Morawiecki o relacjach z Chinami: jak za rok się to nie zmieni, będzie to porażka obu stron

[object Object]
Piechociński o relacjach polsko-chińskichTVN24 BiS
wideo 2/4

Chcemy wykorzystać potencjał Morza Bałtyckiego w handlu z Chinami - podkreślił w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki. Zaapelował, by chińskie towary w większym stopniu dostarczać do Europy Środkowej przez Szczecin i Gdańsk, zamiast na przykład przez Hamburg.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów uczestniczył w otwarciu konferencji "Kierunek Chiny - nowe celne perspektywy". Morawiecki mówił, że mimo iż współpraca Polski z Chinami rozwija się bardzo dobrze, to musi w niej dojść do zmiany niekorzystnej dla naszego kraju różnicy w obrocie handlowym. - My z żadnym krajem nie mamy tak "niezrównoważonych" relacji handlowych jak z Chinami - na korzyść Chin. Mamy relacje 12:1. Importujemy z Chin towary za 24 mld dolarów, a eksportujemy za dwa miliardy (...) Przestańcie importować i eksportować (z perspektywy Chin - red.) towary przez Hamburg i Amsterdam i (tamtędy - red.) wwozić do Polski, na Ukrainę, do Rosji, a zacznijcie przez Gdańsk, przez Szczecin (...) Chcemy wykorzystać nasz potencjał Bałtyku - powiedział.

"Interes musi być obustronny"

Jego zdaniem, gdyby tak się stało, to wówczas Polska będzie mogła poczekać jeszcze kilka lat do czasu zrównoważenia obrotów handlowych z Chinami. - Zgadzamy się - jakiś czas jeszcze - na najgłębszy w historii świata chyba dysparytet w handlu, (...) ale bardzo prosimy, żeby wszystkie procedury celne i wwozu tak zorganizować, aby chociaż Polska zyskiwała te 20 proc. na cle (...) Wspólny interes musi być obustronny - apelował Morawiecki do uczestników konferencji. Wicepremier podziękował obecnym na konferencji przedstawicielom Chin za "częściowe" otwarcie rynku chińskiego dla polskiego biznesu, ale zastrzegł, że nasi przedsiębiorcy donoszą mu, iż jest to cały czas "rynek niezwykle trudny, niezwykle zamknięty, niezwykle hermetyczny". - Bardzo proszę o jego otwarcie na nasze inwestycje - mówił wicepremier. Zaznaczył, że otwarcie relacji polsko-chińskich jest priorytetem dla Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. - Jak za rok się to nie zmieni, będzie to porażka obu stron - ocenił. - Bo przecież chcemy rozwijać ten handel z obustronną korzyścią, ale trzeba otworzyć rynek. Nasz rynek jest absolutnie otwarty dla Wschodu, dla Zachodu. Natomiast nasi przedsiębiorcy sygnalizują mi, jako ministrowi rozwoju odpowiedzialnemu za handel, za gospodarkę, że te relacje są trudne, że bardzo trudno jest wejść na rynek chiński - mówił Morawiecki.

Chińskie inwestycje

Przypomniał, że Polska jest akcjonariuszem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) i bardzo poważnym partnerem w nim. - Chcemy współuczestniczyć w wielu inwestycjach na drodze Jednego Pasa, Jednego Szlaku, w tej wielkiej inicjatywie chińskiej. Bardzo pozytywnie na nią patrzmy, wpisujemy się w nią. Chcemy jednak, żeby nasze firmy partycypowały w tej inicjatywne, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że zainwestowaliśmy blisko miliard dolarów kapitału w tę inicjatywę AIIB i możemy zainwestować jeszcze więcej - powiedział. Zaznaczył, że szefowi Krajowej Administracji Skarbowej, wiceministrowi Marianowi Banasiowi oraz jego zastępcy, wiceministrowi Piotrowi Walczakowi udało się uszczelnić system podatkowy w ciągu jednego roku na prawie 10 mld dolarów. Obu Morawiecki nazwał największymi bohaterami dzisiejszego polskiego sukcesu gospodarczego. - Dziś mamy środki na AIIB i inne inicjatywy, tylko bardzo prosimy naszych partnerów chińskich, żeby dobrze skorelować nasze działania i interesy w tym zakresie - podkreślił. Zaznaczył, że Polska chce otwierać się na nowe rynki, bowiem obecnie nasz handel w 80 proc. dotyczy obrotów z UE. - W naszym długoterminowym, strategicznym interesie (...) jest rozwój handlu z Chinami. Wy już rozwinęliście handel z Polską, my nie rozwinęliśmy jeszcze handlu z Chinami. Zróbmy wszystko wspólnie, żeby ten handel troszeczkę zrównoważyć - apelował.

"To będzie naszym priorytetem"

Ambasador Chin w Warszawie Xu Jian zaznaczył, że Polska była jednym z pierwszych krajów, który nawiązał stosunki dyplomatyczne z ludowymi Chinami. Mówił, że Polska jest strategicznym partnerem Chin. - Polska jest ogromną siłą w Europie Wschodniej i Środkowej, odgrywa rosnącą rolę w UE. Z kolei Chiny to druga największa gospodarka na świecie - wskazał. - Jesteśmy za tym, aby działać i pracować na rzecz rozwoju struktur handlowych - powiedział. Poinformował, że w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku wartość obustronnej wymiany handlowej wzrosła o 19 proc. wobec zeszłego roku, a chiński import z Polski wzrósł o 28 proc. Xu Jian podkreślił, że Polska ze względu na położenie geograficzne, czy potencjał ludzki jest bardzo atrakcyjnym krajem dla chińskich przedsiębiorców. Poinformował, że podczas 19. zjazdu partii Chin stwierdzono, iż należy otwierać się na świat zewnętrzny. - To będzie naszym priorytetem, aby w dalszym ciągu rozwijać nasze stosunki ze światem zewnętrznym na zasadzie wygrany/wygrany. To ma być współpraca - podkreślił.

Dwie bariery

Prezes PAIH Tomasz Pisula powiedział, że jednym z największych wyzwań dla agencji są relacje handlowe z Chinami, które są jednym z największych eksporterów kapitału. - W formie bezpośrednich inwestycji zagranicznych wydają 100 mld dolarów - powiedział. Pisula wyraził nadzieje, że wraz z intensyfikacją relacji handlowych z Chinami uda nam się część tej sumy przyciągnąć do Polski. Zapewnił, że obecny polski rząd robi więcej niż jakikolwiek wcześniej, aby relacje a Chinami zacieśnić. - Wiemy, że Chiny to atrakcyjny rynek dla polskich towarów i usług (...). Pierwsza bariera to bariera wiedzy; polscy przedsiębiorcy niewiele wiedzą o rynku chińskim (...). My tę barierę wiedzy staramy się obniżyć (...). Druga bariera, to bariera wielkości rynku - mówił prezes PAIH. Wyjaśnił, że nawet duże polskie firmy mają problemy z wygenerowaniem odpowiedniej masy towarów, aby zaspokoić choćby w najmniejszym stopniu popyt na chińskim rynku. - Coś, czego nie możemy rozwiązać, to bariery regulacyjne w Chinach. Tu musimy współpracować z naszymi chińskimi partnerami (...), to ciągle pozostaje wyzwaniem do rozwiązania na szczeblu politycznym - ocenił Pisula. Dodał, że w przyszłym roku agencja planuje około 30 wystąpień targowych w Chinach. Będą promowane branże: biotechnologia i farmacja, sprzęt medyczny, części samochodowe i lotnicze, maszyny i urządzenia, moda polska, kosmetyki, budowa i wykończanie budowli, jachty i łodzie oraz meble.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shuttercstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

O prawie 750 procent wzrósł w Tajwanie eksport dronów w pierwszej połowie 2025 roku - podał portal Taipei News. Dodał, że największym odbiorcą okazała się Polska.

Wzrost eksportu o niemal 750 procent. Głównym odbiorcą Polska

Wzrost eksportu o niemal 750 procent. Głównym odbiorcą Polska

Źródło:
PAP

Samsung Electronics poinformował o zamówieniu na półprzewodniki o wartości ponad 16 miliardów dolarów. Południowokoreańska firma nie podała nazwy zleceniodawcy. Kilka godzin później Elon Musk przekazał jednak, że to Tesla złożyła zamówienie i zasugerował, że skala umowy może być dużo większa.

Musk ogłasza nową umowę. "Trudno przecenić strategiczne znaczenie"

Musk ogłasza nową umowę. "Trudno przecenić strategiczne znaczenie"

Źródło:
PAP

Kolejarze w kilkunastu miejscach w kraju blokowali drogi, protestując przeciwko - ich zdaniem - wygaszaniu przewozów towarowych koleją. Związkowcy chcą zwrócić uwagę rządu na skutki polityki transportowej faworyzującej transport drogowy. - Z naszej strony jest to akt desperacji - powiedział szef Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych Leszek Miętek.

Protest kolejarzy. "Z naszej strony jest to akt desperacji"

Protest kolejarzy. "Z naszej strony jest to akt desperacji"

Źródło:
PAP

Porozumienie handlowe Unii Europejskiej z USA budzi optymizm w niemieckiej branży motoryzacyjnej - stwierdził Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan. Zastrzegł jednak, że w kontekście ogólnych ustaleń trudno mówić o sukcesie.

"To daje nadzieję dla niemieckiej motoryzacji"

"To daje nadzieję dla niemieckiej motoryzacji"

Źródło:
PAP

Ambasada RP w Lizbonie poinformowała w mediach społecznościowych o możliwych trudnościach dla osób korzystających z lotnisk w Portugalii. Do końca wakacji planowane są na nich strajki personelu naziemnego. Podano prawdopodobne terminy.

Lecisz tam na wakacje? Ważna informacja ambasady RP

Lecisz tam na wakacje? Ważna informacja ambasady RP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura Regionalna w Poznaniu poinformowała, że Marcin P., prezes zarządu spółki Cinkciarz.pl jest poszukiwany listem gończym. Obecnie mężczyzna znajduje się poza Polską, sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu.

Prezes Cinkciarza poszukiwany listem gończym

Prezes Cinkciarza poszukiwany listem gończym

Źródło:
PAP

Grupa hakerska Cichy Kruk opublikowała oświadczenie, w którym przyznała się do odpowiedzialności za awarię systemu informatycznego rosyjskiego Aerofłotu. Z jej powodu odwołano ponad 40 lotów.

Hakerzy uderzyli w rosyjskie linie lotnicze

Hakerzy uderzyli w rosyjskie linie lotnicze

Źródło:
PAP

Rynki pozytywnie zareagowały na osiągniecie porozumienia handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Amerykański dolar umocnił się wobec euro oraz japońskiego jena, z kolei bitcoin jest wyceniany po około 119 tysięcy dolarów za jeden token.

Rynki reagują na porozumienie handlowe

Rynki reagują na porozumienie handlowe

Źródło:
PAP

Coraz więcej osób kupuje domy na Karaibach, otrzymując w zamian paszport jednego z krajów regionu - pisze portal BBC. Program szczególnie atrakcyjny ma być dla Amerykanów niezadowolonych z "niestabilnej sytuacji politycznej" Stanów Zjednoczonych.

Kup tu dom, dostaniesz paszport. Program budzi kontrowersje

Kup tu dom, dostaniesz paszport. Program budzi kontrowersje

Źródło:
BBC

Ceny ciepła uwolniono 1 lipca. Jak poinformował minister energii Miłosz Motyka, obecnie jego resort pracuje nad rozwiązaniem, które ograniczyłoby podwyżki na rachunkach. Wskazał przy tym, że ewentualne przedłużenie zamrożenia cen kosztowałoby budżet państwa do 1,5 miliarda złotych.

Uwolnione ceny ciepła. Minister: to byłaby jedna z odpowiedzi

Uwolnione ceny ciepła. Minister: to byłaby jedna z odpowiedzi

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot odnotowano w Polsce wygraną drugiego stopnia w wysokości prawie 3,5 mln złotych. Padła ona w Nowym Sączu - poinformował Totalizator Sportowy.

Prawie 3,5 miliona złotych w Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła wygrana

Prawie 3,5 miliona złotych w Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Umowa handlowa, którą Stany Zjednoczone i Unia Europejska zawarły w niedzielę, jest gorsza od porozumienia osiągniętego wcześniej przez USA z Wielką Brytanią - ocenił w poniedziałek premier Węgier Viktor Orban.

Orban nie gryzie się w język

Orban nie gryzie się w język

Źródło:
PAP

Serek wiejski wraca do łask - jego popularność w USA rośnie tak szybko, że w niektórych sklepach zaczyna go brakować. Produkt, który przez lata kojarzony był głównie z dietą i kuchnią sprzed dekad, zyskał drugie życie dzięki młodym konsumentom i przepisom publikowanym na TikToku. Sprzedaż w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 20 procent w ciągu ostatniego roku, a producenci nie nadążają za popytem.

Produkt tak popularny, że nie nadążają z dostawami. "Pracujemy bez przerwy"

Produkt tak popularny, że nie nadążają z dostawami. "Pracujemy bez przerwy"

Źródło:
CNN

Donald Trump ogłosił w niedzielę, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie umowy handlowej. Stało się to po rozmowach prezydenta USA z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Turnberry w Szkocji. W ramach porozumienia ustanowiono stawkę celną w wysokości 15 procent na przeważającą część eksportu unijnego do Stanów Zjednoczonych.

Jest porozumienie handlowe między UE a USA

Jest porozumienie handlowe między UE a USA

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych przy wsparciu OPZZ będzie od poniedziałku do środy blokować drogi w kilku lokalizacjach w Polsce. Zdaniem związkowców, rząd prowadzi antykolejową politykę, faworyzowany jest natomiast transport drogowy.

Kolejarze zablokują drogi. Lista utrudnień

Kolejarze zablokują drogi. Lista utrudnień

Źródło:
PAP

Wyspa Poveglia - uznawana za jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w lagunie weneckiej - zostanie przekształcona w park miejski dostępny wyłącznie dla mieszkańców Wenecji. Od 1 sierpnia lokalna społeczność przejmie ją w 99-letnią dzierżawę od państwa i rozpocznie rewitalizację terenu, który przez stulecia służył jako miejsce kwarantanny oraz szpital psychiatryczny. Wokół wyspy narosła legenda.

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Źródło:
CNN

Dane osobowe większości z 1,4 miliona klientów Allianz Life w Ameryce Północnej zostały wykradzione przez hakerów - poinformowała spółka-matka ubezpieczyciela.

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Źródło:
BBC

- Kiedy słucham o tym, co w Polsce może wejść, to mam wrażenie, że cofam się (w czasie o) dwie dekady - mówiła w programie "Wstajesz i weekend" Marta Balukiewicz, autorka reportażu o czeskich parach jednopłciowych, odnosząc się do polskich projektów ustawy o związkach partnerskich. - Wygląda u nas to bardzo źle - ocenił na antenie TVN24 mecenas Artur Kula.

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Źródło:
TVN24

Amerykańska agencja kosmiczna NASA zapowiedziała, że w najbliższym czasie z pracy odejdzie około 20 procent zatrudnionych - poinformowała agencja Reuters. Według przedstawicieli NASA, decyzja ma na celu usprawnienie funkcjonowania instytucji.

Potężne cięcia w NASA. "Katastrofalne skutki"

Potężne cięcia w NASA. "Katastrofalne skutki"

Źródło:
PAP

Dom gotowy w kilka godzin - tak reklamują się firmy sprzedające budynki modułowe. Ale rozwiązania alternatywne mają też swoje wady: gorszą akustykę, mniejszą trwałość. To jednak nie zniechęca tych, którzy nie chcą poświęcać lat na budowę. - To jest najlepszy dom na świecie. Nic się nie sypie, nie cieknie - mówi nam Małgorzata z Dolnego Śląska. - Dom na pokolenia? Kto dzisiaj takiego potrzebuje? - pyta.

Polacy nie chcą męczyć się z budową domu. Oto rozwiązanie

Polacy nie chcą męczyć się z budową domu. Oto rozwiązanie

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żadnemu z graczy nie udało się wytypować prawidłowo wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do dziesięciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 26 lipca 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl