Komisarz Bieńkowska zapowiada pomoc UE dla młodych przedsiębiorców

Za miesiąc Komisja Europejska ma przyjąć strategię, służącą tworzeniu przyjaznych warunków zarówno dla nowych przedsiębiorstw Shutterstock

Za miesiąc Komisja Europejska ma przyjąć strategię, służącą tworzeniu przyjaznych warunków zarówno dla nowych przedsiębiorstw - tzw. startupów, jak i tych firm, które chcą i mogą bardzo szybko się rozwijać, tzw. scaleupów – zapowiedziała unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska.

Dokument będzie jedynym z efektów przyjętej przez KE przed rokiem unijnej strategii rynku wewnętrznego – poinformowała komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Bieńkowska uczestniczyła w poniedziałek w VI Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach. Jak mówiła komisarz, obecnie na unijnym forum, obok znanej od dawna tematyki wschodzących, innowacyjnych firm – startupów - mocno obecna i dyskutowana jest problematyka scaleupów – firm o dużym potencjalne rozwojowym, które szukają najlepszych warunków do szybkiego rozwoju.

Nowa strategia

- To przedsiębiorstwa, które rosną, które chcą się rozwijać i bardzo szybko się rozwijają; przedsiębiorstwa, które rozwiną skrzydła w Europie, na wspólnym rynku europejskim, albo na tych skrzydłach odlecą do Doliny Krzemowej, żeby rozwijać się na rynku amerykańskim – mówiła Bieńkowska, wyjaśniając potrzebę specjalnej strategii adresowanej nie tylko do startupów, ale także do scaleupów. - W zeszłym roku KE przyjęła przygotowaną przeze mnie i kierowaną przeze mnie dyrekcję strategię rynku wewnętrznego (…). W tym roku jednym z bardzo szczegółowych rezultatów tej strategii, który przyjmiemy dosłownie za miesiąc, będzie strategia dla startupów i scaleupów – czyli strategia dla tych firm, które rozpoczynają działalność i dla tych, które się rozwijają. Będzie to specjalny dokument wyłącznie dla nich – zapowiedziała komisarz.

Potrzeba zmian

Obecnie trwają konsultacje z krajami członkowskimi UE, służące temu, aby w strategii znalazła się odpowiedź na jak największą liczbę problemów, zgłaszanych przez te firmy. Chodzi m.in. o kwestie podatkowe oraz związane z procedurami upadłościowymi. - Obecny system naliczania VAT w kraju konsumenta bardzo komplikuje handel elektroniczny - będziemy starali się to w tym dokumencie zmienić. Druga rzecz, bardzo widoczna w Europie, trochę również uwarunkowana kulturowo, nad którą pracujemy i która znajdzie się w tej strategii, to procedury upadłości i tzw. system drugiej szansy – dodała Bieńkowska. Wyjaśniła, że w Europie przyjęło się, iż właściciel upadającej firmy często traktowany jest przez otoczenie jako ten, który nie ma już szans w biznesie. Inaczej jest w USA, gdzie jego doświadczenie i kapitał mogą być wykorzystane w dalszej działalności. - To musimy zmienić; do tego będą służyć konkretne zapisy legislacyjne w tym dokumencie – powiedziała komisarz.

Lepszy start

Bieńkowska widzi też niewykorzystany potencjał innowacyjny, jeśli chodzi o zamówienia publiczne dla małych firm i podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą – propozycje w strategii mają dotyczyć także tej dziedziny. Komisarz przytoczyła wyniki badań, z których wynika, że w UE, w porównaniu do USA, znacznie mniej firm rozpoczynających działalność wchodzi w fazę rozwoju, choć na starcie w Europie jest ich niemal tyle samo ile w Stanach Zjednoczonych. Prowadzi to do wniosku, że mają gorsze warunki rozwoju. - To jest strata nie tylko dla konkurencyjności gospodarki, ponieważ widzimy bardzo pozytywny związek pomiędzy wielkością przedsiębiorstwa a jego wydajnością, ale również, a może przede wszystkim, dla miejsc pracy, gdyż każde miejsce pracy w sektorze innowacyjnym generuje ponad 5 dodatkowych miejsc pracy. Miejsce pracy w tradycyjnym przemyśle - niecałe 2 miejsca pracy – oceniła Bieńkowska.

Rozwój na Wyspach

Europejski startup, któremu jednak udało się rozwinąć działalność, po 2,5 roku działania stwarza średnio prawie 13 miejsc pracy. - Co ważne, wiele z nich to są miejsca pracy dla młodych ludzi, czasami jeszcze dla studentów - to jest dodatkowy plus w sytuacji bezrobocia w Europie, szczególnie w niektórych krajach – skomentowała komisarz. Nawiązując do sytuacji polskich startupów Bieńkowska zauważyła, że – jak wynika z raportu o innowacyjnych małych i średnich firmach w Polsce - średnio co drugie sprzedaje swoje usługi za granicę; ponad połowa do krajów UE, ale aż 25 proc. do USA, zaś wśród najbardziej preferowanych kierunków eksportu jest Wielka Brytania. - Prawie połowa polskich startupów myśląc o rozwoju wskazuje na USA albo na Wielką Brytanię – wskazała Bieńkowska, nawiązując do rozpoczętego procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE oraz negocjowanej umowy TTIP, czyli porozumienia handlowego między UE a USA.

Winna niewiedza?

Komisarz oceniła, że na najbliższych kilka lat temat „TTIP jest stracony” – w USA kandydaci na urząd prezydenta nie są za kontynuowaniem rozmów na ten temat, natomiast w Europie narosła fala sprzeciwu wobec umowy, co – w ocenie Bieńkowskiej – wiąże się m.in. z niewiedzą. Przypomniała, że przed rokiem USA sfinalizowały natomiast umowę o wolnym handlu z Azją Południowo-Wschodnią. - Za 20 lat Europa znajdzie się gdzieś na peryferiach tej głównej linii wymiany gospodarczej, która będzie rozwijać się coraz silniej pomiędzy USA a Azją Południowo-Wschodnią – powiedziała Bieńkowska, oceniając, że np. dla polskiego przemysłu samochodowego, maszynowego, chemii czy przemysłu kosmetycznego umowa TTIP byłaby korzystna.

"Najgorsza jest niepewność"

Odnosząc się do Brexitu, komisarz oceniła, że będzie to „proces pokojowy, ale bardzo zdecydowany” Jej zdaniem cztery wolności – swobodny przepływ pracowników, towarów, usług i kapitału - muszą być zagwarantowane, gdy chodzi o stronę europejską. - Najgorsza jest niepewność po obu stronach – oceniła Bieńkowska, wskazując, że w sprawie Brexitu wciąż jest wiele niewiadomych. Komisarz przytoczyła raporty OECD i Banku Światowego, wskazujące na bariery dla rozwoju wolnego handlu na świecie. Przypomniała, że od 2008 r. tempo rozwoju światowej wymiany handlowej spadło o połowę.

W krajach rozwiniętych jedynie 20 proc. ankietowanych uważa, że wolny handel daje pracę i podnosi zarobki. Na rynkach wschodzących tak uważa 40 proc., w krajach rozwijających się 60 proc.” – powiedziała komisarz, wskazując na lęki w wielu krajach, na które muszą odpowiedzieć krajowi i europejscy liderzy.

Pytania bez odpowiedzi

- Bardzo trudno będzie dążyć do dalszego otwarcia gospodarek, jeżeli zupełnie racjonalne obawy o spadek zapotrzebowania na pracę będą pozostawione bez odpowiedzi – oceniła Bieńkowska, wskazując na potrzebę nowego pojmowania polityki przemysłowej, w której należy postawić nie tylko na konkurencyjność, cięcie kosztów pracy, ochronę środowiska czy poprawę standardów.

- Być może ta polityka przemysłowa powinna promować takie gałęzie gospodarki, które np. są mniej wrażliwe na robotyzację – powiedziała komisarz, wymieniając takie pojęcia jak „ekonomia dzielenia się”, lokalne usługi społeczne (np. opieka nad starszymi) czy gospodarka o obiegu zamkniętym. - Wydaje się, że taka druga, socjalna noga polityki przemysłowej nie byłaby nastawiona jedynie na wydajność, konkurencyjność, ponieważ ludzie muszą znaleźć odpowiedź, dlaczego ich praca może przestać istnieć. Taką rozmowę w Europie podejmujemy, KE jest inicjatorem tej rozmowy – podsumowała Bieńkowska.

Prawie bilion na innowacje. "Przemysł chemiczny ma bardzo wielkie szanse":

Prawie bilion na innowacje. "Przemysł chemiczny ma bardzo wielkie szanse"
Prawie bilion na innowacje. "Przemysł chemiczny ma bardzo wielkie szanse"tvn24

Autor: PMB/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP