Ze świata

Ze świata

Przybywa ścieżek rowerowych, przybywa też samych rowerzystów, ale nie rośnie liczba ubezpieczonych miłośników dwóch kółek. Wszystko dlatego, że rowerowe OC nie jest obowiązkowe. W sytuacji wypadku z winy rowerzysty, powinien on ponieść koszty naprawy auta uczestniczącego w stłuczce. Jednak, jak przyznaje Anna Trzcińska z "Miesięcznika Ubezpieczeniowego", w praktyce ciężko jest uzyskać jakiekolwiek pieniądze. Eksperci namawiają do wykupywania rowerowego ubezpieczenia, za które trzeba zapłacić znacznie mniej, niż później za likwidację szkód. Materiał magazynu "Raport" w TVN Turbo.

Około 200 tytułów i 300 projekcji filmowych znalazło się w programie 11. międzynarodowego festiwalu kina niezależnego Netia Off Camera, który w piątek rozpoczął się w Krakowie. - Całe miasto zamienia się na te kilka dni w jedno wielkie kino plenerowe. Filmy można oglądać pod chmurką, na przykład na dachach krakowskich kamienic. Nazywa się to potocznie "dachowanie". Filmy można też podziwiać na wodzie, czyli na pływających po Wiśle barkach - mówi Ewelina Woźnica z TVN24. Przypomina, że za zwycięstwo w konkursie głównym można zdobyć jedną z największych nagród na świecie. - Wysokość nagrody to aż 100 tysięcy dolarów. Oprócz tego można wygrać milion złotych na kolejną produkcję pod warunkiem, że chociaż w połowie zostanie zrealizowana na terenie Polski - relacjonuje.

Polska nie zaakceptuje nacisków politycznych w sprawie wieloletniego budżetu Unii Europejskiej po 2020 roku. Budżet musi być przyjęty jednogłośnie i jeżeli Komisja Europejska nie doprowadzi do kompromisu, Polska będzie korzystać ze swoich praw - powiedział w piątek szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz. W piątek o propozycjach dotyczących wieloletniego budżetu Wspólnoty rozmawiali szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker z premierem Mateuszem Morawieckim.

Bank Światowy prognozuje, że PKB Polski wzrośnie w 2018 roku o 4,2 procent, w 2019 roku o 3,7 procent, a w 2020 roku o 3,5 procent - wynika z raportu Banku. Bank Światowy oczekuje ponadto, że deficyt budżetowy wyniesie w 2018 roku 2 procent, a w 2020 roku może zbliżyć się do 3 procent.

Komisja Europejska debatowała w środę nad przyszłym budżetem unijnym po 2020 roku. Wszyscy komisarze opowiedzieli się za wprowadzeniem mechanizmu uzależniania wypłaty unijnych środków od praworządności w państwach członkowskich - przekazała komisarz do spraw sprawiedliwości Viera Jourova.

W Hanowerze rozpoczęła się największa impreza wystawiennicza sektora przemysłowego na świecie - targi Hannover Messe 2018. Bierze w niej udział pięć tysięcy wystawców z całego świata, w tym firmy z Polski. Szesnaście z nich prezentuje innowacyjne technologie i produkty na stoisku narodowym - podała Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

- To bardzo ważny dzień dla polskiej nauki, gospodarki - powiedział wicepremier Jarosław Gowin. W Waszyngtonie przedstawiciele Polski i Stanów Zjednoczonych podpisali umowę o wzmocnieniu współpracy naukowo-technicznej z udziałem między innymi polskich naukowców, a także uczelni.