Morawiecki o relacjach z Chinami: jak za rok się to nie zmieni, będzie to porażka obu stron

[object Object]
Piechociński o relacjach polsko-chińskichTVN24 BiS
wideo 2/4

Chcemy wykorzystać potencjał Morza Bałtyckiego w handlu z Chinami - podkreślił w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki. Zaapelował, by chińskie towary w większym stopniu dostarczać do Europy Środkowej przez Szczecin i Gdańsk, zamiast na przykład przez Hamburg.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów uczestniczył w otwarciu konferencji "Kierunek Chiny - nowe celne perspektywy". Morawiecki mówił, że mimo iż współpraca Polski z Chinami rozwija się bardzo dobrze, to musi w niej dojść do zmiany niekorzystnej dla naszego kraju różnicy w obrocie handlowym. - My z żadnym krajem nie mamy tak "niezrównoważonych" relacji handlowych jak z Chinami - na korzyść Chin. Mamy relacje 12:1. Importujemy z Chin towary za 24 mld dolarów, a eksportujemy za dwa miliardy (...) Przestańcie importować i eksportować (z perspektywy Chin - red.) towary przez Hamburg i Amsterdam i (tamtędy - red.) wwozić do Polski, na Ukrainę, do Rosji, a zacznijcie przez Gdańsk, przez Szczecin (...) Chcemy wykorzystać nasz potencjał Bałtyku - powiedział.

"Interes musi być obustronny"

Jego zdaniem, gdyby tak się stało, to wówczas Polska będzie mogła poczekać jeszcze kilka lat do czasu zrównoważenia obrotów handlowych z Chinami. - Zgadzamy się - jakiś czas jeszcze - na najgłębszy w historii świata chyba dysparytet w handlu, (...) ale bardzo prosimy, żeby wszystkie procedury celne i wwozu tak zorganizować, aby chociaż Polska zyskiwała te 20 proc. na cle (...) Wspólny interes musi być obustronny - apelował Morawiecki do uczestników konferencji. Wicepremier podziękował obecnym na konferencji przedstawicielom Chin za "częściowe" otwarcie rynku chińskiego dla polskiego biznesu, ale zastrzegł, że nasi przedsiębiorcy donoszą mu, iż jest to cały czas "rynek niezwykle trudny, niezwykle zamknięty, niezwykle hermetyczny". - Bardzo proszę o jego otwarcie na nasze inwestycje - mówił wicepremier. Zaznaczył, że otwarcie relacji polsko-chińskich jest priorytetem dla Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. - Jak za rok się to nie zmieni, będzie to porażka obu stron - ocenił. - Bo przecież chcemy rozwijać ten handel z obustronną korzyścią, ale trzeba otworzyć rynek. Nasz rynek jest absolutnie otwarty dla Wschodu, dla Zachodu. Natomiast nasi przedsiębiorcy sygnalizują mi, jako ministrowi rozwoju odpowiedzialnemu za handel, za gospodarkę, że te relacje są trudne, że bardzo trudno jest wejść na rynek chiński - mówił Morawiecki.

Chińskie inwestycje

Przypomniał, że Polska jest akcjonariuszem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) i bardzo poważnym partnerem w nim. - Chcemy współuczestniczyć w wielu inwestycjach na drodze Jednego Pasa, Jednego Szlaku, w tej wielkiej inicjatywie chińskiej. Bardzo pozytywnie na nią patrzmy, wpisujemy się w nią. Chcemy jednak, żeby nasze firmy partycypowały w tej inicjatywne, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że zainwestowaliśmy blisko miliard dolarów kapitału w tę inicjatywę AIIB i możemy zainwestować jeszcze więcej - powiedział. Zaznaczył, że szefowi Krajowej Administracji Skarbowej, wiceministrowi Marianowi Banasiowi oraz jego zastępcy, wiceministrowi Piotrowi Walczakowi udało się uszczelnić system podatkowy w ciągu jednego roku na prawie 10 mld dolarów. Obu Morawiecki nazwał największymi bohaterami dzisiejszego polskiego sukcesu gospodarczego. - Dziś mamy środki na AIIB i inne inicjatywy, tylko bardzo prosimy naszych partnerów chińskich, żeby dobrze skorelować nasze działania i interesy w tym zakresie - podkreślił. Zaznaczył, że Polska chce otwierać się na nowe rynki, bowiem obecnie nasz handel w 80 proc. dotyczy obrotów z UE. - W naszym długoterminowym, strategicznym interesie (...) jest rozwój handlu z Chinami. Wy już rozwinęliście handel z Polską, my nie rozwinęliśmy jeszcze handlu z Chinami. Zróbmy wszystko wspólnie, żeby ten handel troszeczkę zrównoważyć - apelował.

"To będzie naszym priorytetem"

Ambasador Chin w Warszawie Xu Jian zaznaczył, że Polska była jednym z pierwszych krajów, który nawiązał stosunki dyplomatyczne z ludowymi Chinami. Mówił, że Polska jest strategicznym partnerem Chin. - Polska jest ogromną siłą w Europie Wschodniej i Środkowej, odgrywa rosnącą rolę w UE. Z kolei Chiny to druga największa gospodarka na świecie - wskazał. - Jesteśmy za tym, aby działać i pracować na rzecz rozwoju struktur handlowych - powiedział. Poinformował, że w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku wartość obustronnej wymiany handlowej wzrosła o 19 proc. wobec zeszłego roku, a chiński import z Polski wzrósł o 28 proc. Xu Jian podkreślił, że Polska ze względu na położenie geograficzne, czy potencjał ludzki jest bardzo atrakcyjnym krajem dla chińskich przedsiębiorców. Poinformował, że podczas 19. zjazdu partii Chin stwierdzono, iż należy otwierać się na świat zewnętrzny. - To będzie naszym priorytetem, aby w dalszym ciągu rozwijać nasze stosunki ze światem zewnętrznym na zasadzie wygrany/wygrany. To ma być współpraca - podkreślił.

Dwie bariery

Prezes PAIH Tomasz Pisula powiedział, że jednym z największych wyzwań dla agencji są relacje handlowe z Chinami, które są jednym z największych eksporterów kapitału. - W formie bezpośrednich inwestycji zagranicznych wydają 100 mld dolarów - powiedział. Pisula wyraził nadzieje, że wraz z intensyfikacją relacji handlowych z Chinami uda nam się część tej sumy przyciągnąć do Polski. Zapewnił, że obecny polski rząd robi więcej niż jakikolwiek wcześniej, aby relacje a Chinami zacieśnić. - Wiemy, że Chiny to atrakcyjny rynek dla polskich towarów i usług (...). Pierwsza bariera to bariera wiedzy; polscy przedsiębiorcy niewiele wiedzą o rynku chińskim (...). My tę barierę wiedzy staramy się obniżyć (...). Druga bariera, to bariera wielkości rynku - mówił prezes PAIH. Wyjaśnił, że nawet duże polskie firmy mają problemy z wygenerowaniem odpowiedniej masy towarów, aby zaspokoić choćby w najmniejszym stopniu popyt na chińskim rynku. - Coś, czego nie możemy rozwiązać, to bariery regulacyjne w Chinach. Tu musimy współpracować z naszymi chińskimi partnerami (...), to ciągle pozostaje wyzwaniem do rozwiązania na szczeblu politycznym - ocenił Pisula. Dodał, że w przyszłym roku agencja planuje około 30 wystąpień targowych w Chinach. Będą promowane branże: biotechnologia i farmacja, sprzęt medyczny, części samochodowe i lotnicze, maszyny i urządzenia, moda polska, kosmetyki, budowa i wykończanie budowli, jachty i łodzie oraz meble.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shuttercstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Giganci nie zamierzają, jak chciałby to prezydent USA Donald Trump, przełknąć kosztów wynikających z ceł. Zdrożeć mogą podstawowe produkty, elektronika czy auta - podał portal stacji CNN. Wskazał też firmy, które podniosą ceny.

Efekt Trumpa. Te firmy podniosą ceny

Efekt Trumpa. Te firmy podniosą ceny

Źródło:
CNN

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki w rozmowach ze Sławomirem Mentzenem przedstawili swoje stanowiska w kwestii ochrony złotego, co było jednym z kluczowych postulatów polityka Konfederacji. Kandydaci na prezydenta w drugiej turze powiedzieli też, co sądzą o przyjęciu euro w Polsce.

Co z euro? Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki odpowiadają

Co z euro? Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki odpowiadają

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjska kompania kolejowa South Western Railway ponownie trafi w ręce państwa. To efekt kampanii renacjonalizacyjnej prowadzonej przez rząd Partii Pracy.

"Żegnamy 30 lat nieskuteczności, marnotrawstwa i niezadowolenia"

"Żegnamy 30 lat nieskuteczności, marnotrawstwa i niezadowolenia"

Źródło:
PAP

Rodzina Wallenbergów we współpracy z koncernem Nvidia wybuduje w Szwecji fabrykę AI (sztucznej inteligencji) - podano w komunikacie. Wallenbergowie to właściciele gigantów szwedzkiego przemysłu takich jak Saab czy AstraZeneca.

Rodzina Wallenbergów łączy siły z gigantem. Ta inwestycja "jest kluczowym krokiem"

Rodzina Wallenbergów łączy siły z gigantem. Ta inwestycja "jest kluczowym krokiem"

Źródło:
PAP

Cena przyjęcia komunijnego w ciągu dwóch lat wzrosła o ponad 15 procent, a w porównaniu do czasu sprzed pandemii - niemal o 70 procent. Największy koszt to wynajem sali, jedzenie, stroje czy dekoracje. - Może się udać po kosztach - słyszymy od jednej z matek organizujących komunię.

Komunia, czyli małe wesele. "Festiwal prezentów"

Komunia, czyli małe wesele. "Festiwal prezentów"

Źródło:
TVN24+

Co odpowiedzieć tym, którzy obawiają się skrócenia czasu pracy w swoich firmach? - Niech policzą czas na kawusiach - odpowiada Karolina Adolewska, szefowa HR w Herbapolu Poznań. Jest też inna perspektywa. - Jak się wyjedzie za każde większe miasto, to tematem nie jest czterodniowy tydzień pracy, ale otrzymanie pensji na czas - mówi nam Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy, założycielka firmy HR na Szpilkach.

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. "Taki bajer to dla siebie zachowajcie"

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. "Taki bajer to dla siebie zachowajcie"

Źródło:
TVN24+

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie sześciu liczb. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu do wygrania będzie 14 milionów złotych. Dwie szóstki padły natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 24 maja 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto. Dwie szóstki w Lotto Plus

Rośnie kumulacja w Lotto. Dwie szóstki w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

W sprzedaży są krajowe truskawki. Ich cena pozostaje wysoka ze względu na majowe chłody i lokalne przymrozki - zauważył ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. Dodał, że wkrótce poprawa pogody zwiększy podaż, co w efekcie może obniżyć ich cenę.

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Źródło:
PAP

W okresie największej prosperity w Polsce powstawało nawet 30 galerii handlowych rocznie. W niektórych miastach podczas dwudziestominutowego spaceru można minąć cztery. Ale coś się zacięło. - Kryzys rozpoczęła pandemia, ale możemy też mówić o przesyceniu tego rodzaju sklepami. Powstały wszędzie tam, gdzie mogły powstać, uruchamiając "bratobójczą" konkurencję. Myślę, że to jest źródło dzisiejszych kłopotów - mówi prof. Marek Nowak, socjolog z UAM.

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Źródło:
TVN24+

27 czerwca ruszy pierwszy pociąg PKP Intercity z Warszawy do Rijeki - chorwackiego miasta portowego na wzgórzach. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji: od fascynujących muzeów i zabytkowych świątyń po tętniącą życiem promenadę Korzo.

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła jedna główna wygrana. Nagroda w wysokości ponad 37 milionów euro trafi do gracza ze Słowenii. Oto liczby, które padły 23 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
Lotto.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie obniżki stóp procentowych przełożyła się na niższe oprocentowanie lokat i kredytów hipotecznych - ocenił prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Wskazał też na dysproporcję pomiędzy kredytami a depozytami w bankach.

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

- Naprawdę wchodzi pan w podatki? Wczoraj się pan na tym poślizgnął w rozmowie ze Sławomirem Mentzenem - stwierdził podczas debaty kandydatów na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki zapytał kandydata Platformy Obywatelskiej, jakie daniny zostaną podniesione, gdy ten zostanie głową państwa.

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

Źródło:
tvn24.pl

Francuski "Le Figaro" opisuje w piątek Polskę jako kraj odnoszący sukcesy gospodarcze i rozwijający obronność, co - jak podkreśla dziennik - czyni ją "jednym z krajów kluczowych" dla równowagi w Europie. Gazeta zastanawia się, czy wynik wyborów prezydenckich może zagrozić "tej imponującej trajektorii".

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Źródło:
PAP

Bułgaria jest na dobrej drodze do uzyskania zgody Unii Europejskiej na wejście do strefy euro - donosi w piątek Bloomberg. Według agencji przyjęcie wspólnej waluty mogłoby nastąpić na początku 2026 roku.

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Źródło:
tvn24.pl

Rekomenduję nałożenie taryfy celnej na Unię Europejską na poziomie 50 procent od 1 czerwca 2025 - napisał w mediach społecznościowych prezydent USA Donald Trump.

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapytał w mediach społecznościowych popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Polski Karola Nawrockiego o wysokie cła, których nałożenie na Unię Europejską "rekomenduje" Donald Trump.

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

Osoby zawierające umowę ubezpieczenia OC będą miały prawo do wyrażenia zgody na komunikację elektroniczną z zakładem ubezpieczeń w zakresie informacji dotyczących ubezpieczenia na kolejny okres w całym okresie trwania umowy - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński koncern motoryzacyjny BYD po raz pierwszy prześcignął Teslę pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie – wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej JATO Dynamics. To symboliczny moment dla rynku, który przez lata był zdominowany przez amerykańskiego giganta.

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank, Nest Bank - w tych czterech instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w najbliższych dniach. Dostęp do konta może być utrudniony, lepiej zaopatrzyć się więc w gotówkę.

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny ostrzegł koncern Apple, tym razem w social mediach, że jeśli gigant nie przeniesie produkcji iPhone'ów do Stanów Zjednoczonych, to nałoży na koncern dodatkowe daniny. Komentatorzy oceniają to jako zaostrzenie sporu pomiędzy Trumpem a szefem Apple, Timem Cookiem.

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Źródło:
PAP