Z kraju

Z kraju

Co z podatkami?

Część ekonomistów spodziewa się, że wraz z rosnącym deficytem, wzrosną również podatki Polaków. Czy tak się stanie i które podatki mogą wzrosnąć? Między innymi na te pytania odpowiadał Gość magazynu "90 Minut"  Był nim prof. Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych.

Atom w Polsce

Gdzie w Polsce powstanie elektrownia atomowa? Gdzie będą składowane odpady? Między innymi na te pytania odpowiadała w magazynie "Bilans" - Hanna Trojanowska, mianowana we wtorek przez premiera na pełnomocnika rządu do spraw energetyki jądrowej.

Stopa bezrobocia do 14%?

Jest szansa na dodatnie tempo wzrostu. Relatywnie mocna konsumpcja i polepszające się saldo wymiany z zagranicą będą ratunkiem dla polskiej gospodarki. BZ WBK prognozuje, że PKB wzrośnie o 0.8 % r.d.r. Gościem Rafała Wojdy w programie "90 minut" był Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK.

Rząd dopłaci do kredytów

Projekcie ustawy o dopłatach do kredytów trafi do sejmu jak najszybciej - zapewniał minister w rządzie Donalda Tuska - Michał Boni. Zgodnie z przyjętym projektem - nieoprocentowane pożyczki dostaną osoby, które zostały bezrobotne lub których współmałżonek stracił pracę po 1 lipca ubiegłego roku. Dotyczy to także przedsiębiorców, którzy zakończyli działalność i mają prawo do zasiłku. Gościem programu "Pieniądze od rana" był minister w rządzie Donalda Tuska Michał Boni

Dębica - zyski stopniały

Pierwszy kwartał był dla branży oponiarskiej fatalny, klienci przestali kupować opony - mówi prezes Dębicy. Zdaniem Jacka Pryczka najgorzej sytuacja wygląda w zachodniej Europie. Tam, od początku roku sprzedaż opon do ciężarówek spada co miesiąc o 20-30% w ujęciu rocznym. A jak powiedział w programie "Dzień na rynkach" 80% produkcji "Dębicy" jest przeznaczona właśnie na eksport.

Wymienić Kopernika

Ile można zarobić na wspomnieniach? 175 milionów złotych - tyle jeszcze oszczędności w starych złotych mają Polacy. Czy opłaca się te pieniądze wymieniać?

Pensje znowu w górę

W kwietniu średnia płaca była wyższa o prawie 5 procent niż rok wcześniej. Jednak w stosunku do marca pensje spadły o ponad jeden procent. Dodatkowo zarobki w tym roku rosną znacznie wolniej niż w roku ubiegłbym, ale według ekonomistów w całym 2009 roku zanotujemy wzrost wynagrodzeń. Tymczasem dla części pracowników w Polsce problemem nie jest dziś wysokość zarobków, ale ich brak. Jak podała Państwowa Inspekcja Pracy w pierwszym kwartale tego roku przybyło osób, które nie dostają pensji na czas.

Wiosenny popyt

Mroźna i trwająca aż do połowy marca zima spowodowała przeniesienie popytu wiosennego na kwiecień i słabsze wyniki pierwszego kwartału spółki NG2. Jednak już w kwietniu nastąpiła prawdziwa eksplozja popytu. Spółka podtrzymuje swoja strategię rozwoju organicznego i w 2009r. planuje powiększyć ilość punktów sprzedaży o minimum 132. Raczej nie planuje przejęć i akwizycji. Gościem Mikołaja Kunicy w programie "Rynki Dnia" był Piotr Nowjalis, wiceprezes NG2.

Wzrost płac coraz wolniejszy

Zgodnie z najnowszymi danymi GUS w Polsce spada dynamika płac. Według najnowszych danych GUS-u średnie wynagrodzenie w kwietniu wyniosło niespełna 3 300 złotych i było o 4,8 procent wyższe niż rok wcześniej. O sytuacji na rynku pracy w TVN CNBC Biznes dyskutowali ekonomiści Maja Goetting z Banku BPH oraz Rafał Benecki z Banku ING.

Wielka Debata cz. 4.

Czwarta część debaty o wspólnej europejskiej walucie we wspólnym interesie polaków. Kiedy i jakie są na to szanse, a także o wielkich wątpliwościach podczas Wielkiej Debaty Euro w TVN CNBC BIZNES rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: profesorem Leszkiem Balcerowiczem, szefem Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju, Jakubem Borowskim, głównym ekonomistą Invest-Banku, Jeremim Mordasewiczem, ekspertem gospodarczym PKPP Lewiatan, Ryszardem Bugajem, doradcą Prezydenta RP, Witoldem Orłowskim, głównym doradcą ekonomicznym PricewaterhouseCoopers. Challengerami na sali byli: Marek Moczulski, były prezes Mieszko S.A., Mirosław Gronicki, były Minister Finansów, Andrzej Rzońca, główny ekonomista i wiceprezes FOR, Marek Goliszewski, prezes Zarządu Business Center Club.

Wielka Debata cz. 3.

Trzecia część debaty o wspólnej europejskiej walucie we wspólnym interesie polaków. Kiedy i jakie są na to szanse, a także o wielkich wątpliwościach podczas Wielkiej Debaty Euro w TVN CNBC BIZNES rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: profesorem Leszkiem Balcerowiczem, szefem Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju, Jakubem Borowskim, głównym ekonomistą Invest-Banku, Jeremim Mordasewiczem, ekspertem gospodarczym PKPP Lewiatan, Ryszardem Bugajem, doradcą Prezydenta RP, Witoldem Orłowskim, głównym doradcą ekonomicznym PricewaterhouseCoopers. Challengerami na sali byli: Marek Moczulski, były prezes Mieszko S.A., Mirosław Gronicki, były Minister Finansów, Andrzej Rzońca, główny ekonomista i wiceprezes FOR, Marek Goliszewski, prezes Zarządu Business Center Club.

Wielka Debata cz. 2.

Druga część debaty o wspólnej europejskiej walucie we wspólnym interesie polaków. Kiedy i jakie są na to szanse, a także o wielkich wątpliwościach podczas Wielkiej Debaty Euro w TVN CNBC BIZNES rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: profesorem Leszkiem Balcerowiczem, szefem Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju, Jakubem Borowskim, głównym ekonomistą Invest-Banku, Jeremim Mordasewiczem, ekspertem gospodarczym PKPP Lewiatan, Ryszardem Bugajem, doradcą Prezydenta RP, Witoldem Orłowskim, głównym doradcą ekonomicznym PricewaterhouseCoopers. Challengerami na sali byli: Marek Moczulski, były prezes Mieszko S.A., Mirosław Gronicki, były Minister Finansów, Andrzej Rzońca, główny ekonomista i wiceprezes FOR, Marek Goliszewski, prezes Zarządu Business Center Club.

Wielka Debata cz. 1.

Pierwsza część debaty o wspólnej europejskiej walucie we wspólnym interesie polaków. Kiedy i jakie są na to szanse, a także o wielkich wątpliwościach podczas Wielkiej Debaty Euro w TVN CNBC BIZNES rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: profesorem Leszkiem Balcerowiczem, szefem Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju, Jakubem Borowskim, głównym ekonomistą Invest-Banku, Jeremim Mordasewiczem, ekspertem gospodarczym PKPP Lewiatan, Ryszardem Bugajem, doradcą Prezydenta RP, Witoldem Orłowskim, głównym doradcą ekonomicznym PricewaterhouseCoopers. Challengerami na sali byli: Marek Moczulski, były prezes Mieszko S.A., Mirosław Gronicki, były Minister Finansów, Andrzej Rzońca, główny ekonomista i wiceprezes FOR, Marek Goliszewski, prezes Zarządu Business Center Club.

Co z rynkiem pracy?

Optymistycznie 12%, pesymistycznie 14%- taka może być stopa bezrobocia na koniec roku według prognoz Ministerstwa Pracy. Jak podkreślił w TVN CNBC Leszek Kurycyn, dyrektor operacyjny Manpower, sektorem, który boryka się z problemami bardziej zwalniania niż zatrudniana pracowników jest branża przemysłowa. "Nie możemy powiedzieć jednoznacznie, że rynek pracy przeżywa recesje" - zaznaczył na antenie TVN CNBC Piotr Mazurkiewicz, partner HRK Financial Markets. O rynku pracy w czasach kryzysu rozmawialiśmy w programie "Biznes Lunch".

Rynek pracy

Liczba bezrobotnych w końcu kwietnia 2009 wyniosła 1 721 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy). Z sygnałów otrzymanych z urzędów pracy wynika, że do spadku bezrobocia w kwietniu przyczynił się w głównej mierze wzrost wyrejestrowań z tytułu podjęcia pracy m.in. w budownictwie, turystyce, rolnictwie i leśnictwie. W dalszym ciągu duża część bezrobotnych wyjeżdża do pracy do krajów UE. W programie "Biznes Lunch" rozmawialiśmy z wiceministrem pracy Czesławą Ostrowską.

Stress testy niepotrzebne w Polsce

Poziom oszczędności w Polsce nie jest dostateczny w porównaniu do tego jakie są potrzeby, ale polskie banki nie są w najgorszej sytuacji z punktu widzenia tych wyzwań które stawia dziś gospodarka. Czy jednak większość naszych banków będzie potrzebowała dokapitalizowania? Czy Komisja Nadzoru Bankowego poradzi sobie w tak trudnych czasach. Rozmawiamy w programie "90 minut" z doktorem Krzysztofem Kalickim, prezesem Deutsche Bank Polska.

Produkty regionalne

Czym są produkty regionalne? Jak sprawić żeby nasz produkt znalazł się na liście tych produktów? Wreszcie jak zarabiać na tych produktach? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość: Dariusz Goszczyński z ministerstwa finansów.

Stary złoty w cenie

Banknoty ze starymi złotymi wciąż w cenie. Najbardziej te milionowe - podkreślił w TVN CNBC Biznes Norbert Kalinowski z Monet Świata. Polacy nadal posiadają w swoich zasobach blisko 175 milionów starych złotych. Czy i ile mogą być warte na rynku, gościa programu "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Polska w recesji?

Wejście do strefy ERM2 może nam się przesunąć nawet do połowy 2010 roku - przyznał w TVN CNBC Biznes członek Rady Polityki Pieniężnej, prof. Dariusz Filar. W dodatku Polskę może czekać techniczna recesja. Ta jednak nie musi oznaczać ujemnego PKB w 2009 roku. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Trudny kwartał

Rynek nieruchomości komercyjnych praktycznie zamarł. Potencjalni kupujący, czekają na okazję i są sprzedający właściciele nieruchomości komercyjnych, którzy nie chcą sprzedawać za wszelką cenę - mówi w programie "Dzień na rynkach" członek zarządu GTC Mariusz Kozłowski. Dodaje, że w II połowie roku popyt na mieszkania z pewnością ożywi się.

Prognozy

Możemy zobaczyć jeszcze WIG20 na poziomie 1500 pkt. - powiedział Marek Zuber. W programie "Dzień na rynkach" optymistycznie analityk Dexus Partners Marek Zuber mówił, że w całym roku jest szansa na dodatni wzrost PKB. Jak prognozuje nasz gość niestety III kwartał pokaże ujemny wzrost gospodarczy i zwijanie się gospodarki - PKB będzie mniejsze niż w poprzednim kwartale.

OECD chwali Polskę

Raport OECD w czasach kryzysu powinien cieszyć. Polska jest na pierwszym miejscu wśród krajów OECD pod względem obniżenia w 2008 r. pozapłacowych kosztów pracy, tzw. klina podatkowego - wynika z tegorocznego raportu. Czy pomoże to polskiemu rynkowi pracy próbował odpowiedzieć w programie "Pieniądze od rana" Piotr Ciżkowicz z Towarzystwa Ekonomistów Polskich, Ernst&Young.

Polska Grupa Farmaceutyczna na topie

Dobre wyniki i wspaniałe perspektywy? Polska Grupa Farmaceutyczna pnie się w górę, twierdząc że jest jedną z tych branż których kryzys nie dotyka. Prezes PGF Jacek Szwajcowski - zapewnia - grupie nie straszny ani kryzys ani nowy potężny gracz na rynku. Czy rzeczywiście nie ma się czego bać? Rozmawiamy w programie "Rynki dnia".

Euro w Polsce - za i przeciw

Wyższe ceny i utrata suwerenności to najczęstsze obawy wobec wspólnej waluty, jakie nurtują Polaków. Podczas Wielkiej Debaty nasi eksperci zmierzyli się z popularnymi mitami dotyczącymi euro, ale i przeanalizowali ryzyka, jakie wiążą się z integracją walutową.

Elektryzujące rozmowy

Kanadyjczycy, Japończycy, Czesi, a także Francuzi. Wszyscy chcą dla nas zbudować elektrownie jądrową. Ci ostatni zamierzają dostarczyć nie tylko reaktor, ale także instalację do składowania energii. Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld miał w piątek rozmawiać z prezesem Societe General na temat finansowania projektu. Czy rozmowy z francuską instytucją finansową mogą oznaczać, że to właśnie Francuzi mają największe szanse zdobycie kontraktu?

Podniebne turbulencje

Linie Lotnicze LOT - czekają poważne turbulencje. Prace w spółce może stracić nawet 2 tysiące osób. Wcześniej mowa była o kilkuset pracownikach, którzy mieli dostać wypowiedzenia. Chociaż zarząd spółki - z nowym prezesem na czele stoi przed widmem strajku generalnego, a pasażerowie przed perspektywą odwoływanych lotów w gorącym okresie urlopowym - to drastyczne cięcia i gruntowna restrukturyzacja są konieczne. Wiele wskazuje na to, że w ubiegłym roku spółka przyniosła ponad miliard złotych straty. To cios, który wprost może polskiego przewoźnika doprowadzić do bankructwa.

Tajemnica jeszcze bardziej tajemnicza

Kim jest tajemniczy inwestor, który kupił stocznie w Gdyni i Szczecinie? Co zamierza ze stoczniami zrobić? Rząd ma nadzieję, że nowy właściciel będzie produkował statki. Może się okazać, że aby nadzieje te się ziściły potrzebny będzie.... cud.

Dobry pierwszy kwartał w Infovide Matrix

Infovide Matrix, wbrew tendencjom całego rynku, odnotowała pozytywne wskaźniki finansowe w pierwszym kwartale. Spółka spodziewa się równie pozytywnych wiadomości po drugim kwartale. W szczegółach o sytuacji spółki z prezesem Infovide Matrix, Borysem Stokalskim, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Getin Holding po I kwartale.

Getin Holding w I kwartale tego roku pokazał wyniki lepsze od oczekiwań: wynik odsetkowy wyniósł 248,26 milionów złotych wobec 165,81 milionów złotych rok wcześniej. Wynik z opłat i prowizji wyniósł 118,87 milionów złotych wobec 56,29 milionów złotych w 2008 roku. Zysk netto to blisko 103 milionów złotych. O sytuacji Getin Holding, planach na przyszłość i strategii na kryzys Mikołaj Kunica rozmawiał z gościem Dnia na Rynkach prezesem Getin Holding, Krzysztofem Rosińskim.

Kryzys finansowy, a banki

Po pierwszym kwartale banki pokazały wyniki. Jak mówi gość Dnia na Rynkach, Marta Jeżewska, analityk DI BRE, wyniki były niejednorodne, jedne na plus, inne niestety zawiodły. O kondycji banków, a także o możliwości przejęcia przez Getin Holding AIG w Dniu na Rynkach gościem była Marta Jeżewska, analityk DI BRE.