Ze świata

Ze świata

PGNiG kupi 6 koncesji. Wyda na nie ok. 400 mln złotych

Wszystkie warunki zawieszające umowy, na mocy której PGNiG kupi udziały w pakiecie czterech złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym zostały spełnione, a ostateczna płatność w gotówce wyniesie ok. 400 mln zł (843 mln NOK) - poinformowało PGNiG w komunikacie.

Miliardy na walkę z ebolą. Wirus zabija i ludzi, i gospodarkę

3-4 mld dolarów - tyle będzie w 2015 roku kosztowała walka z ebolą - wynika z danych opublikowanych przez Bank Światowy. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dotąd ponad 7,8 tys. osób umarło w wyniku zarażenia śmiercionośnym wirusem. Blisko 40 proc. zachorowań kończyło się zgonem. Jednak wirus ebola odbija się także na kondycji krajowych gospodarek w Afryce Zachodniej. - Najmocniej ucierpiało górnictwo, bo uniemożliwiono eksport surowców zamykając niektóre granice. Są już pierwsze przypadki zamkniętych kopalń - uważa Daniel Richards, analityk Business Monitor International. Wirus uderza też w sektor turystyczny oraz w... edukację.

Rafał Hirsch: czy Grecja uratuje strefę euro?

Parę dni przed końcem 2014 roku poznaliśmy jedno z najważniejszych wydarzeń roku 2015. Grecja będzie mieć przyspieszone wybory parlamentarne, a to może początek większych zmian w strefie euro i to nawet zmian na lepsze.

Barclays Capital: Nadchodzi eurodeflacja

Eurostrefa wejdzie w grudniu w deflację, która wyniesie -0,1 proc. rok do roku – twierdzi we wtorkowym komentarzu bank Barclays Capital na podstawie wstępnych danych o inflacji za grudzień ogłoszonych w Hiszpanii. Stan ten może utrzymać się przez kilka miesięcy.

114 ton banknotów z Niemiec. Litwa szykuje się na euro

1 stycznia Litwa zostanie 19 państwem strefy euro i ostatnim z krajów bałtyckich, przyjmującym wspólną walutę. Intensywne przygotowania do tej operacji trwały od miesięcy, w ich ramach Litwini musieli m.in. sprowadzić 114 ton banknotów eurowaluty z Niemiec.

Ceny ropy spadają, bo rynek czeka na dane o zapasach

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają przed publikacją danych o zapasach paliw w USA w ubiegłym tygodniu - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie w Nowym Jorku jest wyceniana na 53,20 dolary. Z kolei ropa Brent (także w dostawach na luty) na giełdzie w Londynie osiąga cenę 57,50 dolarów za baryłkę.

Xiaomi najcenniejszym start-upem. Goni Samsunga i Apple'a

Chiński producent smartfonów firma Xiaomi stała się najcenniejszym na świeci start-upem technologicznym zaledwie cztery lata po założeniu. Podczas ostatniej wyceny Xiaomi zatrzymała się na 45 mld dolarów, przekraczając wartość Ubera, który wyceniany jest na 40 mld dolarów.

Łukaszenka zły na Rosjan: stosują bandyckie metody konkurencji

- Nie mogą z nami konkurować ani jakością, ani ceną, ani pod względem zorganizowania. Dlatego stosują takie administracyjne, czasem bandyckie metody – oświadczył Łukaszenka, odnosząc się do swego niedawnego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat dostaw białoruskich towarów do Rosji. Mówił o tym na spotkaniu z dziennikarzami w Mińsku.

Rosyjski kryzys uderza w Finlandię. Coraz mniej turystów i niższe pensje

Kondycja rubla martwi nie tylko samych Rosjan. Okazuje się, że Finowie, szczególnie ci mieszkający przy granicy wielkiego sąsiada, też odczuwają skutki spadku wartości rosyjskiej waluty. Dotąd żyli z bogatych Rosyjskich turystów, wielu z nich pracuje też u sąsiadów. Dziś coraz mniej tych turystów odwiedza przygraniczne miejscowości, więc hotele, sklepy i restauracje zaczęły świecić pustkami.

Łukaszenka oczekuje od nowego rządu "przełomowych idei". Chce uniezależnić się od Rosji

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka oczekuje od rządu konstruktywnych, przełomowych pomysłów na podniesienie efektywności gospodarki. Powiedział o tym w poniedziałek podczas przedstawiania nowego premiera Andreja Kabiakoua. - Nie wolno być zależnym tylko od jednego czy półtora rynku. Owszem, Rosjanie to nasi bracia i przyjaciele, ale widzicie, jak oni się czasem zachowują: jeden coś robi, a drugi nie wie, co. Dlatego musimy się koniecznie, za wszelką cenę, zdywersyfikować – powiedział.

Rosyjska gospodarka się zwija. Pierwszy raz od 5 lat

Rosyjska gospodarka w listopadzie zanotował duży regres - wynika z najnowszych danych resortu gospodarki Rosji. Trudności ma też rubel, który w poniedziałek rozpoczął kolejną turę spadków - podaje Reuters.

Polacy wolą spektakularne akcje, spada też liczba pomagających. Winny 1 proc.?

Darowizny, a zwłaszcza te regularne, nie są popularnym sposobem wsparcia organizacji. Polacy wolą pojedyncze, spektakularne akcje, niż przekazywanie fundacji czy stowarzyszeniu co miesiąc nawet niewielkich kwot - uważa część ekspertów. W tym roku dwie trzecie Polaków (66 proc.) wsparło materialnie organizacje społeczne; oznacza to spadek od 2013 r., gdy taką pomoc deklarowało trzy czwarte badanych (74 proc.) - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Stowarzyszenia Klon/Jawor.

"FT": Niskie ceny ropy nie utrzymają się długo

Nawet jeśli kraje OPEC nie zmniejszą produkcji ropy naftowej, cena surowca z czasem wzrośnie; utrzymywanie jej na niskim poziomie, żeby zaszkodzić konkurentom, których koszty produkcji są wyższe, co sugeruje saudyjski minister ds. ropy naftowej Ali ibn an-Naimi, to strategia krótkofalowa - pisze w poniedziałek "Financial Times".