Pożyczki zastąpią dotacje unijne. "Istnieje takie ryzyko"

Polityka spójności powinna być prostsza, odbiurokratyzowana i bardziej nakierowana na wyniki - uważa Markku MarkkulaShutterstock

Potrzebujemy gwarancji, że biedniejsze regiony UE zachowają dostęp do funduszy unijnych w takim samym stopniu, jak to było dotychczas - zaznaczył Stanisław Szwabski, gdyński radny, członek Komitetu Regionów.

Przyszłość polityki spójności UE (w ramach której do Polski trafiają fundusze unijne) była jednym z tematów 14. Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, który zainaugurowano w poniedziałek w Brukseli. W pierwszym dniu, który rozpoczął serię spotkań, rozmawiano również m.in. o możliwościach łączenia bezzwrotnych dotacji z instrumentami finansowymi (np. pożyczki lub poręczenia) dostępnymi w ramach tzw. Planu Junckera. Tegoroczna edycja wydarzenia, organizowanego przez Komisję Europejską i Komitet Regionów UE, odbywa się pod hasłem "Regiony i miasta na rzecz zrównoważonego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu".

Za dużo biurokracji

Przewodniczący Komitetu Regionów Markku Markkula powiedział na spotkaniu z dziennikarzami, że polityka spójności powinna być prostsza, odbiurokratyzowana i bardziej nakierowana na wyniki. Jak zaznaczył, obecnie potencjalny beneficjent, aby przestrzegać wszystkich przepisów i wytycznych - stworzonych na poziomie unijnym, krajowym a także regionalnym państw członkowskich - musiałby przeczytać kilka tysięcy stron dokumentów. - Oczywiście jest to niemożliwe, tak być nie może. Musimy odejść od audytu, od podejścia narzucającego, że należy robić coś "tak, a nie inaczej", według konkretnych wskazówek. Trzeba natomiast kontrolować wyniki, efekty - zaznaczył. Zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku inwestycje w Europie wyniosły o 59 mld EUR mniej niż w 2008 r., a dysproporcje wewnątrz UE wciąż się pogłębiają. Tymczasem Komisja Europejska przedstawiła dane "niezależnej oceny programów na lata 2007-2013", z których wynika, że jedno EUR wydane na politykę spójności powiększy PKB o niemal trzy EUR.

Nowy budżet

Komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu zaznaczyła, że wiele rzeczy zostało już uproszczonych, wprowadzono zmiany w przepisach unijnych, aby ułatwić życie beneficjentom. Odnosząc się do przyszłego kształtu polityki spójności powiedziała, że za kilka miesięcy Komisja Europejska przedstawi swoją propozycję budżetu po 2020 r., w którym kończy się obecny siedmioletni budżet UE, więc teraz trzeba przedyskutować rolę polityki spójności, jej cele oraz sposób na ich realizację. - Potrzebujemy nowych priorytetów, które trzeba wprowadzić do budżetu UE, który niestety najprawdopodobniej nie wzrośnie. Jednak jestem przekonana, że polityka spójności jest dzisiaj potrzebna bardziej niż kiedy kiedykolwiek wcześniej - oświadczyła. Jak powiedział na poniedziałkowej debacie gdyński radny Stanisław Szwabski, członek Komitetu Regionów UE, coraz częściej można usłyszeć, że rośnie rola instrumentów finansowych. Jak podkreślił, nie kwestionuje ich znaczenia, ale dostrzega ryzyko, że instrumenty finansowe - takie jak Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych, czyli środki dostępne w ramach tzw. Planu Junckera - mogą zastąpić politykę spójności, zamiast ją uzupełnić. Tymczasem polityka spójności jest, zdaniem Szwabskiego, głównym narzędziem inwestycyjnym i "najbardziej skuteczną polityką unijną", która "w sposób spektakularny" ukazuje obywatelom korzyści przynależności do Unii Europejskiej.

Ważne pytanie

- Pani komisarz, rozwój wielu regionów zależy od środków UE. Czy możemy zagwarantować, czy możemy liczyć na pani zaangażowanie, że Unia nie odwróci się od mniejszych miast, od biedniejszych regionów (…) w imię efektywności ekonomicznej? Potrzebujemy gwarancji, że te obszary zachowają dostęp do funduszy spójności w takim samym stopniu, jak to było dotychczas - powiedział Szwabski, zwracając się do Coriny Cretu. Wiceprzewodniczący PE Ramon Luis Valcarcel Siso również zaznaczył, że fundusze strukturalne (część funduszy unijnych - red.) nie mogą zostać wyparte przez Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych. - Ten fundusz wypracował dobre wyniki podczas pierwszego roku funkcjonowania lecz konieczne jest, by był funduszem dodatkowym - mówił. W jego ocenie z tego powodu należy wspierać synergię pomiędzy funduszami, której na razie jest "bardzo niewiele". - Komisja Europejska, Europejski Bank Inwestycyjny i banki działające na poziomie narodowym i regionalnym, a także władze zarządzające powinny zachęcać do wykorzystania narodowych i regionalnych platform, na których będzie można wypracowywać i rozwijać taką synergię. Potencjał jest znaczny - oznajmił. Dodał, że kluczowe jest, aby zapewnić równowagę geograficzną pomiędzy projektami finansowanymi z funduszy strukturalnych i funduszy inwestycyjnych, biorąc pod uwagę specyfikę terytorialną i gospodarczą w państwach członkowskich. Zauważył ponadto, że długie procesy negocjacyjne ram finansowych na okres 2014-2020 spowodowały "serię opóźnień" we wdrożeniu programów operacyjnych. "W tej sytuacji władze wspólnotowe muszą pomóc władzom regionalnym i lokalnym bardziej niż kiedykolwiek" - wskazał wiceszef PE. Dodał, że teraz, gdy zostały już przyjęte wszystkie programy operacyjne, trzeba skupić się na ich skuteczności i wynikach. W trakcie poniedziałkowej debaty rozmawiano również m.in. o skutkach Brexitu i procedurze nadmiernego deficytu, którą uruchomiono wobec Hiszpanii i Portugalii. Europejski Tydzień Regionów i Miast, w którym udział zapowiedziało ok. 6 tys. przedstawicieli samorządów i ekspertów, potrwa do czwartku.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wypłata 14. emerytury w 2025 roku została zaplanowana na wrzesień - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem rozporządzenia, które formalnie określi termin przekazania dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od 1 stycznia 2026 roku informacja o emeryturze będzie dostępna w aplikacji mObywatel - wynika z projektu przyjętego przez rząd. Dokument zakłada likwidację Centralnej Informacji Emerytalnej z powodu wysokich kosztów i niepewnej skuteczności.

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Od wtorku maszyniści nie muszą już podawać sygnału dźwiękowego "Baczność" przed przejazdami kolejowymi wyposażonymi w rogatki lub sygnalizację świetlno-dźwiękową. To efekt nowelizacji rozporządzenia podpisanej przez ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka. Zmiana ma ograniczyć hałas w rejonach zamieszkałych i poprawić komfort życia mieszkańców.

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Źródło:
tvn24.pl

Unia Europejska zatwierdziła 17. pakiet sankcji na Rosję, obejmujący blisko 200 statków z rosyjskiej "floty cieni" - poinformowała we wtorek szefowa dyplomacji UE Kaja Kallas. Powtórzyła, że trwają prace nad kolejnymi sankcjami.

Nowe sankcje na Rosję. Jest zielone światło

Nowe sankcje na Rosję. Jest zielone światło

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W pierwszym kwartale 2025 roku ponad 14 tysięcy odbiorców energii elektrycznej zmieniło swojego sprzedawcę prądu. Z danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) wynika także, że w ponad 8 tysiącach przypadków były to gospodarstwa domowe.

Zmiany sprzedawcy prądu. Skorzystały tysiące gospodarstw

Zmiany sprzedawcy prądu. Skorzystały tysiące gospodarstw

Źródło:
PAP

Złoty we wtorek odrobił większość strat po weekendzie i jego kurs zszedł do 4,25 względem euro. Jednak zdaniem analityków, przestrzeń do dalszego umacniania jest niewielka, a na znaczeniu zyskają globalne czynniki wpływu. 

"Bez paniki". Co się dzieje ze złotym?

"Bez paniki". Co się dzieje ze złotym?

Źródło:
PAP

Rząd zajmie się na wtorkowym posiedzeniu rekompensatami dla poszkodowanych weteranów - zapowiedział premier Donald Tusk. - Po powrocie do kraju otrzymują oczywiście rentę, kiedy nie są zdolni do służby, ale już odszkodowanie, inne środki do życia - to już bardzo długa droga sądowa, procesowanie się z instytucjami państwa, często kończące się niczym z punktu widzenia weterana - stwierdził premier.

Sześć tysięcy złotych za każdy procent utraty zdrowia. Tusk: podjęliśmy decyzję

Sześć tysięcy złotych za każdy procent utraty zdrowia. Tusk: podjęliśmy decyzję

Źródło:
tvn24.pl

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych znalazła się w gronie najlepiej radzących sobie rynków na świecie - pisze "Financial Times". Jak podaje dziennik, od początku roku indeks WIG zyskał 28,6 procent, wyprzedzając inne rosnące giełdy zagraniczne. Dla porównania, amerykański S&P 500 wzrósł w tym samym okresie jedynie o około 1 procent.

Wojna handlowa Trumpa pomogła polskiej giełdzie. "Odporna w tych niespokojnych czasach"

Wojna handlowa Trumpa pomogła polskiej giełdzie. "Odporna w tych niespokojnych czasach"

Źródło:
tvn24.pl

Pełne skutki taryf, które wprowadził Donald Trump, nie są jeszcze odczuwalne, a rynki wykazują "nadzwyczajną dawkę samozadowolenia" w obliczu tego i innych zagrożeń - stwierdził Jamie Dimon, dyrektor generalny JPMorgan Chase, którego cytuje CNN.

Prezes wielkiego banku ostrzega. "Nadzwyczajna dawka samozadowolenia"

Prezes wielkiego banku ostrzega. "Nadzwyczajna dawka samozadowolenia"

Źródło:
CNN

W Niemczech narastają apele o powołanie komisji śledczej Bundestagu w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Zdaniem dziennika "Sueddeutsche Zeitung", poparcie dla tego projektu było jedną z największych pomyłek w historii niemieckiej polityki zagranicznej. Gazeta wzywa do przeprowadzenia parlamentarnego dochodzenia, podobnie jak przedstawiciele opozycji.

"Jedna z największych pomyłek w historii". Chcą komisji śledczej

"Jedna z największych pomyłek w historii". Chcą komisji śledczej

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące kwasu chlebowego. W kilku partiach produktu oznakowanego jako bezglutenowy wykryto gluten, co u niektórych osób może wywołać reakcje alergiczne.

Partie produktu wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Partie produktu wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Ceny ropy na nowojorskiej giełdzie paliw pozostają niestabilne po dwóch dniach wzrostów. Inwestorzy dostrzegają sygnały, że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wycofuje się z dotychczasowych działań na rzecz zakończenia wojny w Ukrainie. Dodatkowo, według maklerów, Iran nie zamierza łatwo rezygnować ze swoich ambicji nuklearnych, co również wpływa na nastroje na rynku.

Niepewność na rynku. Inwestorzy analizują sygnały z USA i Iranu

Niepewność na rynku. Inwestorzy analizują sygnały z USA i Iranu

Źródło:
PAP

Wietnamskie władze aresztowały byłą miss i influencerkę Nguyen Thuc Thuy Tien pod zarzutem oszustwa konsumenckiego. Promowany przez nią w mediach społecznościowych suplement w postaci żelków miał być bogaty w błonnik, jednak badania wykazały jego śladową zawartość. W produkcie stwierdzono natomiast wysokie stężenie substancji stosowanej między innymi w środkach przeczyszczających.

Była miss aresztowana za reklamowanie fałszywego suplementu

Była miss aresztowana za reklamowanie fałszywego suplementu

Źródło:
BBC

Administracja Donalda Trumpa podjęła decyzję, że nie wypłaci Uniwersytetowi Harvarda 60 milionów dolarów grantów. Zdaniem Departamentu Zdrowia uczelnia nie podjęła działań przeciw antysemityzmowi i dyskryminacji etnicznej na kampusie.

Kolejne uderzenie administracji Trumpa w znaną uczelnię

Kolejne uderzenie administracji Trumpa w znaną uczelnię

Źródło:
PAP

Krajowa Unia Konsumentów we Włoszech zaapelowała o wprowadzenie przepisów regulujących napływ turystów na Capri. Organizacja zwraca uwagę, że nadmierny ruch turystyczny prowadzi do poważnych utrudnień i negatywnie wpływa na życie mieszkańców wyspy.

Tłumy blokują włoską wyspę. Jest apel

Tłumy blokują włoską wyspę. Jest apel

Źródło:
PAP

W związku z cłami w Ameryce rośnie liczba zamówień u małych i średnich producentów - pisze "Wall Street Journal". Dziennik podkreśla jednak, że firmy mają duży problem ze znalezieniem pracowników, co stawia pod znakiem zapytania realizację zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczących powrotu fabryk i miejsc pracy do USA. Liczba wakatów w zakładach produkcyjnych sięga obecnie ponad pół miliona.

Setki tysięcy wakatów. "Czy ktoś podejmie pracę?"

Setki tysięcy wakatów. "Czy ktoś podejmie pracę?"

Źródło:
PAP

Hiszpania nakazała platformie Airbnb usunięcie ponad 65 tysięcy ofert wynajmu wakacyjnego, które naruszały obowiązujące przepisy - podaje Reuters. To część szeroko zakrojonych działań wymierzonych w sektor najmu krótkoterminowego, który jest obwiniany o pogłębianie kryzysu mieszkaniowego w kraju.

"Dość wymówek". Rząd reaguje, oferty mają zniknąć z sieci

"Dość wymówek". Rząd reaguje, oferty mają zniknąć z sieci

Źródło:
tvn24.pl

- Każdy powinien mieć możliwość zapłacenia za żywność, opiekę zdrowotną i leki zarówno za pomocą płatności cyfrowych, jak i gotówką - powiedział prezes Riksbanku Erik Thedéen. Szef szwedzkiego banku centralnego zwrócił uwagę na coraz bardziej niestabilną sytuację na świecie, w tym na groźby cyberataków i awarii.

Szef banku zabiera głos. "Każdy powinien mieć taką możliwość"

Szef banku zabiera głos. "Każdy powinien mieć taką możliwość"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk zaczął schodzić na dalszy plan - zauważa w poniedziałek portal Politico. Mimo że bliski współpracownik prezydenta USA Donalda Trumpa nie zniknął całkowicie z życia politycznego, to republikanie przestali o nim wspominać.

"Znacząca zmiana" dla Elona Muska

"Znacząca zmiana" dla Elona Muska

Źródło:
PAP

W poniedziałek weszły w życie cła antydumpingowe w wysokości do 74,9 procent na import polioksymetylenu (POM), tworzywa sztucznego wykorzystywanego między innymi w podzespołach samochodowych i urządzeniach AGD - przekazało chińskie ministerstwo handlu. Są one następstwem dochodzenia w sprawie domniemanych praktyk dumpingowych.

Odwet drugiej gospodarki świata

Odwet drugiej gospodarki świata

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Obniżka podatków, podniesienie drugiego progu podatkowego, duże fundusze inwestycyjne czy zmiany w popularnych świadczeniach - to miedzy innymi proponują kandydaci na prezydenta, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów. Przypominamy, jakie gospodarcze obietnice złożyli Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki.

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stacje TVN24 i TVN, należące do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, były w trakcie ogłaszania sondażowych wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich najchętniej oglądanymi w Polsce. W grupie widzów powyżej czwartego roku życia odnotowały łącznie prawie 22 procent udziału w rynku - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Rewelacyjne wyniki osiągnął także portal tvn24.pl.

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl