Z kraju

Z kraju

Skarb Państwa prywatyzuje i ratuje

Wpływy do budżetu w 2009 roku z tytułu prywatyzacji mają sięgnąć 12 miliardów złotych. Składa się na to m.in. prywatyzacja Enei, sprzedaż grupy chemicznej, a także debiut Giełdy Papierów Wartościowych na... giełdzie. O tym, kiedy możemy spodziewać się ofert publicznych, a także co się dzieje w PLL LOT, mówi w programie "Pieniądze od Rana" minister skarbu państwa, Aleksander Grad.

Pensja w euro...

Od 24 stycznia możemy dostawać pensje w walutach obcych. Co należy zrobić aby nasza pensja była w walucie obcej, a także jak rozliczać się z ZUS-em oraz fiskusem? O tym rozmawialiśmy z Katarzyną Sarek z Kancelarii Prawa Pracy Bartłomiej Raczkowski.

Inwestycje w Warszawie

W czasach kryzysu wcale nie trzeba rezygnować z inwestycji - udowadnia samorząd stolicy. Kilkanaście dużych projektów może być w Warszawie realizowanych  dzięki partnerstwie publiczno - prywatnemu. Miasto zabiega też o pieniądze inwestorów emitując euroobligacje. O inwestycjach w stolicy i perspektywach ich ukończenia przed rokiem 2012 rozmawialiśmy z Hanną Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Unieważnienie opcji walutowych

Wicepremier Waldemar Pawlak, wprowadził możliwość unieważnienia wcześniej zawartych opcji walutowych. Jest kilka wariantów: pierwszy - łagodny: mówi o renegocjowaniu umów przez banki i przedsiębiorców, drugi: mówi, że przedsiębiorcy mogliby wychodzić z tych instrumentów, trzeci: unieważnienie z mocy prawa umów opcyjnych. Czy taka ustawa ma szansę przejść? Na ten temat rozmawiał w programie "Dzień na rynkach" Adam Kołaczyk, partner w Delloite.

Samochodowe oszustwa

3 miliony złotych za... nieistniejące samochody. 1700 osób, które liczyło, że kupią auto po okazyjnej cenie - srodze się przeliczyło, a wpłacone zaliczki trafiły na konta złodziei, którzy nigdy, żadnych samochodów sprzedawać nie zamierzali.

Opcje walutowe

Ostatnio pojęcie opcji walutowych kojarzy się tylko ze strachem. Jednak nie jest to do końca prawda. Nie wszystkie opcje są toksyczne. Z opcji można składać całkiem dobre strategie. W studiu TVN CNBC Biznes na temat opcji wypowiadał się Elwir Świętochowski, dyrektor Departamentu Skarbu Rabobank Polska.

Reakcja po konferencji Geithnera

Spadki na amerykańskiej giełdzie są związane z planem Timothy'ego Geithnera. Ekonomiści spodziewali się bardziej radykalnych posunięć i nie kryją rozczarowania z postanowień planu. Na temat sytuacji w USA rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Marcin Piątkowski, z akademii Leona Koźmińskiego.

Sytuacja w Grupie Kęty.

Grupa już w grudniu przygotowywała rynek na słabe wyniki w 2009 r. Spółka planuje redukcję zatrudnienia, dzięki której otrzyma pieniądze konieczne do przetrwania kryzysu. O sytuacji w grupie i przyszłych planach opowiadał w studiu TVN CNBC Biznes Dariusz Mańko, prezes Grupy Kęty.

Plany Polnordu

-Planujemy zainwestować ok. 100 mln zł w 2009 roku na zakup nowych działek- powiedział w TVN CNBC Biznes prezes Polnordu. Wojciech Ciurzyński dodał, że palnowany zysk netto za 2008 rok wyniesie powyżej 90 mln złotych.

Prywatyzacja GPW i banku PKO SA

Aby warszawska giełda mogła być coraz bardziej konkurencyjna, potrzebna jest prywatyzacja. Wiedeńska giełda jest głównym konkurentem w uzyskaniu przewodnictwa w europie środkowo-wschodniej. Na temat przyszłości warszawskiej giełdy, oraz prywatyzacji PKO BP, rozmawiał w programie "Dzień na rynkach" Michł Chyczewski, wiceminister skarbu.

Kryzys u sasiadów

Dziś w magazynie "Ostatnie Piętro" zobaczymy, jak radzą sobie z kryzysem nasi sąsiedzi w Rumunii i Bułgarii. Okazuje się, że mają szanse na wyjście z niego obronną ręką. Zajrzymy też na rynek kart kredytowych oraz sprawdzimy, na co biznesmenom styliści.

Projekt partnerstwa publiczno prywatnego.

Projekt partnerstwa publiczno-prywatnego polega na tym, że tam gdzie można zastępuje się kapitał publiczny kapitałem prywatnym. Hanna Gronkiewicz Waltz zadeklarowała, że Urząd Warszawy planuje wydać 3 mld zł na projekty związane z PPP. Na ten temat rozmawiała w Studiu TVN CNBC Biznes Irena Herbst, dyrektor Centrum Partnerstwa Publiczno Prywatnego.

Nowy samochód?  Może warto poczekać..

Niewykluczone,że niebawem wzorem naszych zachodnich sąsiadów, także w Polsce rząd będzie dopłacał do nowego auta. Nie mamy co liczyć na gotówkę , wicepremier Waldemar Pawlak proponuje zwolnienie z podatku VAT w przypadku zakupu nowego samochodu. O tym pomyśle rozmawialiśmy w programie "Biznes Lunch" z naszymi gośćmi którymi byli: Jakub Faryś-dyrektor Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Łukasz Tarnawa- ekonomista PKO BP oraz Adam Pietkiewicz -prezes Polskiej Grupy Dealerów.

Jak podźwignąć branże motoryzacyjną z kryzysu?

Jak podźwignąć branże motoryzacyjną z kryzysu? Sposobu na to szukają kolejne kraje UE. Francja , Włochy, Niemcy chcą dopłacać obywatelom by wymieniali swoje stare samochody na nowe auta. Polski rząd ma inny pomysł. Chce darować Polakom VAT od zakupu nowego samochodu. Czy takie działania mogą przrynieść oczekiwany skutek i jaki jest najlepszy sposób na ożywienie przemysłu motoryzacyjnego? O tym rozmawilaiśmy z Wojciechem Derzewieckim -Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar oraz Eliza Kamińska- Eurotax Glass,s.

Kopalnie ofiarami opcji?

Polskie kopalnie mogły stracić nawet 600 milionów złotych na spekulacyjnych opcjach walutowych – wynika z informacji TVN CNBC Biznes. Jastrzębska Spółka Węglowa może stracić w tym roku nawet 100 milionów złotych

Zrobieni na szaro

Czarne chmury zbierają się nad wieloma  firmami i sprawiają, że co raz większa staje sie szara strefa. Strefa, do której trafiają m.in ci z pracowników, którzy stają przed wyborem - albo zielona trawka - albo praca na czarno. O zatrudnianiu bez ubezpieczeń i niebezpiecznych oszczędnościach przedsiębiorców - a także  kolejnych odcieniach kryzysu  

Netia odpiera atak

Wyniki integracji z TELE 2 są coraz bardziej widoczne. Efekty synergii przekroczą zakładaną kwotę 30 mln złotych, obiecujące są też pozostałe prognozy spółki. Prezes Mirosław Godlewski odpiera ataki konkurenta - MNI - który wydał miażdżącą opinię na temat funkcjonowania i korzyści spółki.

Ekspansja Comarchu

Spółka Comarch zainwestuje w swoją niemiecką spółkę Softe Em ponad 8 milionów złotych, ponieważ zależy im na ekspansji na tamtejszy rynek. Dlaczego spółce tak zależy na wejściu na rynek niemiecki i jak to wpłynie na wyniki spółki pytaliśmy naszego gościa Pana Janusza Filipiaka, prezesa Comarchu.

Gorsze czasy dla TFI

Kryzys Uderza w fundusze TFI. Wraz ze spadkami na giełdach tracą Fundusze. O tym co czeka fundusze w roku 2009 pytaliśmy Tomasza Publicewicza z Analizy Online.

Straty Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Polskie kopalnie mogły stracić nawet 600 milionów złotych na spekulacyjnych opcjach walutowych – wynika z informacji TVN CNBC Biznes. Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej tłumaczył w TVN CNBC Biznes, że spółka kierowała się prognozami kursów walutowych zapisanymi w budżecie państwa.

Niebezpieczne opcje

Od listopada 2007 roku Polska była zobowiązana do wdrożenia unijnej dyrektywy MiFID, czyli dyrektywa w sprawie rynków instrumentów finansowych. Do dzisiaj nie została ona wdrożona a ustawa, która była przyjęta we wrześniu 2008 roku została skierowana przez prezydenta do Trybnunału Konstytucyjnego... O problemach przedsiębiorców z opcjami walutowymi rozmawialiśmy z wiceprezesem BCC Arkadiuszem Protasem.

Zabójcze opcje

Gwałtowna zmiana na rynku walutowym to poważny problem dla firm, które podpisały umowy na opcje walutowe. Dla wielu przedsiębiorstw straty poniesione w związku z opcjami będą oznaczały bankructwo. Czy w tej sytuacji może i zechce pomóc rząd?

Test na przetrwanie

Poważny problem z odkurzaczem i lodówką w tle. Zła sytuacja w globalnej gospodarce uderza w branżę produkującą sprzęt AGD, która w Polsce miała do tej pory bardzo silną pozycję. Produkcję wstrzymała firma znana prawie wszystkim Polakom. ZELMER będzie produkować mniej z powodu niestabilności na rynku walutowym oraz mniejszego niż dotychczas popytu.

Polski superkomputer

Dziś w "Programie" przekonamy się jak wygląda i co potrafi polski superkomputer. Powiemy też, jakimi gadżetami warto się zainteresować w kontekście nadchodzących świąt. Pokażemy również jak korzystać z dwóch monitorów jednocześnie.

Podsumowanie 2008

Jaka technologia najbardziej zaskoczyła, a co najmocniej rozczarowało w 2008 roku? Dziś zapraszamy na przegląd wydarzeń technologicznych kończącego się roku. Dodatkowo, przetestujemy laptopa - dla wymagających..

Telekomunikacja przyszłości

Dziś w "Programie" zastanawialiśmy się, w jakim kierunku rozwiną się technologie telekomunikacyjne. Przyjrzeliśmy się też z bliska technologii blu-ray, oraz sprawdziliśmy, jak sprawniej korzystać z laptopa.

GUS - wynagrodzenia w IV kwartale.

Główny Urząd Statystyczny poda dziś dane o średniej płacy w gospodarce narodowej w 4-tym kwartale ubiegłego roku. Od czerwca do września średnie wynagrodzenie wyniosło 2968 złotych i 55 groszy brutto i było tylko o 0,6% wyższe niż w kwartale drugim. O tym jak zmienia się rynek pracy  rozmawialiśmy z Wiktorem Wojciechowskim z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Amnestia UOKiKu

Bierzesz udział w zmowie cenowej? Zgłoś się do urzędu Ochrony konkurencji i Konsumentów, a otrzymasz łagodniejszą karę lub nawet jej unikniesz. Taką możliwość daje nowe rozwiązanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które wchodzi w życie 24 lutego. O tym, na jakie efekty liczy UOKiK wprowadzając program łagodzenia kar i czy takie rozwiązanie sprawdzi się na polskim rynku pytaliśmy Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel, prezesem UOKiK.