Osage"Forum Film Poland

Jak bywało wcześniej?

W 2013 najlepszym filmem roku został "Argo", rok wcześniej "Artysta", a jeszcze wcześniej "Jak zostać królem". Poprzednia dekada to z kolei sukcesy "The Hurt Locker: w pułapce wojny", "Slumdoga. Milionera z ulicy", "To nie jest kraj dla starych ludzi", "Infiltracji" i "Miasta gniewu". Czy ktoś jeszcze pamięta sapera, rozminowującego Irak przez dwie godziny? Ktoś będzie pamiętał za kilka lat trzygodzinny film Martina Scorsese z dłużyznami, które odebrałyby mu każdą nagrodę, gdyby nie to, że przez ponad 30 lat Hollywood nie znalazło czasu, by dać mu Oscara za coś wielkiego? Czy kogoś obchodzi jeszcze historia nastolatka ze slumsów Bombaju, który wygrywa w hinduskim odpowiedniku teleturnieju Huberta Urbańskiego?

W tym czasie Oscar za film roku ominął "Wroga numer jeden", który w przeciwieństwie do "Argo" nie opowiadał o tym, jak Hollywood oszukało ajatollaha i jego armię, ale o kobiecie ponad 10 lat ścigającej Osamę bin Ladena, "Miłość" Michaela Hanekego, który dla Amerykanów jest po prostu za trudny, "Służące" (świetne i opowiadające o problemach rasowych), a także wychwalane przez krytykę "Do szpiku kości", "Czarnego łabędzia" i "Wszystko gra". Te dwa ostatnie filmy musiały nawet walczyć o statuetkę z "Toy Story 3". W 2010 roku z "Hurt Lockerem" przegrała opowieść "Hej, skarbie" znana polskiemu widzowi zapewne lepiej po tytułem "Precious" - film, o którym będzie się mówiło jeszcze przez lata, a ze "Slumdogiem" w 2008 r. Kate Winslet w "Lektorze". O różnicy w jakości tych dwóch filmów nie wypada nawet mówić.

Kobieta-bokser, karnawał i długo, długo nic

Ostatnim obrazem, jaki opowiedział historię kobiety i został uznany za film roku w Hollywood, był "Za wszelką cenę" Clinta Eastwooda. Film z 2004 r. opowiadał o kobiecie, która była bokserem (sic!). Co ciekawe, w 2002 r. triumfowały również kobiety, choć te dużo tańczyły i zatracały się w karnawale ("Chicago"), a nagroda ominęła jeden z najbardziej "kobiecych" filmów ostatnich dekad stworzony w Hollywood, czyli spektakularne "Godziny", opowiadające o życiu aż trzech kobiet.

Catherine Zeta-Jones w "Chicago"Miramax Films

Triumf "Chicago" przyszedł pewnie nieoczekiwanie, bo po raz ostatni w tamtym czasie kobieta przekonała do siebie Akademię Filmową w 1991 r. Była to zupełnie aseksualna Jodie Foster w "Milczeniu owiec" (jeżeli uznamy, że to rzeczywiście opowieść o pani detektyw, a nie o mordercy). W 1996 i 1997 r. triumfowały romanse - "Angielski pacjent" i "Titanic", choć opowieść o miłości dwojga ludzi przyćmiewała w nich wojna i spektakularna katastrofa. W 2000 r. z "Gladiatorem" Ridleya Scotta przegrała Julia Roberts, odgrywająca autentyczną postać w "Erin Brockovich" - wydawało się, faworycie tamtej oscarowej gali. Roberts dostała przynajmniej nagrodę za rolę kobiecą - szczęście, że Russel Crowe nie mógł być w tej kategorii nominowany.

Clint Eastwood i Hillary Swank w kadrze z filmu "Za wszelką cenę"Warner Bros. Pictures

W 1998 r. doszło z kolei do absolutnej pomyłki przy przyznaniu nagrody "Zakochanemu Szekspirowi". Na statuetkę - jeżeli już chciano ją przyznać kulturze brytyjskiej - zasłużyła "Elżbieta" z niezwykle wyrazistą rolę Cate Blanchett. W tamtym roku najważniejszej statuetki nie dostali też twórcy "Cienkiej czerwonej linii" i "Szeregowca Ryana".

W 1995 r. "Rozważna i romantyczna" na podstawie powieści Jane Austen, z pięknymi kreacjami Emmy Thompson, Alana Rickmana, Kate Winslet i Hugh Granta, nie miała szans z krwią, łamaniem kości i ukrzyżowaniem Mela Gibsona, którego "Waleczne serce" ma w sobie tyle historycznych nieścisłości, że Szkoci wciąż mówią o tym po 20 latach. "Rozważna i romantyczna" mogła też przegrać wyścig z "Babe, świnką z klasą".

Redford i Streep na planie "Pożegnania z Afryką"Universal Pictures

MacLaine, Streep i Tandy. Wspaniałe lata 80.

Hollywood było bardziej łaskawe dla opowieści o kobietach w latach 80. Wtedy aż trzykrotnie wygrywały takie historie i wszystkie okazały się wielkimi sukcesami. Pierwszym filmem był komediodramat "Czułe słówka" z Shirley MacLaine, Debrą Winger i Jackiem Nicholsonem. Najlepszy film 1983 r. zdobył też cztery inne statuetki. W 1985 r. triumfowało legendarne już "Pożegnanie z Afryką", w którym na ekranie spotkali się Meryl Streep i Robert Redford. Siedem Oscarów i 11 nominacji filmu opowiadającego o życiu duńskiej pisarki Karen Blixen, zdaniem krytyków odbiegającego poziomem od innych dzieł Sidneya Pollacka, zapewniło tej opowieści miejsce w historii kina. W 1989 r. zwyciężył z kolei "Wożąc panią Daisy" z Jessicą Tandy, która również została nagrodzona. Film zdobył jeszcze dwie nagrody, a nominowany był w dziewięciu kategoriach.

"Annie Hall", czyli Diane Keaton jako muza Woody'ego AllenaUnited Artists

"Annie Hall" i Hepburn

W przypadku nagród Akademii w latach 80. trudno się kłócić z tym, że jakiś z filmów opowiadających o kobietach został niesłusznie pominięty w głosowaniach jej członków. Tamta dekada, a także lata 70., to czasy wielkiego amerykańskiego kina. Wtedy triumfy święciły "Rain Man" (1988), "Pluton" (1986), "Amadeusz" (1984), "Łowca jeleni" (1978), "Lot nad kukułczym gniazdem" (1975), "Żądło" (1973) oraz "Ojciec chrzestny" (1972 i 1974).

Towarzystwo nominowanych było tak wyborne, że bez najważniejszych statuetek musiały się obyć: "Skrzypek na dachu", "Mechaniczna pomarańcza", "Pieskie popołudnie", "Taksówkarz" i "Czas apokalipsy".

W latach 70. tylko jeden film "kobiecy" zdobył Oscara. Przypadł on będącemu u szczytu formy Woody’emu Allenowi i producentom "Annie Hall" (1977) - jednej z ostatnich prawdziwych komedii romantycznych ze świetną Diane Keaton w roli głównej.

Keaton mogła się zresztą pochwalić występem w najlepszym filmie roku, grając główną rolę jako pierwsza aktorka od 13 lat. Wcześniej tę satysfakcję miała w 1964 r. Audrey Hepburn w niezapomnianym "My Fair Lady".

Jessica Tandy zagrała w "Wożąc panią Daisy" w wieku 85 latWarner Bros. Pictures

Co się stanie 26 lutego?

W tym roku do wojny płci zostanie dopisany kolejny rozdział. Jak zawsze, przewagę na wstępie mają w niej mężczyźni. Z ośmiu nominowanych do głównej statuetki filmów tylko jeden opowiada o kobiecie, a właściwie z jej perspektywy opowiada historię mężczyzny - Martina Luthera Kinga i przedstawia czasy przemian w społeczeństwie amerykańskim początku lat 60.

"Selma" - prawie zupełnie pominięta w trakcie gali Złotych Globów - cieszy się oszałamiającą popularnością wśród krytyków. Jej bohaterką jest czarnoskóra Amerykanka. Film opowiada o problemach rasowych i jednym z symboli Ameryki. W serwisie RottenTomatoes.com, który rozdziela oceny krytyków od ocen widowni i polega na gremium kilkuset związanych z filmem ludzi oceniających kolejne obrazy, "Selma" ma idealne 100 proc. "świeżości". Jest jedynym filmem ostatnich lat, do którego nikt się nie przyczepił.

A jednak to "Boyhood", "The Grand Budapest Hotel", "Snajper", "Gra tajemnic" i "Birdman" są faworytami do zdobycia najważniejszego Oscara. "Selma" może być najwyżej czarnym koniem.

Kobiet w Hollywood niewiele. Od lat lat coraz mniej

Brak filmów opowiadających o kobietach wśród tych, które mają największe budżety, oraz wśród tych, które są najczęściej nagradzane, da się wytłumaczyć, przytaczając proste statystyki. Jak podał w ostatnich dniach magazyn "Dazed", w tej chwili w Hollywood tylko 7 proc. reżyserów filmów dostających największe budżety na produkcję to kobiety. Oznacza to, że wśród 250 największych filmów 2014 r. tylko 17 wyreżyserowały one. W latach 80. było ich o 2 proc. więcej.

Podobna sytuacja ma miejsce na stanowiskach produkcyjnych. Wśród tych samych 250 filmów 25 proc. załogi stanowią kobiety, ale stanowiska wykonawcze ma już tylko 17 proc. z nich, tymczasem na przełomie lat 80. i 90. budżetami zarządzało 20 proc. pań.

Zdaniem Marthy Lauzen z uniwersytetu w San Diego, zajmującej się monitorowaniem pracy kobiet w filmie i telewizji, te są w "fabryce snów" pomijane. Od lat w przedziwny sposób wzrasta poziom ich izolowania od wielkich pieniędzy i wielkich wytwórni. "Szklany sufit" jest wyraźnie widoczny i jak długo mężczyźni w tej branży nie będą chcieli kobietom zaufać, tak długo Hollywood nie będzie potrafiło zmienić perspektywy, z której patrzy na świat.

Autor: Adam Sobolewski / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Materiały dystrybutora

Pozostałe wiadomości

Dwie osoby - jak widać na nagraniu z monitoringu, które opublikowało wrocławskie zoo - przyszły odpalić fajerwerki tuż obok ogrodzenia ogrodu. "Nie wiemy, co trzeba mieć w głowie, żeby ignorować wszystkie nasze apele i świadomie narażać zwierzęta na tak ogromny stres" - komentują przedstawiciele zoo.

"Jedyne, co się ciśnie na usta, to: %!@#!&*$". Nagranie z kamery zoo we Wrocławiu

"Jedyne, co się ciśnie na usta, to: %!@#!&*$". Nagranie z kamery zoo we Wrocławiu

Źródło:
tvn24.pl

W jednym z mieszkań w Małomicach (woj. lubuskie) odnaleziono zwłoki 27-letniej kobiety i 34-letniego mężczyzny. - Członkowie rodziny nie mogli się z nimi skontaktować, więc zaalarmowano służby. Drzwi wejściowe sforsowali strażacy - przekazał podkomisarz Arkadiusz Szlachetko z policji w Żaganiu w rozmowie z tvn24.pl. Prawdopodobnie doszło do zatrucia czadem.

"Strażacy wyważyli drzwi". W mieszkaniu ciała 27-latki i 34-latka

"Strażacy wyważyli drzwi". W mieszkaniu ciała 27-latki i 34-latka

Źródło:
tvn24.pl

We Wrocławiu policjant został potrącony przez autobus komunikacji miejskiej. Funkcjonariusz w ciężkim stanie przebywa w szpitalu.

Dwóch policjantów zdążyło przebiec, trzeciego potrącił autobus. Jest w ciężkim stanie

Dwóch policjantów zdążyło przebiec, trzeciego potrącił autobus. Jest w ciężkim stanie

Źródło:
tvn24.pl

Złote Globy 2025 rozdane. Wielkim zwycięzcą okazał się być film "Emilia Pérez" Jacquesa Audiarda, do którego łącznie trafiły nagrody w czterech kategoriach, w tym za najlepszy film komediowy/musical. Najlepszym filmem dramatycznym został "Brutalista". Jego twórca - Brady Corbet - został najlepszym reżyserem, a Adrien Brody dostał nagrodę za główną rolę męską w dramacie filmowym.

Złote Globy 2025 rozdane. Oto wielki zwycięzca

Złote Globy 2025 rozdane. Oto wielki zwycięzca

Źródło:
tvn24.pl

Wśród plejady gwiazd, które wręczały w tym roku Złote Globy, znalazł się duet Elton John-Brandi Carlile. Dla legendarnego piosenkarza było to pierwsze publiczne wydarzenie, w którym wziął udział w ostatnich tygodniach. Zanim otworzył kopertę ze zwycięzcą kategorii najlepsza muzyka, odniósł się do informacji na temat stanu jego zdrowia. I zażartował.

Elton John już prawie nie widzi. I żartuje z tego na scenie

Elton John już prawie nie widzi. I żartuje z tego na scenie

Źródło:
tvn24.pl, CNN, Deadline

Prezydent Andrzej Duda, nie przychodząc na tę uroczystość, sam pozbawił się tak naprawdę należnej mu uwagi w tej sytuacji. Myślę, że on jednak zrobił sobie sam na złość - mówiła w programie "W kuluarach" reporterka TVN24 Agata Adamek. Prezydent nie pojawił się na gali inaugurującej polską prezydencję w Radzie UE, mimo wysłanego wcześniej oficjalnego zaproszenia od premiera.

"Szanowny Panie Prezydencie". Co było w zaproszeniu od premiera

"Szanowny Panie Prezydencie". Co było w zaproszeniu od premiera

Źródło:
TVN24

Młody mężczyzna zginął podczas kuligu w Myśliborzu (Łódzkie) po tym, jak uderzył w drzewo. Na miejsce zdarzenia udała się straż pożarna i śmigłowiec LPR. Mimo reanimacji ratownikom nie udało się uratować jego życia. Według informacji policji, w kuligu brało udział 9-10 osób. Służby wyjaśniają okoliczności wypadku.

Śmierć na kuligu. Mężczyzna uderzył w drzewo

Śmierć na kuligu. Mężczyzna uderzył w drzewo

Źródło:
tvn24.pl

Po decyzji, że obowiązuje uchwała PKW z sierpnia o odrzuceniu sprawozdania komitetu wyborczego PiS, natychmiast podniesie się problem polityczny - oceniła "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i była RPO. Wyjaśniała, jakie widzi podstawy do niewypłacania pieniędzy Prawu i Sprawiedliwości przez ministra finansów oraz jakie mogą być skutki takiej decyzji.

Co z pieniędzmi dla PiS? Profesor Łętowska o możliwych skutkach decyzji ministra

Co z pieniędzmi dla PiS? Profesor Łętowska o możliwych skutkach decyzji ministra

Źródło:
TVN24

Ponad 60 milionów Amerykanów w kilkudziesięciu stanach jest zagrożonych obfitymi opadami śniegu, oblodzeniem i marznącymi opadami deszczu. Wszystko za sprawą burzy, która nawiedziła część USA. Stan wyjątkowy ogłoszono w Kansas, Missouri, Kentucky, Wirginii, Wirginii Zachodniej, Arkansas i w niektórych częściach New Jersey.

"Historyczna burza". Ponad 60 milionów Amerykanów objętych alarmami 

"Historyczna burza". Ponad 60 milionów Amerykanów objętych alarmami 

Źródło:
BBC, PAP, Reuters

1047 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Tylko gwarancje ze strony Stanów Zjednoczonych będą skuteczne po zakończeniu wojny z Rosją - przekazał ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Amerykański Instytut Studiów nad Wojną donosi, że Rosjanie używają na froncie coraz mniej pojazdów opancerzonych, żeby zaoszczędzić sprzęt w obliczu kurczenia się zapasów z czasów sowieckich. Te nie starczą im na nawet dwa lata. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraińska zemsta za wieś Hroza, Rosjanie mają zapasy ciężkiego sprzętu na niecałe dwa lata

Ukraińska zemsta za wieś Hroza, Rosjanie mają zapasy ciężkiego sprzętu na niecałe dwa lata

Źródło:
PAP

Zmarł Kostas Simitis - były premier Grecji stojący na czele rządu w Atenach w latach 1996-2004. W kraju ogłoszono czterodniową żałobę narodową. Simitis miał 88 lat.

Kostas Simitis nie żyje. Cztery dni żałoby narodowej

Kostas Simitis nie żyje. Cztery dni żałoby narodowej

Źródło:
PAP

30-letni mężczyzna podejrzany o śmiertelne ranienie fajerwerkiem 15-letniego chłopca trafi do aresztu. Do tragedii doszło w noc sylwestrową w Soedertaelje pod Sztokholmem. W mieście obowiązywał zakaz używania sztucznych ogni.

Trafił fajerwerkiem 15-latka, chłopiec nie przeżył. Sprawca trafił do aresztu

Trafił fajerwerkiem 15-latka, chłopiec nie przeżył. Sprawca trafił do aresztu

Źródło:
PAP

Służby monitorują dziwne zachowanie gazowca "Mulan", który od kilkunastu dni przebywa na Morzu Północnym - w pobliżu znajdujących się na dnie kabli i gazociągów. Kierowca busa, który śmiertelnie potrącił 14-latka na pasach w Warszawie usłyszał zarzuty - między innymi ucieczki z miejsca zdarzenia i jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w święto Trzech Króli.

Rozmowy o zakładnikach, niepokojące manewry, luksusowy apartament premiera

Rozmowy o zakładnikach, niepokojące manewry, luksusowy apartament premiera

Źródło:
TVN24

Zamykany przez rosyjski reżim polski konsulat w Petersburgu ma przestać funkcjonować do 10 stycznia. Przedstawiciele konsulatu pożegnali się w mediach społecznościowych z dyplomatami i pracownikami oraz nazwali likwidację "najtrudniejszym czasem misji". Zamknięcie placówki jest reakcją Moskwy na zamknięcie rosyjskiego konsulatu generalnego w Poznaniu. W ten sposób polska dyplomacja zareagowała na próby dywersji organizowanych przez Rosję w Polsce i krajach sojuszniczych.

"Najtrudniejszy czas naszej misji". Polski konsulat kończy pracę

"Najtrudniejszy czas naszej misji". Polski konsulat kończy pracę

Źródło:
PAP

Pierwsi rekruci ze specjalnie utworzonej formacji dla ultraortodoksyjnych wyznawców judaizmu stali się żołnierzami sił zbrojnych Izraela. Służbę w armii - jak donosi dziennik "Jerusalem Post" - mają pełnić "przy pełnym poszanowaniu ich religijnych zwyczajów i poglądów".

Brygada Hasmoneuszów. Pierwsi ultraortodoksyjni żydzi w izraelskiej armii

Brygada Hasmoneuszów. Pierwsi ultraortodoksyjni żydzi w izraelskiej armii

Źródło:
PAP

Mężczyzna podejrzany o potrącenie 14-letniego chłopca na przejściu dla pieszych w Warszawie usłyszał zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym, ucieczki z miejsca zdarzenia, a także zarzut niezastosowania się do sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Jak informuje reporter TVN24 Mariusz Sidorkiewicz, 43-latek przyznał się do winy.

Śmiertelnie potrącony 14-latek. Są zarzuty dla kierowcy

Śmiertelnie potrącony 14-latek. Są zarzuty dla kierowcy

Źródło:
tvn24

Kilkudziesięciu strażaków gasiło pożar, do którego doszło w niedzielę w zamkniętym ośrodku wychowawczym dla dziewcząt w stołecznej Falenicy. Z placówki ewakuowano około 30 podopiecznych, w tym młode matki z dziećmi. Wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart przekazała, że w zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Pożar w ośrodku wychowawczym w Falenicy. Uciekać musiało kilkadziesiąt osób

Pożar w ośrodku wychowawczym w Falenicy. Uciekać musiało kilkadziesiąt osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl/PAP

12-letni chłopiec wraz z braćmi i mamą uratował zmarzniętego i zagubionego psa w Lęborku. Pies leżał w rowie z wodą w zimny, deszczowy dzień. Członkowie rodziny przywieźli dla niego koc i karmę. Wyciągnęli z rowu, zawieźli do weterynarza i odszukali właściciela.

Lębork: 12-latek i jego labrador znaleźli w rowie zmarzniętego pieska. Chłopiec wezwał pomoc

Lębork: 12-latek i jego labrador znaleźli w rowie zmarzniętego pieska. Chłopiec wezwał pomoc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od razu po weekendzie ciepły front odepchnie zimne powietrze znad Polski. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w kolejnych tygodniach w 16-dniowej długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: mróz wycofa się na jakiś czas

Pogoda na 16 dni: mróz wycofa się na jakiś czas

Źródło:
tvnmeteo.pl

Viktor Orban rozpoczyna procedurę wyprowadzenia Węgier z Unii Europejskiej - tak przynajmniej twierdzą polscy internauci. Dowodem ma być nagranie, na którym węgierski premier w towarzystwie innego polityka składa podpis na jakimś dokumencie. Wyjaśniamy, co przedstawia film.

"Pierwszy krok" Orbana do wyjścia z UE? Oto, co podpisał premier Węgier

"Pierwszy krok" Orbana do wyjścia z UE? Oto, co podpisał premier Węgier

Źródło:
Konkret24

W Chinach notuje się gwałtowny wzrost zakażeń metapneumowirusem (hMPV) - poinformowały tamtejsze władze medyczne. Najwięcej przypadków jest na północy kraju. Objawy obejmują wysoką gorączkę, kaszel i ból gardła. Według władz w Pekinie wzrost zachorowalności jest typowy dla okresu zimowego.

Gwałtowny wzrost zakażeń wirusem hMPV w Chinach

Gwałtowny wzrost zakażeń wirusem hMPV w Chinach

Źródło:
PAP, The Independent, Newsweek, NDTV

Na mapie Polski pojawi się nowa impreza kulturalna. W niedzielę i poniedziałek odbędzie się Festiwal Piosenki Filmowej Bydgoszcz 2025. W czasie wydarzenia usłyszymy piosenki z najnowszych polskich filmów oraz klasycznych już seriali. Wystąpią między innymi Ralph Kaminski, Krzysztof Zalewski czy Edyta Bartosiewicz.

Rusza Festiwal Piosenki Filmowej. Utwory z polskich filmów i seriali w wykonaniu wybitnych artystów

Rusza Festiwal Piosenki Filmowej. Utwory z polskich filmów i seriali w wykonaniu wybitnych artystów

Źródło:
TVN24