Naftohaz dementuje: nie prosiliśmy Gazpromu o zaliczkę

Naftohaz dementuje: Nie prosiliśmy Gazprom o zaliczkęnaftogaz.com

Ukraińska państwowa spółka paliwowa Naftohaz zdementowała w poniedziałek doniesienia rosyjskich mediów o prośbie o zaliczkę za tranzyt gazu do państw UE, o którą miała się zwrócić do rosyjskiego Gazpromu.

- Nie było mowy o żadnej zaliczce za tranzyt. W Mińsku omawiane były warunki nowego, zimowego kontraktu - oświadczyła przedstawicielka Naftohazu Ołena Osmołowska.

Wcześniej rosyjski dziennik "Kommiersant" napisał, że środki z zaliczki Naftohaz chce przeznaczyć na zakup surowca, potrzebnego do wypełnienia podziemnych magazynów gazu na Ukrainie. Według gazety sprawa zaliczki, o którą miał prosić prezesa Gazpromu Aleksieja Millera szef Naftohazu Andrij Kobolew, była omawiana podczas ich spotkania w piątek w Mińsku.

Spotkanie po roku

Były to ich pierwsze bezpośrednie rozmowy od maja 2014 roku. Od tamtej pory Miller i Kobolew oficjalnie spotykali się tylko podczas trójstronnych negocjacji gazowych, w których oprócz Rosji i Ukrainy bierze udział Komisja Europejska. W 2015 roku prezes Gazpromu przestał jeździć na te spotkania, a Federację Rosyjską reprezentował minister energetyki Aleksandr Nowak. Powołując się na własne źródła, rosyjska gazeta podała, że Ukrainie nie udało się otrzymać europejskich pieniędzy na wypełnienie magazynów przed zimą. Kijów od wiosny prowadzi rozmowy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), Międzynarodową Korporacją Finansową i Bankiem Światowym na temat kredytów na łączną sumę 1 mld dolarów. Jak dotąd nie przyniosły one rezultatu. W tej sytuacji Naftohaz – jak twierdził „Kommiersant” - zaproponował Gazpromowi powrót do starego schematu płacenia z góry za tranzyt gazu, który był stosowany w latach 2012-2013, gdy prezydentem Ukrainy był Wiktor Janukowycz. Po raz ostatni rosyjski koncern wpłacił taką zaliczkę - 1 mld USD - latem 2013 roku. Za otrzymane pieniądze ukraiński koncern wtłoczył gaz do swoich magazynów.

Wyjście naprzeciw Ukrainie

Cytując źródło w branży gazowej, "Kommiersant" podał, że decyzja o ewentualnej zaliczce dla Ukrainy podejmowana będzie na szczeblu władz Rosji. - Będzie to oznaczać wyjście naprzeciw Ukrainie, choć również dla Gazpromu byłby to dobry wariant, gdyż pozwoliłby bez większych kosztów zrealizować zimowe dostawy do Europy - oświadczył rozmówca dziennika. Aktualnie w magazynach na Ukrainie znajduje się 13,9 mld metrów sześciennych gazu. Eksperci uważają, że aby dostawy surowca do państw UE nie były zagrożone, przed zimą poziom ten powinien wzrosnąć do 19 mld. W ubiegłym roku Ukraina weszła w sezon grzewczy z 16,7 mld metrów sześciennych gazu. Miller oznajmił w piątek, że Naftohaz powinien jeszcze zgromadzić 3 mld metrów sześciennych surowca. Analityk rynku gazowego Aleksiej Griwacz oszacował, że przy obecnej cenie dla Ukrainy, wynoszącej 247,2 USD za 1000 metrów sześciennych, 3 mld metrów sześciennych kosztować będą 750 mln USD. Przy aktualnej taryfie tranzytowej pokryje to koszty przesłania przez terytorium Ukrainy 23 mld metrów sześciennych gazu. Wystarczy to Gazpromowi na 100-105 dni tranzytu.

Główny tranzyt

Ukraina jest głównym krajem tranzytowym w dostawach rosyjskiego gazu do Unii Europejskiej. Przez ten kraj przechodzi połowa dostaw błękitnego paliwa z Rosji do państw UE. 31 marca wygasł wynegocjowany przy pośrednictwie Komisji Europejskiej tzw. pakiet zimowy między Naftohazem a Gazpromem. Pakiet ten ustalał cenę gazu dla Ukrainy na poziomie 329 USD za 1000 metrów sześciennych. Moskwa zapowiadała podniesienie po 31 marca tej ceny, jednak ostatecznie nie zdecydowała się na to i w II kwartale Ukraina płaciła mniej. 29 czerwca premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zaproponował, by cena gazu dla Ukrainy w III kwartale wyniosła 247,18 USD za 1000 metrów sześciennych. Zniżka dla strony ukraińskiej miałaby wynieść 40 dolarów za 1000 metrów sześciennych. W poprzednich kwartałach wynosiła 100 USD. Kijów odrzucił tę ofertę i od 1 lipca wstrzymał zakupy gazu w Rosji.

Bez porozumienia

Trójstronne negocjacje w sprawie warunków dostaw rosyjskiego błękitnego paliwa na Ukrainę, które odbyły się 30 czerwca w Wiedniu, nie przyniosły porozumienia. Punktem spornym była przede wszystkim cena. Ukraińcy chcieli przedłużenia dotychczasowych zniżek, dzięki którym płaciliby 205 USD. Kolejne trójstronne spotkanie planowane jest na koniec sierpnia. KE chce, by nowe porozumienie między Kijowem a Moskwą obowiązywało do czasu rozstrzygnięcia sporu gazowego między tymi krajami przez Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie. Jego orzeczenie spodziewane jest w przyszłym roku.

Naftohaz uspakaja: dostawy gazu z Rosji niezagrożone:

Naftohaz uspakaja: dostawy gazu z Rosji niezagrożone
Naftohaz uspakaja: dostawy gazu z Rosji niezagrożoneTVN24 Biznes i Świat

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: naftogaz.com

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP