Ze świata

Ze świata

Zniesienie sankcji, wspólna agencja ds. energii. Berlin dogaduje się z Moskwą

- To jasny sygnał dla Europy Środkowo-Wschodniej, że jej bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo w ogóle, jest poświęcane na ołtarzu interesów z Rosją - Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki komentuje w rozmowie z tvn24bis.pl wizytę wicekanclerza Niemiec w Moskwie. Niemcy dają do zrozumienia, że chcą złagodzenia lub całkowitego zniesienia sankcji wobec Rosji. Dodatkowo zapowiadają zacieśnianie współpracy w sektorze energetyki. W osiągnięciu tego planu ma pomóc kryzys związany z uchodźcami - pisze amerykański ośrodek analityczny Stratfor.

UE zawiesiła sankcje wobec Białorusi. Także wobec Łukaszenki

Państwa UE zawiesiły na cztery miesiące sankcje wobec przedstawicieli władz Białorusi. Decyzja została podjęta w kontekście poprawy stosunków UE z tym krajem - podała Rada UE. Wśród osób wobec których zawieszono unijne sankcje jest m.in. Aleksandr Łukaszenka.

Samsung wreszcie z zyskiem. Akcjonariusze z nagrodami

Samsung ujawnił bardzo dobre wyniki za ostatni kwartał. Firma zaprezentował też wart 11,3 bln wonów (9,9 miliarda dolarów) plan skupu akcji własnych. Gigant technologiczny tak dobry trzeci kwartał zawdzięcza silnej sprzedaży swoich urządzeń.

Merkel wierzy w rozwój chińskiej gospodarki

Przebywająca z wizytą w Pekinie kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła w czwartek, że wierzy w rozwój chińskiej gospodarki. Podkreśliła, że Berlin opowiada się za "bardzo szybkim" zawarciem traktatu o popieraniu i ochronie inwestycji między Pekinem a UE.

Bruksela proponuje nowe limity emisji zanieczyszczeń powietrza

Parlament Europejski ustalił w środę swoje stanowisko ws. limitów głównych źródeł zanieczyszczeń powietrza dla państw UE, w tym dwutlenku siarki, cząstek stałych i tlenków azotu. Dzięki przyjęciu tych przepisów stopniowo ma się poprawiać jakość powietrza.

Fed nie zmienia stóp procentowych. Być może zrobi to w grudniu

Rezerwa Federalna podjęła w środę decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej. Fed w komunikacie zrezygnował ze wskazania otoczenia międzynarodowego jako potencjalnego zagrożenia dla gospodarki USA oraz ocenił, że rozwija się ona w umiarkowanym tempie, sugerując tym samym, iż rozważa podwyżki stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu w grudniu.

Liechtenstein przestanie być rajem dla bogaczy

Unia Europejska i Liechtenstein, będący od dawna na cenzurowanym za ścisłe przestrzeganie tajemnicy bankowej, podpisały w środę umowę o wzajemnym przekazywaniu sobie informacji o posiadaczach kont bankowych, by lepiej walczyć z unikaniem płacenia podatków.

Bieńkowska: chcemy współpracować z nowym polskim rządem

Polska komisarz UE Elżbieta Bieńkowska zapewniła w środę, że chce współpracować z przyszłym rządem Polski tak, jak współpracowała z odchodzącym gabinetem Ewy Kopacz. Podkreśliła, że nie zamierza oceniać wyników wyborów parlamentarnych w Polsce.

Volkswagen składa ukłony Japończykom

Podczas dorocznego salonu samochodowego w Tokio nowy szef koncernu Volkswagen Herbert Diess wyraził w środę ubolewanie, z powodu skandalu z emisją spalin przez auta z silnikami Diesla tego koncernu i obiecał działania zmierzające do odzyskania zaufania klientów.

Kupujesz wczasy w sieci? Będziesz lepiej chroniony

Turyści, którzy kupują wyjazdy wakacyjne w internecie, uzyskają taką samą ochronę, jak korzystający z tradycyjnych biur podróży - przewidują unijne przepisy przyjęte we wtorek przez Parlament Europejski.

Turcy pozywają Gazprom. Chcą tańszego gazu

Turecki koncern paliwowy Botas skierował do trybunału arbitrażowego w Sztokholmie pozew przeciwko rosyjskiemu Gazpromowi, domagając się obniżenia ceny gazu - poinformował we wtorek dziennik "Kommiersant", powołując się na Ministerstwo Energetyki Turcji.

Do 2050 r. w miastach będzie nas niemal dwa razy więcej

Do 2050 roku liczba mieszkańców miast na świecie będzie niemal dwukrotnie większa i wyniesie 6,4 mld ludzi. Oznacza to, że władze powinny w większym niż dotąd stopniu uwzględniać w planowaniu urbanistycznym wpływ migracji i migrantów na rozwój miast - wynika z raportu IOM.

Kazachstan zaprasza polskie firmy do inwestowania

Firmy, które zainwestują w Kazachstanie ponad 20 mln dolarów, mogą liczyć na zwrot do 30 proc. poniesionych kosztów. Przez 10 lat będą zwolnione z płacenia podatków. Zachęcamy polskie firmy, żeby korzystały z tych możliwości - mówi PAP ambasador Kazachstanu w Polsce Jerik Utembajew.

Utrzymanie wzrostu celem nowego planu 5-letniego

Plenum Komitetu Centralnego rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KC KPCh), na którym uchwalony ma być nowy plan 5-letni, rozpoczęło się w poniedziałek w Pekinie. Głównymi punktami planu będą: utrzymanie wzrostu, przemiany gospodarcze i promocja innowacyjności.