Z kraju

Z kraju

Rosja znowu grozi

Pod koniec czerwca lub na początku lipca do Europy może przestać płynąć rosyjski gaz - ostrzegł premier Rosji Władimir Putin. Według szefa rosyjskiego rządu dojdzie do tego jeśli Ukraina nie ureguluje rachunków za rosyjski surowiec. Piotr Woźniak, były minister gospodarki ocenił w TVN CNBC Biznes, że na wypadek ponownych problem z brakiem gazu ze strony rosyjskiej, Polska miałaby problem

Zaczęło się w Polsce

20 lat temu coś się zmieniło... w Polsce i na świecie. Gdzie tak na prawdę wszystko się zaczęło? - Ci którzy znają trochę bardziej fakty historyczne powiedzą jednoznacznie - w Polsce. To tu rozpoczęto drastyczne dla polskiej gospodarki decyzje - mówił w programie "90 minut" Jan Cieński, korespondent Financial Times. 4 czerwca 1989 roku - pierwsze wolne wybory

Zawód: przedsiębiorca

Czy przedsiębiorca to zawód - czy raczej pasja - o tym dyskutowali uczestnicy debaty w ramach inicjatywy "Przedsiębiorczość". Spotkanie odbyło się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W debacie udział wzięli Leszek Czarnecki - założyciel Getin Holding, prof. Andrzej Blikle, Henryk Orfinger z Laboratorium Kosmetycznego dr Ireny Eris i Grzegorz Hajdarowicz - z grupy Gremi. Moderatorem dyskusji był Roman Młodkowski, a TVN CNBC Biznes objęła imprezę patronatem medialnym.

Ukraina w kryzysie

Według szacunków prezydenta Ukrainy, PKB tego kraju w I kwartale skurczył się o 23%. Jak od środka wygląda kondycja gospodarcza Ukrainy? Jak funkcjonuje ukraiński system bankowy? Między innymi na te pytania odpowiadał Rafał Juszczak, prezes First Ukrainian International Bank w magazynie "90 minut"

LPG najtańsze od 5 lat

Jazda na gazie jest tańsza. To oczywiście żadne odkrycie, ale dzisiaj jest tanio szczególnie. Średnia cena autogazu jest najniższa od pięciu lat. Za jeden litr benzyny 95 można kupić 2 i pół litra gazu. I chociaż gaz trzeba tankować znacznie częściej niż zwykłe paliwo to jednak dzisiaj nie stanowi to problemu. I to nie tylko w Polsce, która wciąż jest jednym z liderów w Europie pod względem liczby stacji LPG. Jak sytuacja wygląda w innych krajach i czy po wyjeździe z Polski jazda na gazie wciąż się opłaca?

Nowy kontrakt gazowy zagrożony

Kontrakt jest - będzie i gaz. Podpisana umowa na dostawę ponad miliarda metrów sześciennych gazu od Gazpromu pozwoli na nie wprowadzanie ograniczeń dostaw dla przemysłu. Jednak radość to krótkotrwała ponieważ do bieżących potrzeb związanych z użyciem surowca w Polsce dochodzą jeszcze puste magazyny. Tymczasem gazowy spór o finanse między Rosją, a Ukrainą nie gaśnie. Agencja Reutera cytuje premiera Władimira Putina, który miał powiedzieć, że strona rosyjska może ponownie wstrzymać dostawy do Europy jeśli Ukraina nie ureguluje rachunków

Chiny rosną w siłę

Chiny które w zeszłym roku wyprzedziły Niemcy stając się trzecią gospodarką świata już wkrótce mogą znaleźć się na drugiej pozycji. Według ekonomisty banku Nomura Chiny już niedługo mogą stać się najsilnIejszą azjatycką gospodarką deklasując Japonię.

Rząd podwyższy podatki?

Wyższy podatek VAT - a więc wyższe ceny w sklepach. Wyższa akcyza a więc droższa benzyna, znikające ulgi a więc mniejsza szansa, żeby coś zachomikować - rząd swój pomysł na domkniecie budżetu przedstawi 7-ego lipca, teraz zaprzecza, że podatki podniesie, a eksperci - nie pytają czy, ale o ile

Pieniądze do wzięcia

Niepełnosprawni sprawni w pracy. Zatrudnianie osób posiadających grupę inwalidzką opłaca się firmie. Chce o tym przekonać pracodawców Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zachęcić mają korzyści finansowe, ale także przekonanie, że osoby niepełnosprawne mogą stanowić bardzo ważny element zespołu pracowników w danej firmie.

Odwieszenie FONu na GPW

GPW odwiesza spółkę FON, środa jest pierwszym dniem notowania FON-u po scaleniu akcji. O plany po scaleniu spółki a także o planowane emisję, pytaliśmy Mariusza Patrowicza, członka Rady Nadzorczej spółki FON.

Plast-Box przejęcie?

Krzysztof Moska jest zainteresowany odkupieniem akcji Plast-Boxu i przejęciem kontroli nad spółką. Czy do tego dojdzie a także czy byłoby to dobre dla spółki pytaliśmy się Grzegorza Pawlaka, prezesa spółki Plast-Box S.A.

Energoinstal rośnie w siłę

Nowa hala do spawania laserowego, kolejne inwestycje i znakomite zyski spółki. Energoinstal własny rozwój finansuje bez kredytów. Spółka liczy na ponad 300 milionów złotych przychodów w 2010 roku. O kondycji spółki i planach rozwojowych rozmawialiśmy w Dniu na Rynkach ze Stanisławem Więckiem, prezesem Energoinstalu  

Co z tymi autostradami?

Do końca roku wszystkie przetargi na autostrady zostaną ogłoszone - zapewnił na antenie TVN CNBC Lech Witecki, pełniący obowiązki Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Projekty inwestycyjne są już gotowe. Teraz kierowcy mogą odczuwać paraliż ze względu na remonty lub budowy nowych nitek dróg. O tym kiedy w Polsce będziemy jeździć po autostradach w Biznes Lunchu rozmawialiśmy z Lechem Witeckim, pełniącym obowiązki Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Zadłużona Polska

Coraz więcej Polaków ma problem ze spłatą swoich należności. Kwota zadłużenia polaków sięga już 10 miliardów złotych. Wraz z Pawłem Majtkowskim, głównym analitykiem Finamo, zastanawialiśmy się co zrobić jeśli mamy problem ze spłatą naszych długów.

Plany spółki Techmex

Spółka Techmex przedstawiła najkorzystniejszą ofertę w przetargach ARiMR dotyczących tzw. „kontroli na miejscu”, tymczasem Sąd nakazał zwrot Sygnity 7,5 mln zł niesłusznie pobranej kary – Techmex był podwykonawcą. Jak wyglądało rozliczenie obu firm oraz jakie są plany na ten i przyszły rok, pytaliśmy prezesa Techmexu, Jacka Studenckiego.

Obniżka rezerwy za mała?

Czy obniżka rezerwy obowiązkowej przez Radę Polityki Pieniężnej jest zbyt małym prezentem? Banki przyznają, że obniżka jest mała, ale rynek twierdzi, że nie jest to jeszcze ostatnie słowo RPP w tym temacie. O możliwych efektach obniżki rezerwy obowiązkowej jaką muszą banki zostawiać w NBP i przyszłej polityce monetarnej RPP w Bilansie, którego gościem był członek Rady profesor Andrzej Sławiński.

Polacy zadłużają się na potęgę

Rośnie suma niespłaconych przez Polaków zobowiązań kredytowych. W czasie ostatnich trzech miesięcy liczba osób, która mają problemy z terminowym spłacaniem rat wzrosła o 70 tysięcy czyli o 5 procent. Ogólna kwota przeterminowanego zadłużenia Polaków wynosi prawie 10 miliardów złotych. M.in. o to, ile wynosi największy dług i w jakim województwie jest najwięcej dłużników, Robert Stankiewicz pytał w programie "Biznes Lunch" prezesa InforMedia, Mariusza Hildebranda.

Student z firmą

Tylko 6 procent badanych studentów i pracowników naukowych prowadzi własną firmę a aż 40 procent chce iść w ich ślady. Niestety obecne okoliczności nie są sprzyjające. Większość zainteresowanych boi się ryzyka związanego z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Czy możemy liczyć, że ta sytuacja się zmieni w najbliższym czasie? O tym w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z zastępcą dyrektora Zespołu Przedsiębiorczości Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Mateuszem Gaczyńskim.

Mercor ma zysk

Spółka Mercor poprawia eksport do Rosji, rosną zamówienia ze Słowacji, z Francji i Niemiec. W pierwszym kwartale zysk netto wystrzelił, był wyższy w ujęciu rocznym o ponad 90 procent. Głównie jednak z powodu sprzedaży zakładu produkcyjnego w Cieplewie koło Gdańska. O szczegóły działalności i planów w programie "Dzień na Rynkach" Robert Stanilewicz pytał prezesa spółki Krzysztofa Krempecia.

Stocznie na finiszu

Jeszcze w lipcu mogą zostać podpisane ostateczne umowy na sprzedaż majątku stoczni gdyńskiej i szczecińskiej. Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu przyznał w TVN CNBC Biznes, że obu stronom zależy na jak najszybszym sfinalizowaniu transakcji. O stocznie i o linie kredytowe dla spółek z polskiego przemysłu w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz pytał Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa ARP.

Polska fabryka bezpieczna?

Przyszłość fabryki Opla w Gliwicach wydaje się bezpieczna - ocenia w TVN CNBC Biznes Przemysław Byszewski z GM Poland. Polska fabryka przygotowuje się do produkcji nowej wersji Opla, której debiut planowany jest na jesieni. O szczegóły tych planów i przyszłości polskiej fabryki Robert Stankiewicz pytał w programie "Pieniądze od Rana" Przemysława Byszewskiego z GM Poland.

Z urzędem za pomocą myszki

Czy wirtualna obietnica o sprawnej zinformatyzowanej administracji pozostanie tylko wirtualną? Gość programu "90 minut", Tomasz Kulisiewicz, analityk rynku teleinformatycznego, ma nadzieje, że ta obietnica w końcu się ziści. Ustawa o elektronicznych dowodach osobistych i likwidacji obowiązku meldunkowego stawia jednak wiele znaków zapytania.

Co z cenami za prąd?

Ceny energii elektrycznej mimo spadku nadal są wysokie. Przedsiębiorcy nie mają wpływu na ten stan, ponieważ to wytwórcy i sprzedawcy energii elektrycznej mają przewagę - powiedział w TVN CNBC Biznes Mirosław Semczuk z Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii. Naszym gościem był również prof. Tadeusz Skoczkowski, prezes Krajowej Agencji Poszanowania Energii.

Tani prąd?

Z roku na rok rośnie liczba przedsiębiorców którzy zdecydowali się zmienić dostawcę energii elektrycznej. Te ruchy spowodowały że spółki sprzedające energię elektryczną aby zatrzymać przedsiębiorstwa proponują coraz ciekawsze oferty. Jak wygląda obecnie rozpiętość cenowa między poszczególnymi dostawcami o tym mówił nasz gość Marek Kulesa, dyrektor biura Towarzystwa Obrotu Energią.

Decyzja Rady

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopę rezerw obowiązkowych o pół punktu procentowego. Czy zmieni to coś w sektorze bankowym? Według naszego gościa Michała Handzlika, prezesa Getin Banku to dobry krok żeby wesprzeć funkcjonowanie sektora. Gościem Roberta Stanilewicza w programie Rynki Dnia był Michał Handzlik, prezes Getin Banku.

Koniec GM

General Motors zgłosił wniosek o upadłość i ochronę przed wierzycielami. O następstwach bankructwa giganta motoryzacyjnego w programie "90 Minut" Marek Tejchman rozmawiał z Wojciechem Drzewieckim - prezes Instytutu Samar i dr Andrzejem Kurnickim – prezes Euroamerican Company.

Prąd tanieje?

Niby taniej, ale jednak tak samo. Niższe ceny producentów energii przy jednocześnie wyższych taryfach za przesył ostatecznie nie daje przedsiębiorcom zbyt wielkich obniżek. Jednak prawo daje możliwość zmiany dostawcy. W wielu przypadkach taka energetyczna emigracja może się bardzo opłacać. Ponadto im bardziej mobilni będą przedsiębiorcy tym większa może na rynku zapanować konkurencja i walka o odbiorców.

General Motors bankrutuje

General Motors zgłosił wniosek o upadłość i ochronę przed wierzycielami. W TVN CNBC Biznes dyrektor zarządzający Rothschild Polska Jacek Chwedoruk mówił o tym, że GM bezwzględnie wymaga restrukturyzacji ale i tak nikt nie jest w stanie powiedzieć jak firma będzie funkcjonować w przyszłości. W programie "Bilans" rozmawialiśmy o tym czy polskie firmy mogą skorzystać nie tylko na bankructwie GM ale w ogóle na kryzysie.

Nielegalbne zgromadzenie akcjonariuszy

Grzegorz Gniady dalej będzie pełnił funkcję członka zarządu Cash Flow- tak w piątek orzekł sąd. Prezes spółki zapowiedział że ma w planach między innymi wprowadzenie nowych inwestorów, a także zatwierdzenie nowych emisji. Grzegorz Gniady, prezes zarządu Cash Flow był gościem Roberta Stanilewicza w programie Rynki Dnia.

Złota Strona Emitenta

W dzisiejszych czasach nie możemy wyobrazić sobie życia bez internetu. To między innymi za pomocą tego medium inwestorzy szukają informacji na temat spółek. Właśnie ruszyła III edycja konkursu Złota Strona Emitenta, którego celem jest wyłonienie najlepszej strony internetowej spółki giełdowej w wersji polskojęzycznej. Gościem Roberta Stanilewicza w programie Rynki Dnia była Beata Stelmach, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.