Prezydent Andrzej Duda otworzył w czwartek w Ho Chi Minhie na południu Wietnamu Biuro Zagraniczne Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Polskie firmy mogą śmiało konkurować na całym świecie - podkreślił prezydent.
- Polska dziś już jest na tyle silna gospodarczo, że nasze podmioty, nasze firmy mogą śmiało rywalizować na całym świecie. Ale, co naturalne, potrzebują budowania klimatu przychylnego polskim inwestycjom i wymianie gospodarczej z Polską, od strony politycznej, ale i gospodarczej - oświadczył Duda na uroczystości. Jak zaznaczył, temu właśnie powinno służyć z jednej strony budowanie dobrych relacji politycznych między państwami poprzez wizyty najwyższych przedstawicieli państwa, a z drugiej otwieranie przedstawicielstw kraju w innych państwach.
Miejsce spotkań biznesmenów
Prezydent wyraził nadzieję, że otwarcie Biura Zagranicznego PAIH w Ho Chi Minhie przyczyni się do wypełnienia treścią tego założenia przyjętego przez ministerstwa rozwoju i spraw zagranicznych, że Wietnam to jeden z pięciu krajów na świecie najbardziej perspektywicznych pod względem inwestycyjnym i eksportowym dla polskich przedsiębiorców i polskiego biznesu. Duda podkreślił, że jego wizyta w Wietnamie, w trakcie której towarzyszą mu m.in. wicepremier, minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz minister środowiska Jan Szyszko, a także przedstawiciele ministerstw rozwoju i rolnictwa, to bardzo silny sygnał tego, że Polska chce mocno pogłębić współpracę biznesową z Wietnamem. Wyraził nadzieję, że Biuro Zagraniczne PAIH będzie miejscem, w którym spotkają się przedsiębiorcy z obu krajów i uzyskają informacje o możliwościach inwestycyjnych.
Podpisane umowy
Zaznaczył, że jego spotkania z władzami Wietnamu - prezydentem, premierem, sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Wietnamu - skupiały się przede wszystkim wokół kwestii gospodarczych. - Chcielibyśmy zwiększyć wzajemne obroty handlowe. Chciałbym, żeby zwiększyła się skala polskiego eksportu do Wietnamu i polskich inwestycji w tym kraju, a także zwiększyły się inwestycje wietnamskie w Polsce - mówił prezydent. Umowę o wartości 50 mln dolarów podpisały firmy Adamed Holding i Dat Vi Phu Pharmaceutical JSC. - Cieszę się również z tego, że Cenzin i firma WISS - Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych, zawrą kontrakty w ramach umowy finansowej, która została podpisana pomiędzy polskim rządem a rządem Wietnamu - mówił Duda. Ramowa umowa o współpracy finansowej pomiędzy rządem RP a rządem Socjalistycznej Republiki Wietnamu została podpisana w obecności prezydentów Polski i Wietnamu Andrzeja Dudy i Tran Dai Quanga we wtorek w Hanoi. Polska zgodziła się udzielić Wietnamowi 250 mln euro pożyczki, która ma zostać przeznaczona na zakup produktów wskazanych przez stronę wietnamską u polskich producentów. W obecności szefów państw podpisano ponadto memorandum o porozumieniu między resortami rolnictwa i środowiska obu krajów, a także między polskimi ministerstwami rozwoju i finansów a wietnamskim resortem przemysłu i handlu.
"Plan Morawickiego w praktyce"
Prezes PAIH Tomasz Pisula powiedział na uroczystości, że otwarcie Biura Zagranicznego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu "to plan Morawickiego w praktyce". Podsekretarz stanu w ministerstwie rozwoju Tadeusz Kościński zaznaczył, że umiędzynarodowienie polskiej gospodarki to jeden z pięciu filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przyjętej przez rząd. Czwartek jest ostatnim dniem wizyty Dudy w Wietnamie. Po popołudniowym spotkaniu z przewodniczącym Komitetu Ludowego Ho Chi Minhu Nguyen Thanh Phongiem prezydent wraca do kraju.
Autor: mb/ms / Źródło: PAP