Z kraju

Z kraju

Ministerstwo Rozwoju skierowało do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych rozporządzenie mające na celu ochronę konsumentów przed zawyżaniem przez sprzedawców cen maseczek. Na uwagi czekamy do 4 maja - podaje resort.

Obecnie coraz więcej spraw załatwiamy online. Płacimy rachunki, składamy pisma urzędowe, pożyczamy gotówkę oraz robimy zakupy. Wśród najczęściej nabywanych towarów w internecie znajdziemy odzież, obuwie, kosmetyki oraz sprzęty domowego użytku. Jednak ostatnio coraz więcej internautów kupuje online także produkty spożywcze z dostawą do domu. Jak mądrze zaplanować takie zakupy?

Aż 200 mln zł z Funduszy Europejskich – Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój pomoże w walce z COVID-19 i innymi chorobami spowodowanymi wirusami. NCBR rozpoczyna nabór w konkursie dla przedsiębiorstw i jednostek naukowych, które pracują nad diagnostyką, leczeniem i przeciwdziałaniem chorobom wirusowym. Do Szybkiej Ścieżki "Koronawirusy" można się zgłaszać przez wniosek on-line od 6 maja do 31 grudnia 2020 r.

"ProteGO Safe to aplikacja, która pomoże nam w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią" - podkreśliło w czwartkowym komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji. Jak wynikało z wytycznych zamieszczonych na stronie rządu, aplikacja miała być wykorzystywana między innymi do wpuszczania klientów do sklepów. Miała, bo informacje w tej sprawie usunięto.

- Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek obawy, wątpliwości, może pozostać z dzieckiem w domu i zasiłek nadal będzie wypłacany - zapewnił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ministerstwo rodziny przygotowało projekt rozporządzenia, które przedłuża wypłatę zasiłków do 24 maja.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2020 roku w ujęciu rocznym wzrosły o 3,4 procent - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash. W porównaniu z poprzednim miesiącem wskaźnik inflacji nie zmienił się.

W czwartek sklepy będą otwarte do późnych godzin wieczornych. W piątek i niedzielę, w związku z przypadającymi na te dni świętami, większość placówek będzie nieczynna. Poniżej przedstawiamy kalendarz handlowy obowiązujący w najbliższych dniach.