Z kraju

Z kraju

Słabe TFI

W dzisiejszym "Portfelu" przyjrzymy się z bliska strategiom funduszy inwestycyjnych. Co doprowadziło do tak wielkich strat, jak ich uniknąć, oraz komu udało się wyjść z opresji bez szwanku? Odpowiedzi udzielimy w "Portfelu"

Złoty coraz słabszy

Polski złoty staje się coraz słabszy. Inwestorzy wycofują pieniądze z Polski, Rząd mówi że polska gospodarka ma się dobrze a nasz rynek zdecydowanie się różni od innych w regionie. Dlaczego więc dzieje się zle? O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi Janem Cieńskim, korespondentem Financial Times oraz Davidem McQuaid, szefem biura Dow Jones Newswires.

MF kontra NBP

Koszty kontra korzyści - w raporcie Narodowego Banku Polskiego o przyjęciu wspólnej europejskiej waluty. I choć wg. zarządu NBP korzyści przewyższają koszty - to nie będzie on rekomendował przyjęcia euro najszybciej jak to możliwe. Tymczasem rząd w dalszym ciągu podtrzymuje, że konsekwentnie będzie realizował mapę drogową dochodzenia do wspólnej europejskiej waluty. A to oznacza wejście do do mechanizmu ERM2 w 2009 roku. Czy jednak jest to faktycznie najlepsze rozwiązanie?

Pożyczki w sieci - sposób na banki?

Sposób na zarobienie pieniędzy i sposób na pożyczenie pieniędzy gdy odmówią banki - internetowe portale pożyczkowe. Kojarzą one osoby, te które chcą i te które mogą pożyczyć pieniądze. Czy jednak takie transakcje są bezpieczne, a przede wszystkim jak są oprocentowane i ile można na nich zarobić?

Złoty u kresu sił

Słaby, najsłabszy, złoty... Potężne problemy rodzimej waluty. Dziś za Euro trzeba było już płacić 4, 84, dolar kosztował 3,80 a frank szwajcarski pobił wszelkie rekordy osiągając poziom 3,24. Czy złoty jest już u kresu sił i co mogą zrobić rząd i Narodowy Bank Polski by zmienić sytuację na rynku walutowym i czy jak twierdzą niektórzy ekonomiści mogą zrobić to w 5 sekund?

Spłacam franka, stracę dom?

Mieszkanie, które kupiłeś na kredyt walutowy - nie jest już wystarczającym zabezpieczeniem tego kredytu. Wszystko z powodu osłabiającego się złotego. Czy teraz bank zabierze Ci mieszkanie, a może zażąda dodatkowych zabezpieczeń, które zrujnują twój budżet. O tym rozmawialiśmy z naszym gościem Wojciechem Kwaśniakiem, doradcą prezesa NBP.

Rynki dla Opornych 16.02.2009

Nasz widz, pan Andrzej zaproponował kupno akcji spółki Polnord. Spółka ma dobre fundamenty mimo działalności w trudnej branży budowlanej.

Technologia oszczędzania

W Barcelonie rozpoczęły się doroczne targi branży GSM. Co dzieje się obecnie w świecie telefonii komórkowej - pytaliśmy naszego gościa Tomasza Kulisiewicza, eksperta telekomunikacyjnego, analityka Audytel. Natomiast z Aleksandrem Pronkiewiczem z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy rozmawialiśmy o tym jak zaoszczędzić na pracowniku.

Sto dni rządu

100 Dni rządu Donalda Tuska minęło. Co przez ten czas udało się osiągnąć, a czego nie? sprawdziliśmy w magazynie "Ostatnie Piętro".

Miliardowe oszczędności w 2 tygodnie?

100 miliardów złotych odpłynęło z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych w ciągu zaledwie dwóch tygodni notowań. Jak to możliwe? Zapraszamy na "Ostatnie Piętro".

4 lata po....

To już 4 lata odkąd Polska weszła do Unii Europejskiej. Jak zmieniło się od tego czasu życie naszych przedsiębiorców? Sprawdziliśmy w "Ostatnim Piętrze".

Emeryturowa kompromitacja

Kolejna ekipa poległa na emeryturach. Dlaczego wciąż stanowią one problem i jak z niego wybrnąć? W dzisiejszym wydaniu magazynu "Ostatnie Piętro" zastanowimy się, gdzie leży problem. Zobaczymy również, jak inwestować, gdy giełda - czerwona...

Alcatraz

Dziś, w magazynie "Golf" obejrzymy pole w Postołowie, z jego słynnym dołkiem nr 16 - "Alcatraz". Pokażemy również trick shooting - czyli co można zrobić z kijem golfowym w wolnej chwili...

Amatorzy na turnieju

W dzisiejszym wydaniu zobaczymy, jak amatorzy poradzą sobie na zawodowym turnieju. Przyjrzymy się również technice krótkiej gry, oraz zastanowimy się, jak wybrać torbę na sprzęt.

Koszty przyjęcia Euro

Na dłuższą metę przyjęcie euro w Polsce przyniesie więcej korzyści niż kosztów - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego. Najwięcej będzie kosztować wprowadzenie euro do obiegu gotówkowego oraz tak zwany efekt zaokrąglenia czyli podnoszenia cen o kilka eurocentów. Odczuwalne będzie też przejściowe zacieśnienie polityki makroekonomicznej oraz obniżenie konkurencyjności gospodarki. W programie "Biznes Lunch" rozmawiali Andrzej Arendarski, Jacek maliszewski i Ryszard Petru o wydźwięku tego raportu.

Wirtualny biznes, realne pieniądze

Ruszył program na wspieranie tworzenia i rozwoju gospodarki elektronicznej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Od dzisiaj można składać aplikacje na dofinansowanie. PARP proponuje refundacje do osiemdziesięciu pięciu procent wartości projektu. Koszt projektu nie może przekraczać miliona złotych. Co warto wiedzieć? O tym w materiale.

O ERM2 ciąg dalszy

Mimo opinii Narodowego Banku Polskiego, który stwierdził w poniedziałek, że trudno znaleźć argumenty ekonomiczne za wejściem obecnie do systemu ERM-2 rząd podtrzymuje swoje plany. W programie "Biznes Lunch" gośćmi byli - JANUSZ JANKOWIAK główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, prof. WITOLD ORŁOWSKI, ekonomista PricewaterhouseCoopers i MARCIN PIĄTKOWSKI ekonomista, Akademia Leona Koźmińskiego.

Jak zaoszczędzić?

Kryzysowe czasy zmuszają do niestandardowych rozwiązań. Oszczędności szuka rząd, oszczędności poszukamy i my. Z tym, że w domowych budżetach.

Mieszkanie bez odbioru (technicznego)

W dzisiejszym wydaniu zajmiemy się wyposażeniem domu - obejrzymy nowoczesne wanny i lodówki. Dowiemy się też, czy można mieszkać w budynku bez odbioru technicznego. Z bliska obejrzymy też 80-cio metrowe mieszkanie na Bemowie.

Kiedy to euro?

Rząd chce, by Polska przyjęła euro 1 stycznia 2012 roku, a na połowę 2009 roku planuje wejście do ERM-2. W TVN CNBC Biznes prezes Alior Banku, Wojciech Sobieraj, mówił, jakie konsekwencje może mieć opublikowany w poniedziałek raport Banku Centralnego odnośnie przystąpienia Polski do strefy euro.

Złoty mocno traci

Za euro trzeba płacić już ponad 4 złote i 70 groszy, za dolara blisko 3 złote i 70 groszy. Frank szwajcarski pobił swój historyczny rekord:szwajcarska waluta kosztowała dzisiaj już 3 złote i 18 groszy. Bieżącą sytuację na rynku komentuje w TVN CNBC Biznes Jarosław Lis, zarządzający Union Investment TFI.

Centrum Klima.

Centrum Klima jest wiodącym polskim dystrybutorem hurtowym artykułów wentylacyjno -klimatyzacyjnych. Na temat sytuacji spółki na rynku rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Marek Perendyk, prezes Centrum Klima.

UKE zmienia polską telekomunikację

Urząd Komunikacji Elektronicznej szykuje dużą reformę telekomunikacyjną. Od jej powodzenia szefowa urzędu Anna Streżyńska uzależnia dalsze trwanie na stanowisku prezesa UKE. W TVN CNBC Biznes tłumaczyła, na czym mają polegać najważniejsze zmiany, jakie czekają Polaków w usługach telekomunikacyjnych.

Mapa białych plam uderza w Polskę

Mapa białych plam już znana. Urząd Komunikacji Elektronicznej szacuje, że niespełna 11 procent gospodarstw domowych ma dostęp do szerokopasmowego internetu. O zmianach, jakie UKE planuje i działaniach, jakie podejmuje w kwestii zwiększenia dostępu do internetu mówi w programie "Pieniądze od Rana" szefowa urzędu, Anna Streżyńska.

Unijne dotacje.

Zaliczki, które zostały wprowadzone przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, ułatwi w dużym stopniu realizację projektów, przedsiębiorcom, oraz zachęci ich do starania się o dotacje. O unijnych dotacjach rozmawiała w studiu TVN CNBC Biznes Danuta Jabłońska, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Gospodarki wciskają hamulec

Otoczenie gospodarcze wokół Polski na minusie. Większość sąsiednich gospodarek skurczyła się w ostatnim kwartale. Gospodarkę amerykańską wspierają kolejne plany - czy jednak są prawidłowo wykorzystywane? Co może spowodować ożywienie gospodarcze w czasach kryzysu - miedzy innymi o tym w programie "90 minut" mówiła prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej.

Portale pożyczkowe.

Portale pożyczkowe rosną w czasie kryzysu. Na światowych giełdach od listopada wartość pożyczek rosła po 300% miesięcznie, przez co polskie portale zbliżyły się do pierwszej dziesiątki światowych liderów tej działalności. Na temat portali pożyczkowych dyskutował w studiu TVN CNBC Biznes Sebastian Ptak, dyrektor zarządzający Blue Media.

Opcje prześladują firmy

Opcje walutowe - wiszą nad polskimi firmami. Przedstawiciele przedsiębiorstw, które zawarły opcyjne kontrakty obwiniali bankowców o brak rzetelnej informacji, a bankowcy odbijali piłeczkę twierdząc, że przecież wiele firm wcześniej sporo na opcjach zarobiło zatem nie może być mowy o niewiedzy. Swoje rozwiązanie problemu zaproponował też minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jednak ani szukanie winnych, ani rządowe zainteresowanie problemem nie oddalają widma bankructwa wielu biznesów i poważnych kłopotów dla polskiej gospodarki.

W Polsce (tylko) spowolnienie

Ukraiński minister finansów złożył w czwartek rezygnację, co pogłębiło finansowy chaos w tym kraju. A ukraiński bank centralny przejął właśnie kontrolę nad siódmym z kolei bankiem. W nienajlepszej sytuacji są także inne kraje regionu. Tymczasem Polska ma się - w porównaniu z sąsiadami - nienajgorzej.

Miliardy dla firm

Niemal 7 miliardów euro... na zaliczki. Na zaliczki inwestycji realizowanych dzięki unijnym dotacjom. Takie pieniądze maja wg zapewnień ministerstwa rozwoju regionalnego juz wkrótce trafić na rynek. Trafic i rozruszać - tym bardziej, ze przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o zaliczki nawet w wysokości 1/5 potrzebnych środków. To oznacza większą wiarygodność kredytową i łatwiejsze rozmowy z bankami. Na jakie jeszcze ułatwienia mogą liczyć ci, którzy liczą na unijne pieniądze.