Ze świata

Ze świata

Rosja twierdzi, że saudyjska ropa trafia do Polski. "Nie było bezpośrednich transportów"

Informacja o tym, że Arabia Saudyjska rozpoczęła dostawy ropy do Polski na chwilę zelektryzowała rynki. Tym bardziej, że popłynęła z ust szefa rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft Igora Sieczyna. - Nie odnotowaliśmy w ciągu ostatnich miesięcy żadnych bezpośrednich transportów surowca z portów Arabii Saudyjskiej - poinformował tvn24bis.pl Dariusz Kobierecki, prezes Naftoportu.

Nawet 15 lat taniej ropy nie martwi Rosji

Piętnaście lat ropy po 50 dolarów za baryłkę to nie jest najgorszy koszmar dla szefowej rosyjskiego banku centralnego, Elwiry Nabiulliny. - Martwi mnie bardziej tempo reform gospodarczych, które mogą stymulować inwestycje prywatne - powiedziała w wywiadzie dla Bloomberga.

Toyota rysuje odważne plany. Ale zrealizuje je dopiero za 40 lat

Toyota zobowiązała się do wyeliminowania emisji dwutlenku węgla z procesów produkcyjnych do 2050 roku. To tylko jeden z celów postawionych przez japoński koncern. Wśród nich jest też zwiększenie do 2020 roku sprzedaży samochodów hybrydowych do 1,5 mln sztuk rocznie.

Muzułmański biznes w centrum Moskwy. Blogerka modowa trafiła w rynek

Aleksandra Gołowkowa, muzułmańska blogerka modowa, nie mogąc znaleźć odpowiednich ubrań, zaczęła projektować własne. Jej pomysł na biznes spodobał się jednej z firm, która wspiera modowe startupy. Dzięki temu jej projekty można kupić w sklepie w centrum Moskwy. Nie mają do niego wstępu mężczyźni.

Wirtualna debata prezydencka. Amerykański eksperyment telewizyjny

Wirtualna rzeczywistość wdziera się szturmem nie tylko do świata gier, czy kina. Teraz czas na telewizję. Osoby posiadające okulary do wirtualnej rzeczywistości będą mogły oglądać amerykańską debatę kandydatów partii demokratycznej na prezydenta USA. Na taki eksperyment zdecydowała się telewizja CNN.

Orlen na zakupach w Ameryce. Przejmuje kolejną spółkę wydobywczą w Kanadzie

PKN ORLEN, za pośrednictwem spółki zależnej Orlen Upstream Canada podpisał umowę, która rozpoczyna zakup 100 proc. akcji spółki Kicking Horse Energy. Ich wartość uzgodniono na poziomie 293 mln dolarów kanadyjskich (około 842 mln zł), czyli 13,65 zł za jedną akcje. Finalizacja transakcji planowana jest w czwartym kwartale roku. PKN Orlen zawarł też umowę, która rozpoczyna procedurę przejęcia całościowego pakietu akcji FX Energy, spółki notowanej na nowojorskiej giełdzie NASDAQ.

Megafuzja na rynku piwa coraz bliżej. Transakcja warta 68 mld funtów

Największa piwowarska firma na świecie, AB InBev zgodziła się kupić jednego ze swoich największych rywali, koncern SABMiller za około 68 mld funtów. Po ogłoszeniu tego porozumienia, do sfinalizowania transakcji pozostały już tylko formalności, a powstała spółka będzie kontrolowała jedną trzecią produkcji piwa na całym świecie.

Amerykańskie giełdy na zielono. Rynek czeka na wyniki spółek

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła umiarkowane zwyżki i kontynuację wzrostów z poprzedniego tygodnia w oczekiwaniu na raporty finansowe amerykańskich korporacji za trzeci kwartał. Notowaniom indeksów pomaga również poprawa sentymentu na chińskim rynku finansowym.

Wyjść czy nie wyjść? Wielka Brytania dyskutuje o swojej obecność w UE

Wyjść czy nie wyjść - oto jest pytanie. Odpowiedź za najdalej dwa lata, ale zwolennicy obu opcji już teraz walczą o poparcie. W poniedziałek swoją kampanię rozpoczęli zwolennicy pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Nie udają, że wspólnota jest idealna, ale podkreślają, że bardziej opłaca się zmieniać ją od środka niż odwracać się do niej plecami. Materiał "Faktów z zagranicy".

Szybka ścieżka ustawowa ruszyła. Grecja walczy z czasem

Greckie ministerstwo finansów skierowało w poniedziałek do parlamentu pakiet projektów ustaw dotyczących zreformowania podatków i emerytur, których uchwalenie jest warunkiem otrzymania przez Grecję dalszego wsparcia od międzynarodowych kredytodawców.

Turcja straci nawet 11 mld dolarów. Przez problemy z turystyką

Turystyka w Turcji oczekuje w tym roku spadku dochodów o około 10-11 mld dolarów - ocenili przedstawiciele branży cytowani w poniedziałek przez dziennik "Hurriyet Daily News". Jednym z powodów jest 25-procentowy spadek liczby turystów z Rosji i krajów sąsiednich.