Ze świata

Ze świata

Przemysł motoryzacyjny pod ramię z polityką? "Obchodzili się z nim jak z jajkiem"

Skandal w Volkswagenie odbił się szerokim echem na świecie, przynosząc konkretne straty dla samochodowego giganta. Odsłonił także lekko kulisy niemieckiej polityki. - Do tej pory politycy obchodzili się z niemieckim przemysłem samochodowym jak z jajkiem - podkreśla Klaus Mueller, szef Federacji Niemieckich Organizacji Konsumenckich. Nic dziwnego, w końcu to kluczowa gałąź niemieckiej gospodarki. Czy ostatnia afera zmieni coś na linii polityka-biznes motoryzacyjny?

Chińska Dolina Krzemowa. Coraz odważniej depcze po piętach tej amerykańskiej

- Ludzie, którzy przyjeżdżają tutaj, chcą realizować swoje marzenia - mówi Liam Casey, dyrektor generalny firmy PCH. Jeszcze 30 lat temu miasto Shenzhen było niewielką wioską rybacką, dzisiaj liczy już sobie ponad 23 mln mieszkańców. W położonym niedaleko granicy w Hongkongiem ośrodku powstaje większość sprzętu elektronicznego, który używamy na co dzień. Według lokalnych władz, biznes technologiczny, który rozwinął się w Shenzhen jest warty bagatela 220 mld dolarów, a swoje siedziby ma tutaj 3 tys. firm. Dlatego też niektórzy nazywają to miasto chińską Doliną Krzemową.

"Wszyscy walą tu drzwiami i oknami". Polacy też próbują swoich sił

Iran już niedługo może stać się atrakcyjnym krajem dla polskiego biznesu. Dlatego już teraz firmy mocno zabiegają o kontrakty w tym kraju. Polskie przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją wagonów kolejowych, ciągników rolniczych i kosmetyków liczą na kontrakty intratne kontrakty. - Ten kraj potrzebuje praktycznie wszystkiego, od przysłowiowych garnków i maszynki do mięsa, po inwestycje w przemysł gazowy, petrochemiczny, linie kolejowe - mówi Wojciech Warski z BCC.

USA i Chiny będą razem działać przeciwko hakerom

Prezydent USA Barack Obama ogłosił w piątek w Waszyngtonie, że on i chiński przywódca Xi Jinping porozumieli się w kwestii współpracy w celu ograniczenia hakerskich kradzieży własności intelektualnej i tajemnic biznesowych.

Cipras obiecuje wyciągnąć kraj z kryzysu do 2019 roku

Premier Grecji Aleksis Cipras zapowiedział w piątek na pierwszym posiedzeniu swego nowo mianowanego rządu, że wyciągnie Grecję z kryzysu do 2019 r. Zapowiedział też szybkie wdrożenie trzeciego pakietu pomocowego uzgodnionego z międzynarodowymi wierzycielami.

Dokumenty w TVN24 Biznes i Świat

W weekend w TVN24 Biznes i Świat ciekawe dokumenty. Zapraszamy do podróży do Rio. Opowiemy o architekturze przyszłości, ale też o sekretach CIA.

"Facebook padł". Duża awaria serwisu

Nie pomagało rozpaczliwe odświeżanie strony i sprawdzanie połączenia internetowego. Przez około pół godziny nie działał serwis społecznościowy Facebook. Awaria została już usunięta.

Bruksela wzywa do zbadania skali manipulacji pomiarami spalin

Komisja Europejska zwraca się do krajów UE o przeprowadzenie u siebie dochodzeń, mających ustalić skalę manipulowania pomiarami emisji spalin w samochodach. To konsekwencja afery wokół praktyk koncernu Volkswagen, który przyznał się do takich manipulacji.

Były szef Volkswagena na odchodne zgarnie fortunę

Volkswagen boryka się z największym kryzysem w swojej historii, ale jego odchodzący szef Martin Winterkorn nie ma powodów do zmartwień. Może liczyć na gigantyczną emeryturę i odprawę - pisze "Financial Times".