Ze świata

Ze świata

Tutaj prowadzenie biznesu to przyjemność. Ranking krajów z najniższymi podatkami

Międzynarodowe firmy, przy wyborze swojej lokalizacji, zwracają bardzo dużą uwagę na stawki podatkowe. Aby zachęcić zagraniczne spółki, rządy wielu krajów konkurują między sobą, o to kto wprowadzi m.in. mniejszy podatek CIT. "Business Insider" na podstawie danych Banku Światowego przygotował ranking krajów, w których podatki są najniższe. Polska zajęła w nim 72. miejsce (na 140 krajów ujętych w rankingu).

Wolny handel na Pacyfiku dogadany. Teraz czas na Europę?

Peterson Institute szacuje, że Europa może tracić na transpacyficznej umowie handlowej TPP 3,7 mld USD rocznie od 2025 r., kiedy - jak się oczekuje - umowa wejdzie w życie. To niewiele, ale i tak powinno być bodźcem do przyspieszenia prac nad umową USA z UE.

Anglia walczy z foliówkami. I wprowadza opłaty

7,5 miliarda reklamówek rocznie wykorzystują mieszkańcy Wielkiej Brytanii - tak być nie może i Londyn postanowił zmienić swoje prawo. Teraz każdy, kto będzie chciał zrobić zakupy w angielskich super- i hipermarketach za plastikową torebkę zapłaci 5 pensów, czyli 30 groszy. Władze zachęcają jednak, żeby klienci zabierali ze sobą torby wielokrotnego użytku. Być może tak będzie najłatwiej, bo nowe przepisy są podobno zbyt skomplikowane. Materiał "Faktów z zagranicy".

Grecja bierze się za kolejne reformy. Otrzyma 2 mld euro pomocy

Ministrowie finansów państw strefy euro ustalili w poniedziałek kolejny zestaw reform, jakie ma w najbliższym czasie przeprowadzić Grecja, by otrzymać kolejną transzę środków z pakietu pomocowego. W połowie października Ateny mogą liczyć na 2 mld euro.

Glencore odrabia straty. Po gigantycznym spadku

Glencore odrabia zeszłotygodniowe straty. W poniedziałek akcje spółki mocno zyskały. Na giełdzie w Hongkongu, od dołka tydzień temu, to wzrost o kilkadziesiąt procent. Na giełdzie w Londynie wzrost wyniósł blisko 20 proc.

USA i kraje Pacyfiku mają swoją umowę handlową. By zwiększyć konkurencyjność

USA oraz 11 państw Azji i Pacyfiku ogłosiło w poniedziałek w Atlancie zakończenie prowadzonych od pięciu lat negocjacji transpacyficznego układu o partnerstwie (TPP), który - jeśli zostanie ratyfikowany - będzie największą umową o wolnym handlu na świecie. Kraje regionu Pacyfiku, negocjujące umowę o wolnym handlu (TPP) zobowiązały się w poniedziałek do wzmocnienia współpracy w kwestiach dotyczących zagadnień gospodarczych, w tym walut - pisze Reuters.

Cipras: musimy odważyć się na reformy

Wybrany ponownie na premiera Grecji Aleksis Cipras potwierdził w niedzielę wolę kontynuowania reform. Złożył tą deklarację przed rozpoczynającą się w poniedziałek trzydniową debatą parlamentarną nad wotum zaufania dla jego rządu.

McDonald's zaskakuje. 10 pytań, które padły podczas rozmów kwalifikacyjnych

Zatrudnia prawie 420 tys. pracowników i jest czwartym największym pracodawcą na świecie według Światowego Forum Ekonomicznego. O kim mowa? O McDonald's, którego rozmowy kwalifikacyjne pod lupę wziął "Business Insider". Poniżej przedstawiamy dziesięć zaskakujących pytań, jakie usłyszeli kandydaci do pracy w amerykańskiej sieci.

Po 4 strajki dziennie. Włosi uwielbiają protestować

We Włoszech codziennie organizowane są średnio 4 strajki, co stawia ten kraj w światowej czołówce. Obywatele są zakładnikami strajkujących pracowników różnych branż i służb - alarmuje urząd nadzorujący przebieg protestów.

Jan Niedziałek o "volkswagenizacji": Niemcy zachowali się jak chytry handlarz

Nasz biznes polega na tym, żeby robić dobre samochody - miał kiedyś odpowiedzieć prezes jednego z koncernów motoryzacyjnych, pytany o to, na czym polega istota działalności jego firmy. Nie na generowaniu zysków przez księgowych, pompowaniu sprzedaży wszystkimi dostępnymi metodami, czy takich modnych dziś koncepcjach jak „zwiększanie wartości dla akcjonariuszy”. Nic z tych rzeczy. Robić dobre auta. I tyle. Kierownictwo Volkswagena o takiej najprostszej zasadzie zapomniało. Nie ono jedno.

Nowa Tesla doda koncernowi skrzydeł? Futurystyczne drzwi robią furorę

Tesla zaprezentowała swój najnowszy model X zaledwie kilka dni temu, ale dyskusja wokół niego nie cichnie. Najgłośniej mówi się o "skrzydlatych" drzwiach nowego elektrycznego auta. Wszystko dlatego, że one rzeczywiście reagują na otoczenie, w jakim znajduje się samochód - pisze CNN Money.

Zima coraz bliżej. Gazprom umacnia pozycję w Europie

Optymizm w rozmowach na temat zabezpieczenia tranzytu gazu przez Ukrainę, niskie ceny rynkowe oraz wysoki poziom wypełnienia magazynów wzbudzają nadzieję, że kraje Europy Środkowej i Południowej, zależne od rosyjskich dostaw przetrwają zimę bezpiecznie - pisze "The Moscow Times".

Uchodźcy zalewają Europę. Ale to może ją wzmocnić i przyspieszyć rozwój

Pół miliona ludzi uciekło do Europy w tym roku w poszukiwaniu azylu i zatrudnienia - wynika z danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców. Największy od dekad napływ uchodźców na Stary Kontynent to efekt konfliktu w Syrii, doświadczonej przez wojnę domową i przemoc ze strony Państwa Islamskiego. Kryzys migracyjny niesie za sobą polityczne i ekonomiczne konsekwencje dla gospodarki. Oto najważniejsze z nich.