Z kraju

Z kraju

Rekordowy II kwartał na GPW

II kwartał 2009 roku był najlepszym kwartałem na GPW od 13 lat. Główne indeksy zyskały na wartość nawet jedną trzecią. Czy TFI odrobiły straty z poprzedniego roku a także jakie są prognozy na następne miesiące pytaliśmy naszego gościa: Zbigniewa Jagiełło, prezesa Pioneer Pekao TFI.

Szwedzka prezydencja

Okres prezydencji Szwecji nie będzie łatwy - w obliczu kryzysu gospodarczo - finansowego, nieznanych jeszcze losów ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, jak i niepewności co do reguł i procesów decyzyjnych w nowej Komisji Europejskiej i w nowym Europarlamencie. W programie "Biznes Lunch" rozmawialiśmy z dr Tadeuszem Iwanowskim - prezes Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej, Marcinem Koczorem - Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Pawłem Nieradą - Instytut Sobieskiego o priorytetach szwedzkiej prezydencji w Unii

INFO-TV-FM będzie nadawać.

Spółka INFO-TV-FM należąca do NFI Magna Polonia jest operatorem telekomunikacyjnym, zajmującym się m.in. emisją programów radiowych i telewizyjnych. Spółka INFO-TV-FM wygrała konkurs na operatora telewizji mobilnej, odbieranej m.in. w telefonach komórkowych. O szczegółach projektu rozmawialiśmy w programie "Dzień na rynkach" z prezesem NFI Magna Polonia Albertem Kuźmiczem

Sporo się dzieje w CP Energia...

Przychody ze sprzedaży spółki CP Energia wzrosły o 72% w porównaniu do roku poprzedniego. Spółka, zajmująca się przede wszystkim obrotem paliwami gazowymi, uruchomiła ostatni 20 nowych stacji regazyfikacji. O najnowszych inwestycjach z prezesem spółki Marcinem Buczkowskim rozmawialiśmy w programie "Dzień na rynkach."

Wakacje bez kredytów

Przed rokiem głośne były reklamy banków które oferowały wysłanie kredytu hipotecznego na wakacje. W programie "Pieniądze od rana" sprawdzaliśmy czy w tym roku też można kredyt wysłać na wakacje. Robert Stankiewicz rozmawiał z Katarzyną Siwek z Expandera.

TFI

Czy klienci wracają do TFI? – prezes Pionier Pekso TFI Zbigniew Jagiełło prognozuje, że czerwiec był kolejnym miesiącem gdzie wpłaty były wyższe niż umorzenia. W programie "Dzień na rynkach" zapytaliśmy członka zarządu Opera TFI Rafała Lisa o prognozy polskich indeksów.

Miasta emitują obligacje

Dlaczego miasta w Polsce coraz chętniej emitują obligacje i to w dodatku obligacje komunalne, które maja być przeznaczone przede wszystkim na inwestycje w miastach? W programie "biznes Lunch" Robert Stankiewicz sprawdzał jak to wygląda w Szczecinie. Gościem programu był zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Nowak.

Ulga emerytalna?

Ulga podatkowa zachęci Polaków do oszczędzania na własne emerytury - uważają przedstawiciele Komitetu Obywatelskiego RAZEM. We wtorek odbyło się pierwsze czytanie w sejmie projektu ustawy, która wprowadza ulgę podatkową dla oszczędzania w III filarze. Według Adama Sankowskiego, pełnomocnika Komitetu Obywatelskiego RAZEM, Polacy mogliby rocznie odpisać od podatku za udział w programie emerytalnym III filaru nawet 12 tysięcy złotych. O szczegółach rozmawialiśmy w programie "90 minut".

Inwestorzy w kwestii PKO BP

Potrzebujemy konkretnego wyjaśnienia od zarządu, inaczej Rada Nadzorcza nie podejmie decyzji o nowej emisji - powiedział w TVN CNBC Biznes Tomasz Bujak ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. We wtorek Walne Zgromadzenie banku PKO BP podjęło decyzję o wypłaceniu miliarda złotych w ramach dywidendy oraz emisji trzystu milionów nowych akcji. Jak na to patrzą inwestorzy indywidualni banku?

Dywidenda w cenie.

Temat wypłaty dywidendy staje się coraz popularniejszy. Coraz więcej spółek wypłaca dywidendy swoim akcjonariuszom. W cenie na zachodnich rynkach są akcje spółek, które wypłacają dywidendę - szczególnie coraz wyższą. Jak szukać oraz inwestować w takie spółki? O tym w programie Pieniądze od Rana, Robert Stankiewicz rozmawiał z Krzysztofem Stepniem z Expandera.

Odlot tanich linii lotniczych

Tanie latanie - odlatuje. Kolejny niskokosztowy przewoźnik wycofuje się ze stołecznego Okęcia. Powód ten sam - wysokie opłaty i konflikt z władzami stołecznego lotniska. Swój ostatni lot w jedną stronę Easyjet wykonał w 5 lipca. O odlotach z z polskich lotnisk kolejnych linii lotniczych rozmawialiśmy z Sebastinem Gościniarkiem, starszym menedżerem PwC.

Marka w kryzysie

Silna marka może być kluczem do sukcesu w czasach dekoniunktury gospodarczej. O tym, jak zbudować taką silną markę i zdobyć nowe rynki mówił na antenie TVN CNBC Biznes prezes spółki Atlantic.

Uwaga - awaria DM

Jakie prawa ma inwestor giełdowy, który stracił pieniądze z powodu awarii systemu tranzakcyjnego domu maklerskiego i jak te prawa wyegzekwować. W programie "Bilans" Jolanta Wiśniewska pytała Paweł Ciobana z kancelarii Nowakowski i Wspólnicy.

Prywatyzacja

Enea zostanie w pełni sprywatyzowana do końca roku, zapowiedział w TVN CNBC Biznes wiceminister skarbu Jan Bury. Jeśli chodzi o Tauron - południową grupę energetyczną, to zostanie on sprzedany inwestorowi branżowemu. O planach prywatyzacyjnych Skarbu Państwa rozmawialiśmy w programie "Rynki dnia" z wiceministrem skarbu Janem Burym.

Coraz więcej upadłości

O połowę wzrosła liczba upadłości w ciągu ostatnich kilku miesięcy w porównaniu do roku ubiegłego. Niestety według ekspertów najgorsze jeszcze przed nami. O upadłościach polskich przedsiębiorstw w programie Pieniądze od Rana z Krzysztofem Libiszewskim rozmawiał Robert Stankiewicz.

Kolej(ne) wakacje

Kto pierwszy ten lepszy, czyli kolej prawie - w lot - podchwyciła lotnicze okazje. Kto kupi pierwszy - ten kupi - tańszy bilet. Warto więc nie tylko przelotnie przyjrzeć się kolejowej ofercie. Zrobił to Marek Klapa.

Dywidenda w cenie

Temat wypłaty dywidendy staje się coraz popularniejszy. Coraz więcej spółek wypłaca dywidendy swoim akcjonariuszom. W cenie na zachodnich rynkach są akcje spółek, które wypłacają dywidendę - szczególnie coraz wyższą. Jak szukać oraz inwestować w takie spółki? O tym w programie Pieniądze od Rana, Robert Stankiewicz rozmawiał z Krzysztofem Stępniem z Expandera.

Awarie sytemów w domach maklerkich

Takich transakcji co miesiąc w Polsce jest średnio półtora miliona. W domach maklerskich codziennie zapadają decyzje warte miliardy złotych. Inwestorzy coraz więcej tracą na poważnych awariach systemu. Aż 500 klientów w domu maklerskim BZ WBK było w takiej sytuacji. Na czas nie wykonano ponad 5 tysięcy transakcji. Ile można stracić na awarii systemu w domu maklerskim sprawdzała Karolina Hytrek.

Czym załatać dziurę w ... budżecie?

Rząd znalazł na razie brakujące 3 miliardy złotych oszczędności. Jedne już były, zimą w resortach. Potwierdziły się informacje TVN CNBC Biznes, że tym razem w większości cięcia dotkną rezerw. O łataniu dziury budżetowej - Karolina Hytrek.

Niezwykły biznes Kioskdrive

Zwykły niezwykły biznes, zwykły niezwykły przedsiębiorca. Kanapkę, napój i loda kupić można nie wysiadając z samochodu - zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Teraz w drodze do pracy - bez trzaskania drzwiami można dużo więcej. Gdzie, dzięki komu i kto na tym zarabia? - sprawdził Patrycjusz Wyżga.

Mocny złoty - niższe raty

Mocny złoty i mocno trzymane kciuki przez Polaków - w nadziei na niższe raty kredytów walutowych. Złoty zyskuje wobec franka szwajcarskiego, ale nie tylko - także wobec dolara i euro. Czy i kiedy euro będzie kosztowało 4 złote i ile nerwów będą kosztowały Polaków kolejne wahania na rynku? Łukasz Kijek.

Przyszłość PKO BP

Najważniejsza informacja dnia na rynku w Warszawie. Jak będzie wyglądał bank PKO BP po wypłacie dywidendy i podniesieniu kapitału. Czy informacja o wypłacie miliarda złotych dywidendy jest korzystna dla indywidualnych inwestorów? Na te pytania w programie "Rynki dnia" odpowiadał Andrzej Powierża z BM Banku Handlowego.

Stopy w dół - WIBOR niekoniecznie

Stopy w dół - WIBOR niekoniecznie. Nadal trzeba go szukać bardzo wysoko. WIBOR 3- miesięczny, 6-cio miesięczny, to są dwa bardzo ważne wskaźniki dla wszystkich tych, którzy maja kredyty w złotych. Co dalej będzie się działo na rynku kredytów? Jak będzie wyglądała sytuacja kredytów indywidualnych i dla przedsiębiorców? Rozmawiamy z Michałem Macierzyńskim z Bankier.pl, w programie "90 minut".

Karta Równoważności zamiast podziału TP SA?

Nowa wersja Karty Równoważności, która ma zastąpić podział funkcjonalny TP SA, powstanie bez udziału operatorów alternatywnych. Prezes Telekomunikacji Polskiej apeluje do operatorów alternatywnych i UKE o wspólne prace nad Kartą Równoważności. Operatorzy na czele z Netią nie zbyt chętni. O spornym podziel TP SA, dywidendzie i ewentualnym buy-backu rozmawialiśmy z Maciejem Wituckim, prezesem spółki.

Sprzeczne rokomendacje dla akcji Biotonu

Festiwal sprzecznych rekomendacji dla Biotonu. KBC rekomenduje sprzedaż akcji Biotonu, BZ WBK zaleca trzymanie, a Erste Bank mówi "redukuj", natomiast DnB Nord wydał rekomendację "kupuj" i ustalił cenę docelową dla Biotonu na 45 groszy. O perspektywach Biotonu w programie "Rynki Dnia" Mikołaj Kunica rozmawiał z Tomaszem Jachowiczem, analitykiem BM DnB Nord.

Ile franka we franku?

Ostrożnie z kredytami w walutach obcych - ostrzega w TVN CNBC Biznes prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Od jutra w życie wchodzi rekomendacja SII umożliwiająca spłatę kredytu walutowego bezpośrednio w walucie obcej. Zdaniem ekspertów zmiana sposobu spłaty kredytu może być ryzykowna i przy okazji kosztowna. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Ponad 3 miliardy cięć

Ponad 3 miliardy złotych - tyle dodatkowych oszczędności udało się znaleźć w budżecie. Większości cięć, rząd dokonał w rezerwach celowych. Zmniejszono też wydatki administracyjne w Sejmie czy kancelarii prezydenta. Cięcia wydatków nie uniknęły też poszczególne resorty. Czy posunięcia rządu były słuszne? Gdzie jeszcze można szukać oszczędności? Między innymi na te pytania odpowiadał Piotr Bujak - ekonomista BZ WBK.

Kolejne polskie firmy ogłoszą upadłość?

Huta Szkła Krosno, Odlewnie Polskie czy ZNTK Łapy - to przykłady firm, które nie poradziły sobie w kryzysie. Ale fala upadłości w polskiej gospodarce wzbiera - w pierwszym półroczu sądy orzekły o połowę więcej upadłości niż w tym samym okresie roku ubiegłego. O tym czy czeka nas kolejna fala upadłości polskich przedsiębiorstw - Cezary Królak.

Praca na wakacje

Latem jest coraz więcej ofert pracy dla młodzieży. Żeby zarobić, nie trzeba wyjeżdżać zagranicę. Młodzi ludzie coraz chętniej kolejne lata nauki dzielą pracą. Albo zbierają doświadczenie, albo zbierają na wakacje. Wakacyjny rynek pracy dla młodzieży sprawdzał Patrycjusz Wyżga.

Coraz więcej upadłości

O blisko 50% wzrosła liczba upadających firm - wynika z raportu Grupy Euler Hermes. W ciągu 6 miesięcy tego roku zanotowano 290 upadłości - podczas gdy w I połowie zeszłego roku zanotowano 195. Według autorów raportu duże firmy nie są już odporne na kryzys. Które firmy decydują się na upadłość? Jakie są procedury? Między innymi na te pytania odpowiadali mecenas Anna Maria Pukszto z zespołu restrukturyzacji i upadłości kancelarii Salans oraz Grzegorz Błachnio - analityk Euler Hermes.