Komisarz Bieńkowska zapowiada pomoc UE dla młodych przedsiębiorców

Za miesiąc Komisja Europejska ma przyjąć strategię, służącą tworzeniu przyjaznych warunków zarówno dla nowych przedsiębiorstw Shutterstock

Za miesiąc Komisja Europejska ma przyjąć strategię, służącą tworzeniu przyjaznych warunków zarówno dla nowych przedsiębiorstw - tzw. startupów, jak i tych firm, które chcą i mogą bardzo szybko się rozwijać, tzw. scaleupów – zapowiedziała unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska.

Dokument będzie jedynym z efektów przyjętej przez KE przed rokiem unijnej strategii rynku wewnętrznego – poinformowała komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Bieńkowska uczestniczyła w poniedziałek w VI Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach. Jak mówiła komisarz, obecnie na unijnym forum, obok znanej od dawna tematyki wschodzących, innowacyjnych firm – startupów - mocno obecna i dyskutowana jest problematyka scaleupów – firm o dużym potencjalne rozwojowym, które szukają najlepszych warunków do szybkiego rozwoju.

Nowa strategia

- To przedsiębiorstwa, które rosną, które chcą się rozwijać i bardzo szybko się rozwijają; przedsiębiorstwa, które rozwiną skrzydła w Europie, na wspólnym rynku europejskim, albo na tych skrzydłach odlecą do Doliny Krzemowej, żeby rozwijać się na rynku amerykańskim – mówiła Bieńkowska, wyjaśniając potrzebę specjalnej strategii adresowanej nie tylko do startupów, ale także do scaleupów. - W zeszłym roku KE przyjęła przygotowaną przeze mnie i kierowaną przeze mnie dyrekcję strategię rynku wewnętrznego (…). W tym roku jednym z bardzo szczegółowych rezultatów tej strategii, który przyjmiemy dosłownie za miesiąc, będzie strategia dla startupów i scaleupów – czyli strategia dla tych firm, które rozpoczynają działalność i dla tych, które się rozwijają. Będzie to specjalny dokument wyłącznie dla nich – zapowiedziała komisarz.

Potrzeba zmian

Obecnie trwają konsultacje z krajami członkowskimi UE, służące temu, aby w strategii znalazła się odpowiedź na jak największą liczbę problemów, zgłaszanych przez te firmy. Chodzi m.in. o kwestie podatkowe oraz związane z procedurami upadłościowymi. - Obecny system naliczania VAT w kraju konsumenta bardzo komplikuje handel elektroniczny - będziemy starali się to w tym dokumencie zmienić. Druga rzecz, bardzo widoczna w Europie, trochę również uwarunkowana kulturowo, nad którą pracujemy i która znajdzie się w tej strategii, to procedury upadłości i tzw. system drugiej szansy – dodała Bieńkowska. Wyjaśniła, że w Europie przyjęło się, iż właściciel upadającej firmy często traktowany jest przez otoczenie jako ten, który nie ma już szans w biznesie. Inaczej jest w USA, gdzie jego doświadczenie i kapitał mogą być wykorzystane w dalszej działalności. - To musimy zmienić; do tego będą służyć konkretne zapisy legislacyjne w tym dokumencie – powiedziała komisarz.

Lepszy start

Bieńkowska widzi też niewykorzystany potencjał innowacyjny, jeśli chodzi o zamówienia publiczne dla małych firm i podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą – propozycje w strategii mają dotyczyć także tej dziedziny. Komisarz przytoczyła wyniki badań, z których wynika, że w UE, w porównaniu do USA, znacznie mniej firm rozpoczynających działalność wchodzi w fazę rozwoju, choć na starcie w Europie jest ich niemal tyle samo ile w Stanach Zjednoczonych. Prowadzi to do wniosku, że mają gorsze warunki rozwoju. - To jest strata nie tylko dla konkurencyjności gospodarki, ponieważ widzimy bardzo pozytywny związek pomiędzy wielkością przedsiębiorstwa a jego wydajnością, ale również, a może przede wszystkim, dla miejsc pracy, gdyż każde miejsce pracy w sektorze innowacyjnym generuje ponad 5 dodatkowych miejsc pracy. Miejsce pracy w tradycyjnym przemyśle - niecałe 2 miejsca pracy – oceniła Bieńkowska.

Rozwój na Wyspach

Europejski startup, któremu jednak udało się rozwinąć działalność, po 2,5 roku działania stwarza średnio prawie 13 miejsc pracy. - Co ważne, wiele z nich to są miejsca pracy dla młodych ludzi, czasami jeszcze dla studentów - to jest dodatkowy plus w sytuacji bezrobocia w Europie, szczególnie w niektórych krajach – skomentowała komisarz. Nawiązując do sytuacji polskich startupów Bieńkowska zauważyła, że – jak wynika z raportu o innowacyjnych małych i średnich firmach w Polsce - średnio co drugie sprzedaje swoje usługi za granicę; ponad połowa do krajów UE, ale aż 25 proc. do USA, zaś wśród najbardziej preferowanych kierunków eksportu jest Wielka Brytania. - Prawie połowa polskich startupów myśląc o rozwoju wskazuje na USA albo na Wielką Brytanię – wskazała Bieńkowska, nawiązując do rozpoczętego procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE oraz negocjowanej umowy TTIP, czyli porozumienia handlowego między UE a USA.

Winna niewiedza?

Komisarz oceniła, że na najbliższych kilka lat temat „TTIP jest stracony” – w USA kandydaci na urząd prezydenta nie są za kontynuowaniem rozmów na ten temat, natomiast w Europie narosła fala sprzeciwu wobec umowy, co – w ocenie Bieńkowskiej – wiąże się m.in. z niewiedzą. Przypomniała, że przed rokiem USA sfinalizowały natomiast umowę o wolnym handlu z Azją Południowo-Wschodnią. - Za 20 lat Europa znajdzie się gdzieś na peryferiach tej głównej linii wymiany gospodarczej, która będzie rozwijać się coraz silniej pomiędzy USA a Azją Południowo-Wschodnią – powiedziała Bieńkowska, oceniając, że np. dla polskiego przemysłu samochodowego, maszynowego, chemii czy przemysłu kosmetycznego umowa TTIP byłaby korzystna.

"Najgorsza jest niepewność"

Odnosząc się do Brexitu, komisarz oceniła, że będzie to „proces pokojowy, ale bardzo zdecydowany” Jej zdaniem cztery wolności – swobodny przepływ pracowników, towarów, usług i kapitału - muszą być zagwarantowane, gdy chodzi o stronę europejską. - Najgorsza jest niepewność po obu stronach – oceniła Bieńkowska, wskazując, że w sprawie Brexitu wciąż jest wiele niewiadomych. Komisarz przytoczyła raporty OECD i Banku Światowego, wskazujące na bariery dla rozwoju wolnego handlu na świecie. Przypomniała, że od 2008 r. tempo rozwoju światowej wymiany handlowej spadło o połowę.

W krajach rozwiniętych jedynie 20 proc. ankietowanych uważa, że wolny handel daje pracę i podnosi zarobki. Na rynkach wschodzących tak uważa 40 proc., w krajach rozwijających się 60 proc.” – powiedziała komisarz, wskazując na lęki w wielu krajach, na które muszą odpowiedzieć krajowi i europejscy liderzy.

Pytania bez odpowiedzi

- Bardzo trudno będzie dążyć do dalszego otwarcia gospodarek, jeżeli zupełnie racjonalne obawy o spadek zapotrzebowania na pracę będą pozostawione bez odpowiedzi – oceniła Bieńkowska, wskazując na potrzebę nowego pojmowania polityki przemysłowej, w której należy postawić nie tylko na konkurencyjność, cięcie kosztów pracy, ochronę środowiska czy poprawę standardów.

- Być może ta polityka przemysłowa powinna promować takie gałęzie gospodarki, które np. są mniej wrażliwe na robotyzację – powiedziała komisarz, wymieniając takie pojęcia jak „ekonomia dzielenia się”, lokalne usługi społeczne (np. opieka nad starszymi) czy gospodarka o obiegu zamkniętym. - Wydaje się, że taka druga, socjalna noga polityki przemysłowej nie byłaby nastawiona jedynie na wydajność, konkurencyjność, ponieważ ludzie muszą znaleźć odpowiedź, dlaczego ich praca może przestać istnieć. Taką rozmowę w Europie podejmujemy, KE jest inicjatorem tej rozmowy – podsumowała Bieńkowska.

Prawie bilion na innowacje. "Przemysł chemiczny ma bardzo wielkie szanse":

Prawie bilion na innowacje. "Przemysł chemiczny ma bardzo wielkie szanse"
Prawie bilion na innowacje. "Przemysł chemiczny ma bardzo wielkie szanse"tvn24

Autor: PMB/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP