Ze świata

Ze świata

Mimo sprzeciwu polskiego urzędu antymonopolowego, Gazprom i spółki finansujące budowę Nord Stream 2 zdecydowały się na ten projekt - podał w środę prezes UOKiK Marek Niechciał. Dodał, że UOKiK stawia zarzuty Gazpromowi i pięciu międzynarodowym podmiotom. Grozi im kara do 10 procent rocznego obrotu.

Prezydent USA Donald Trump ma ogłosić decyzję o porozumieniu nuklearnym z Iranem. Spekuluje się, że wycofa Stany Zjednoczone z umowy. W efekcie tej decyzji możemy głębiej sięgać do kieszeni na stacjach benzynowych. Iran to jeden z największych producentów ropy naftowej, która już teraz jest najdroższa od 3,5 roku. O szczegółach opowiadał Łukasz Kijek w programie "Dzień na świecie".

Stopa inflacji, czyli procentowa zmiana ogólnego poziomu cen, od kwietnia 2017 roku do kwietnia tego roku wyniosła w Wenezueli 13 779 procent - wynika z raportu parlamentarnej komisji finansów opublikowanego w poniedziałek. W pierwszym kwartale ceny wzrosły o 897,2 procent.

Władimir Putin wydał w poniedziałek, po zaprzysiężeniu na czwartą kadencję prezydencką, dekret o rozwoju społeczno-gospodarczym Rosji. Wyznaczył w nim cele dla rządu, między innymi zmniejszenie poziomu ubóstwa i wprowadzenie Rosji do grona czołowych gospodarek świata.

Dostrzegam pewne przeinterpretowanie propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej powiązania wypłaty funduszy unijnych z praworządnością - powiedział w poniedziałek w Tiranie Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych. Jak wyjaśnił, przedstawione mu przez Komisję kryteria są "dość uzasadnione" i są związane z zapewnieniem efektywnego i uczciwego wydawania unijnych środków.

Francuski minister finansów ostrzegł kierownictwo i związki zawodowe Air France mówiąc, że rząd nie pomoże przewoźnikowi w spłacie długów. - Przetrwanie Air France wisi na włosku, linia może zniknąć - powiedział Bruno Le Maire.

Jak informuje "Financial Times", rada nadzorcza Volkswagena rozważa, czy ubiegać się o odszkodowanie od byłego dyrektora generalnego koncernu motoryzacyjnego Martina Winterkorna. To nie pierwsze kłopoty byłego szefa Volkswagena. Winterkorn został wcześniej oskarżony przez prokuratorów w Detroit o spisek mający na celu wprowadzenie w błąd amerykańskich regulatorów.

W sobotę tuż po godzinie 13 czasu polskiego z Zachodniego Wybrzeża USA na Marsa wystartowała misja NASA InSight, poświęcona badaniom głębokiego wnętrza Czerwonej Planety. Trafi tam między innymi instrument Kret HP3, którego najważniejsze elementy wykonali Polacy.

Kraków to filmowa stolica długiego weekendu. Odbywa się tam 11. międzynarodowy festiwal kina niezależnego Netia Off Camera. - Pierwszy raz w historii Netii Off Camera do głównej sekcji festiwalu udało się zakwalifikować dwóm tytułom z Polski - mówi Ewelina Woźnica z TVN24. Chodzi o "Cichą noc" Piotra Domalewskiego i "Wieża. Jasny dzień" Jagody Szelc.

Grecja to najpopularniejszy kierunek na tegoroczne wakacje. Jak jednak wynika z raportu Travelplanet.pl, największy wzrost rezerwacji dotyczy Turcji, którą wybiera aż trzykrotnie więcej turystów niż w poprzednim sezonie. Chętnie wybieramy także wypoczynek w Polsce. Najchętniej nad Morzem Bałtyckim.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) chce by raper i producent Jay-Z zeznawał w postępowaniu dotyczącym domniemanych nieprawidłowości w raportach finansowych nowojorskiej grupy Iconix Brand. Muzyk nie stawił się kilkakrotnie wzywany na przesłuchanie, więc teraz SEC stara się o wydanie nakazu sadowego.