Republikański senator wezwał amerykański rząd do wszczęcia śledztwa, które zbadałoby wpływ importu chińskiego czosnku na bezpieczeństwo narodowe. Republikański senator Rick Scott napisał do sekretarza handlu, twierdząc, że chiński czosnek jest niebezpieczny, powołując się na niehigieniczne metody produkcji.
Chiny są największym na świecie eksporterem świeżego czosnku, a Stany Zjednoczone są głównym konsumentem. Jednak od lat dookoła handlu tą byliną pojawia się wiele kontrowersji. USA oskarżyły Chiny o zalewanie rynku czosnkiem po cenie niższej od kosztów produkcji. Stany od połowy lat 90. XX wieku nakładają wysokie cła i podatki na chiński import chcąc w ten sposób zapobiec wycofywaniu się amerykańskich rolników z produkcji i rynku.
Chiński czosnek. "Dobrze udokumentowane" hodowanie na ściekach
Republikański senator Rick Scott napisał do sekretarza handlu, twierdząc, że chiński czosnek jest niebezpieczny, powołując się przy tym na niehigieniczne metody produkcji.
W swoim piśmie senator Scott podkreśla, że występują "poważne obawy dotyczące zdrowia publicznego dotyczące jakości i bezpieczeństwa czosnku uprawianego za granicą – w szczególności czosnku uprawianego w komunistycznych Chinach". Nawiązał w nim do praktyk, które jego zdaniem zostały "dobrze udokumentowane" w internetowych filmach, blogach kulinarnych i dokumentach. Chodzi o metody uprawy czosnku z wykorzystaniem ścieków.
Scott wezwał Departament Handlu do podjęcia działań na mocy prawa, które umożliwia prowadzenie dochodzeń w sprawie wpływu określonego importu na bezpieczeństwo USA.
W swoim liście senator Scott szczegółowo omawia różne rodzaje czosnku, którym należy się przyjrzeć: "Wszystkie gatunki czosnku, całe lub podzielone na ząbki, obrane lub nie, schłodzone, świeże, mrożone, tymczasowo zakonserwowane lub pakowane w wodzie lub w innej neutralnej substancji".
"Bezpieczeństwo i ochrona żywności są kluczowymi zagadnieniami z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego, zdrowia publicznego i dobrobytu gospodarczego" - napisał senator Scott.
Dowodów na wykorzystanie ścieków do uprawy czosnku brak
Biuro ds. Nauki i Społeczeństwa na Uniwersytecie McGill w Quebecu, które stara się popularyzować i wyjaśniać zagadnienia naukowe, twierdzi, że "nie ma dowodów" na to, że ścieki są wykorzystywane jako nawóz przy uprawie czosnku w Chinach.
"W każdym razie nie ma z tym problemu" – można przeczytać w artykule opublikowanym przez uczelnię w 2017 roku. "Odpady ludzkie są równie skutecznym nawozem jak odchody zwierzęce. Rozrzucanie ludzkich ścieków na polach uprawnych nie brzmi zachęcająco, ale jest bezpieczniejsze, niż mogłoby się wydawać" - BBC przytacza opracowanie.
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock