Ze świata

Ze świata

Grecja rusza z prywatyzacjami. Porty i kolej na sprzedaż

Grecka agencja zajmująca się prywatyzacją ogłosiła w czwartek terminy składania ofert w przetargach dotyczących dwóch największych portów w kraju i kolei państwowych TRAINOSE. Ateny zgodziły się na sprzedaż takich aktywów w ramach nowego programu pomocy.

Pożar w czeskiej rafinerii Orlenu

W zakładach chemicznych Chempark Zaluži w Litvinowie w Czechach, które należą do Unipetrolu z grupy PKN Orlen, doszło w czwartek do eksplozji, po której wybuchł pożar - informują czeskie media. Trwa jego dogaszanie.

Tarcia w niemieckim rządzie. Poszło o pomoc dla Grecji

W rządzie Niemiec doszło do sporu na tle oceny pakietu pomocowego dla Grecji. Kierowane przez SPD ministerstwo gospodarki oceniło pozytywnie porozumienie między kredytodawcami a Atenami. Resort finansów Wolfganga Schaeuble (CDU) zgłasza zastrzeżenia.

Co oznacza słabszy juan dla globalnej gospodarki. Pięć scenariuszy

Rynki zareagowały nerwowo na decyzję chińskiego rządu o dewaluacji juana. Podczas wtorkowego handlu chińska waluta straciła na wartości 2 proc., to największy jednodniowy spadek w historii. W środę rząd kontynuował osłabienie waluty. Co to oznacza i jak może wpłynąć na rynki? Analiza CNBC.

Kraft Heinz zwolni 2,5 tys. ludzi

Firma Kraft Heinz ogłosiła obcięcie około 2,5 tys. etatów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. To konsekwencja niedawnej fuzji - pisze BBC News.

Berlin o porozumieniu z Grecją: Decyzja jeszcze nie zapadła

Rząd Niemiec zareagował pozytywnie na techniczne porozumienie zawarte między kredytodawcami a władzami Grecji. Rzecznik rządu Steffen Seibert zastrzegł jednak w środę, że treść dokumentu jest analizowana, a decyzja w sprawie jego oceny jeszcze nie zapadła.

Profesjonaliści opuszczają Indie

Utalentowani pracownicy wyjeżdżają z Indii i zmierzają do krajów takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie i Szwajcaria - pokazuje najnowsza analiza danych serwisu dla profesjonalistów LinkedIn. Dane opisuje Bloomberg.

Ropa najtańsza od sześciu lat. "Konsekwencje mogą być przerażające"

Cena za baryłkę ropy na najniższym poziomie od sześciu lat. Kosztuje już poniżej 43 dolarów i jak ostrzegają eksperci, geopolityczne konsekwencje tego stanu rzeczy "mogą być przerażające". Budżety wielu krajów eksportujących surowiec równoważą się przy założeniu, że baryłka kosztuje ok. 100 dol.

Cerkiew uzdrowi Rosję: proponuje nowy system finansowy

Po 20 latach Rosja odkurza koncepcję Prawosławnego Systemu Finansowego. System wzorujący się na islamskiej bankowości miałby zmniejszyć zależność od Zachodu. Sankcje ograniczają dopływ kapitału, a utrzymujące się niskie ceny ropy pogrążają gospodarkę. Kościół prawosławny twierdzi, że znalazł antidotum, a projekt trafił już do Dumy Państwowej - pisze "The Moscow Times".

Iran odbudowuje dywanową potęgę. I tka pod amerykańskie gusta

W Iranie producenci dywanów liczą na to, że wraz ze zniesieniem zachodnich sankcji wzrośnie eksport tych słynnych wyrobów. Zaczęli przygotowywać dywany dostosowane do gustów Amerykanów i mają nadzieję, że handel ruszy w przyszłym roku - relacjonuje we wtorek AP.

Atom wraca do Japonii. "To niemoralne"

Do Japonii wraca energia jądrowa i wracają obawy. Japończycy protestują, bo w kraju ponownie uruchomiono reaktor atomowy, a oni ciągle mają w pamięci tragedię w Fukushimie. Władze odpowiadają, że atom w tej wersji jest tak bezpieczny, że bezpieczniej już się nie da. Obywatele w to nie wierzą. Materiał "Faktów z Zagranicy".

Chińscy giganci wchodzą do Indii. Bo tam koszty pracy są niższe

Xiaomi i Foxconn, czyli dwaj technologiczni giganci chcą poszerzyć swoją działalność w Indiach. Koncerny ogłosiły właśnie, że otworzą nowe zakłady produkcyjne w tym kraju, bo Chiny zaczynają być dla nich za drogie. Firmy zapowiadają "agresywne" wejście na ten trzeci największy na świecie rynek usług mobilnych z jeszcze jednego powodu: jedynie co dziesiąty Hindus ma smartfona.

Gazprom twardo: ominiemy Ukrainę. Za Turecki Potok zapłaci 11,4 mld euro

Koszty budowy czterech nitek gazociągu Turkish Stream (Turecki Potok) wyniosą 11,4 mld euro - poinformował we wtorek dziennik "Wiedomosti", powołując się na przedstawiciela koncernu Gazprom Aleksieja Sieriebriakowa. Rosja twardo zapowiada, że rezygnuje z tranzytu gazu przez Ukrainę, ale nie podpisała jeszcze umów ani z Turcją, ani z Grecją.

Kolejne kraje nie sprzedadzą żywności w Rosji. Moskwa chce rozszerzyć embargo

- Rosja, która w sierpniu zeszłego roku zakazała importowania zachodniej żywności, chce rozszerzyć embargo na kolejne kraje, które wspierały sankcje gospodarcze Unii Europejskiej wobec Moskwy - powiedział Arkady Dworkowicz, wicepremier Rosji. Nie wymienił, które kraje miałyby trafić na listę. - Myślę, że decyzja zostanie podjęta w najbliższym czasie - stwierdził.

Grecja porozumiała się z wierzycielami. Bruksela potwierdza

Komisja Europejska potwierdziła we wtorek, że negocjatorzy Grecji i instytucji reprezentujących wierzycieli osiągnęli porozumienie "na szczeblu technicznym" w sprawie nowego programu pomocy dla Aten. Wcześniej o porozumieniu poinformował dziennikarzy Euklid Cakalotos minister finansów Grecji. Ateny i wierzyciele zakończyli tym samym rozmowy ws. trzeciego pakietu pomocowego o wartości 85 mld euro.