Ze świata

Ze świata

"Kommiersant": Francja zapłaci Rosji za mistrale 1,2 mld euro

Francja zwróci Rosji prawie 1,2 mld euro za niedostarczone okręty desantowe mistral - podał w piątek dziennik "Kommiersant" powołując się na źródła. Według gazety prezydenci obu krajów mogą w przyszłym tygodniu oficjalnie poinformować o anulowaniu transakcji.

Ekolodzy w kajakach zablokowali Shella. Greenpeace przeciwko wierceniu w Arktyce

Amerykańska policja usunęła w czwartek z mostu w Portland, w stanie Oregon, aktywistów organizacji Greenpeace, którzy przez wiele godzin uniemożliwiali lodołamaczowi koncernu Shell wypłynięcie na morze. Firma zamierza wykorzystać statek do odwiertów w Arktyce. Sąd orzekł, że za każdą godzinę blokowania statku ekolodzy będą musieli zapłacić po 2,5 tys. dolarów.

Rosyjskie firmy uderzają w Samsunga. Nie chcą kupować jego smartfonów

Dwóch rosyjskich operatorów sieci bezprzewodowych i dwaj najwięksi w kraju sprzedawcy telefonów poinformowali, że zaprzestali kupowania i dystrybucji smartfonów Samsunga - pisze Bloomberg. Rosjanie powołują się na obawy dotyczące ewentualnych wad koreańskich urządzeń i nieporozumień dotyczących gwarancji. A na rynku rozpychają się Apple i Lenovo.

Kreml: jest porozumienie ws. odszkodowań za mistrale

Kwestia odszkodowania, jakie Francja ma zapłacić Rosji za niezrealizowanie zamówienia na okręty desantowe klasy Mistral, została rozwiązana - oświadczył w czwartek doradca prezydenta Władimira Putina do spraw współpracy techniczno-wojskowej Władimir Kożyn.

USA nakładają kolejne sankcje. Za sojusze z Putinem

USA nałożyły w czwartek kolejne sankcje na rosyjskich i ukraińskich obywateli oraz firmy, w tym na wspólników Giennadja Timczenki, miliardera i giganta rynku gazowego objętego już sankcjami za powiązania z Kremlem - poinformowało ministerstwo finansów USA.

Rosja postawiła na złoto i euro. I to był zły wybór

Rezerwy walutowe Rosji wynoszą 358,3 mld dolarów - poinformował w czwartek Bank Rosji, który skupował ostatnio na dużą skalę obce waluty, by powstrzymać spadek wartości rubla. Bloomberg wylicza, że Moskwa straciła 200 mln dolarów, kupując złoto i euro, które miały pozwolić jej w odbudowywaniu rezerw. I nadal wiszą na nią czarne chmury - tym razem zagrożenie nie płynie z rynku ropy, tylko ze strony amerykańskiego banku centralnego.

Clarkson i spółka znowu razem zrobią show. Pojadą dla Amazona

Jeremy Clarkson, popularny prezenter telewizyjny wyrzucony z programu „Top Gear” w przyszłym roku będzie miał nowe show, tym razem w Amazon.com - pisze Bloomberg. Angażując tak duże nazwisko gigant internetowego handlu chce wzmocnić swoje usługi strumieniowej transmisji - podkreśla agencja.

Shell będzie zwalniać. Przez tanią ropę

Brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny Royal Dutch Shell zapowiedział w czwartek cięcia zatrudnienia w tym roku o 6500 miejsc pracy; dotyczy to pracowników i bezpośrednich podwykonawców, a wynika z przedłużającego się okresu spadku cen ropy naftowej.

Wakacje dla Rosjan zbyt drogie. "Trudno być optymistą"

Rosjanka Alexandra Khomenok na początku lipca kupiła bilety lotnicze do Włoch, gdzie we wrześniu chce spędzić z mężem wymarzony urlop. Humor popsuł jej gwałtowny spadek kursu rubla, który zanurkował do najniższego poziomu od marca, rujnując tym samym wakacyjne plany wielu Rosjanom.

Turecki Potok się opóźnia, bo w "Ankarze nie ma rządu"

Terminy budowy pierwszej nitki gazociągu Turkish Stream (Turecki Potok) mogą zostać przesunięte, jeśli odwlekać się będzie podpisanie porozumienia międzyrządowego między Rosją i Turcją - poinformował w środę rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak.

Indie chcą się uczyć od Polski. Jak przetwarzać żywność

Technologie przetwórstwa spożywczego to dziedzina, w której polskie firmy mogą inwestować w Indiach - mówili w środę w Lublinie wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński oraz wicepremier rządu stanu Pendżab w Indiach Sukhbir Singh Badal.