"Kto będzie panu robił kawę?". Pięć argumentów, które zniechęcą do Brexitu

Brexit może spowodować wzrost cen nawet o 40-50 proc.Shuttershock

To kluczowe dni dla przyszłości Wielkiej Brytanii. Już za tydzień na Wyspach odbędzie się bowiem referendum, w którym obywatele zdecydują o tym czy kraj ten pozostanie w Unii Europejskiej. Na finiszu kampanii przypominamy oryginalne argumenty, które mogą przekonać Brytyjczyków do sprzeciwu dla Brexitu.

1. Podrożeją lody

Z Brexitu z całą pewnością nie będą zadowoleni fani lodów. Paul Polman, szef brytyjsko-holenderskiego koncernu Unilever, w rozmowie z dziennikarzem stacji telewizyjnej Channel 4 News, ostrzegł bowiem że po ewentualnym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mogą podrożeć zimne przysmaki.

A Polman wie o czym mówi, bo kieruje jednym z największych koncernów spożywczo-chemicznych świata, do którego należy m.in. marka Magnum.

Szef Unilevera stwierdził, że po wyjściu ze Wspólnoty, Brytyjczykom nie uda się wynegocjować tak korzystnych warunków handlowych jak z Brukselą. A to spowoduje wzrost ceł importowych na nabiał. Kluczowego składnika lodów.

Jego zdaniem w konsekwencji ceny lodów mogą wzrosnąć nawet o 40-50 proc.

2. Drogie wakacje

Jeszcze mocniej w Brytyjczyków uderzą ceny wyjazdów wakacyjnych. - Będziemy musieli ubiegać się o wizy, aby móc spędzić wakacje np. we Francji - zwracał uwagę Denis MacShane, były minister stanu ds. europejskich w rządzie Tony Blaira.

Brytyjski rząd twierdzi, że po ewentualnym Brexicie ceny wyjazdów zagranicznych wzrosną o co najmniej 12 proc. Głównym powodem takiego stanu rzeczy będzie spadająca wartość funta. Sprawi to, że Brytyjczycy będą musieli więcej płacić za zakwaterowanie, żywności, czy inne atrakcje podczas zagranicznych wyjazdów.

Zgodnie z ostrzeżeniami formułowanymi przez szefów linii lotniczych easyJet i Ryanair może spaść także liczba połączeń wykonywanych między Wyspami a europejskimi destynacjami.

3. Kelner poszukiwany

Brexit najpewniej doprowadzi także do ograniczeń imigracyjnych i w konsekwencji poszukiwań taniej siły roboczej gdzieś indziej.

Dla setek tysięcy Rumunów, czy Bułgarów nowa rzeczywistość oraz konieczność ubiegania się o wizy stanowiłoby bowiem wielkie trudności ze spełnieniem warunków formalnych.

Wyspy Brytyjskie stałyby się także mało atrakcyjnym kierunkiem dla Polaków. Przypomnijmy, że teraz mieszka tam około 800 tys. naszych rodaków. A teraz to właśnie obywatele Europy Środkowo-Wschodniej wykonują zawody po które niechętnie sięgają Brytyjczycy.

- Nie wiem, kto będzie panu robił kawę w kawiarni, naprawdę, nie mam pojęcia. Myślę, że to będzie dość trudne, bo wielu imigrantów z Polski, czy pozostałych państw Europy Wschodniej wykonuje prace, której nie chcą Brytyjczycy. Zna pan jakiegokolwiek Brytyjczyka pracującego jako kelner? - pytał w rozmowie z VoA News Mariusz Woźniak, od 18 lat mieszkający na Wyspach.

Po opuszczeniu Unii Europejskiej Brytyjczycy mogą się zatem obudzić w nowej rzeczywistości na rynku pracy i koniecznością zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń. Ktoś bowiem będzie musiał zastąpić obecnie pracujących w restauracjach, czy jako pomoc domowa.

4. Celebryci piszą

Co jeszcze może skłonić Brytyjczyków do głosowania przeciwko wyjściu z UE? To z całą pewnością argumenty celebrytów, gwiazd i znanych osobistości. Skoro na co dzień doradzają nam, co jeść, w co się ubierać, to także mogą stanowić decydujący głos ws. referendum.

Najwięcej, bo aż 280 zwolenników integracji z UE z branży show biznesu, podpisało się pod opublikowanym 20 maja listem otwartym.

Pod listem, w którym mówili o tym, że "Wielka Brytania jest silniejsza i bardziej kreatywna w Europie", a wyjście z Unii "mocno ograniczy jej globalną rolę i sukcesy" podpisał się m.in. jeden z najpopularniejszych na Zachodzie aktorów ostatnich lat - Benedict Cumberbatch, legendy brytyjskiego i światowego kina - John Hurt i Kristen Scott-Thomas, a także Keira Knightley i Jude Law.

Zdaniem jednej z najbardziej utalentowanych i rozpoznawalnych aktorek ostatnich dekad, Emmy Thompson, opuszczenie Unii "byłoby szaleństwem". Jeremy Clarkson - były prowadzący niezwykle popularnego programu "Top Gear" - sądzi, że "poza Unią Wielka Brytania będzie krajem o małych wpływach".

Do kampanii na rzecz pozostania Brytyjczyków w UE dołączyła także jedna z najbardziej znana pisarka świata - J.K. Rowling. Twórczyni "Harry'ego Pottera", przed kilkoma tygodniami napisała na Twitterze: "Nie uważam, że UE jest idealna. Wierzę jednak, że wynikające z uczestnictwa w niej korzyści (nie tylko ekonomiczne) znacznie przeważają nad stratami".

Wybitny astrofizyk Stephen Hawking w liście do "Timesa" ostrzegł natomiast przed "klęską dla brytyjskiej nauki" po ewentualnym wyjściu z Unii.

5. Nielegalni imigranci

Brexit to jednak także problemy dla Brytyjczyków mieszkających za granicą. Takich bowiem nie brakuje.

Istnieje dziewięć krajów UE, w których mieszka na stałe więcej niż 20 tys. brytyjskich obywateli. Jednym z nich jest Hiszpania, gdzie mieszka ich ponad milion. Po Brexicie wszyscy staliby się nielegalnymi imigrantami, co wiązałoby się z nowymi obowiązkami.

Wśród nich konieczność przedstawiania zeznania podatkowego za ostatnie 5 lat, a także przede wszystkim ubieganie się o status rezydenta. Nie wiadomo co także z dalszym korzystaniem ze służby zdrowia i systemów emerytalnych w krajach, gdzie przebywają.

Koniec Wielkiej Brytanii?

Nie wykluczone, że Brexit uruchomiłby także falę referendów wewnętrznych, a w konsekwencji koniec Wielkiej Brytanii jaką znamy.

Pierwsze z nich mogłoby się odbyć w Szkocji. Jasne stanowisko w tej sprawie już w ubiegłym roku sformułowała bowiem szefowa tamtejszego rządu Nicola Sturgeon, która powiedziała, że Szkocja powinna pozostać członkiem UE. Dlatego w razie Brexitu, ponowne referendum ws. niepodległości mogłoby mieć inny wynik niż te z września 2014 roku, kiedy za odłączeniem od Zjednoczonego Królestwa było 44,7 proc. głosujących.

Jeśli Brytyjczycy opowiedzą się za wyjściem z Unii Europejskiej, oddzielnego referendum ws. członkostwa w UE chciałby także Gibraltar. Powiedział o tym tamtejszy szef ministrów Fabian Picardo.

Problemem jest także granica Irlandii Północnej i Południowej, która w nowej rzeczywistości otrzymałaby status międzynarodowej. Z patrolami straży granicznej i celnej. I utrudnieniami nie tylko dla obywateli, ale także dla gospodarki.

Obecnie Wielka Brytania eksportuje bowiem do Irlandii więcej niż łącznie do Chin, Indii i Brazylii. Wartość handlu w tym kierunku wynosi 1 mld euro tygodniowo. - Nie możemy sobie pozwolić na potencjalną głęboką niepewność, która nieuchronnie wynikałaby z zasadniczych zmian w stosunkach na linii UE-UK, nie mówiąc już o konkretnych trudnościach, które mogłyby powstać - ostrzegał w ub.r. irlandzki minister ds. europejskich Dara Murphy.

W referendum 23 czerwca Brytyjczycy zdecydują, czy ich kraj pozostanie w Unii Europejskiej, czy też ją opuści.

Zobacz materiał z programu "Świat w południe" z TVN24 BiS o tym jak Brexit wpłynie na Polaków (16.06.2016):

Autor: mb,ag/gry / Źródło: tvn24bis.pl, tvn24.pl, The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shuttershock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP