Z kraju

Z kraju

Ulga wcale nie ulży?

Ulga na dziecko może sprawić, że rodziny z niskimi dochodami mogą stracić. Kiedy warto skorzystać z ulgi?

Zmiany na rynku lotniczym

Nowy terminal na warszawskim lotnisku, pierwszy zagraniczny inwestor w polskim porcie lotniczym, dodatkowe pieniądze na rozwój lotnisk regionalnych - spore zmiany na polskim rynku lotniczym. Regionalne porty lotnicze rosną w siłę - w ubiegłym roku odprawiły 10 milionów pasażerów, tyle samo ile warszawskie Okęcie. Co ostatnie zmiany oznaczają dla pasażerów, narzekających na kolejki do odprawy i ciasne terminale - sprawdzał Wojciech Kowalik.

Wspólnie czy osobno?

Akcja "Twój Brat PIT" trwa. Tym razem pod lupę wzięliśmy wspólne rozliczanie się małżonków. Kto może stracić na wspólnej deklaracji, a kto na niej zyska? Radzi Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Najbardziej wzrosły ceny...

Inflacja w lutym wyniosła 4,2% zamiast spodziewanych przez rynek 4,6%, podał GUS. Optymizm jest jednak umiarkowany, bo o spadku inflacji nie można mówić. Wprawdzie miesiąc temu GUS wyliczył ją na 4,3 procent, ale teraz podał wartość skorygowaną na 4,0 procent. Poziom z lutego jest więc wyższy od styczniowego, a korekta wynika ze zmiany tak zwanego koszyka inflacyjnego.

Emeryci a PIT

W jaki sposób podatek powinni rozliczyć emeryci? Porady eksperta - Michała Grzybowskiego, doradcy podatkowego, senior managera w Ernst & Young.

Rozliczenie emerytów i rencistów

Marcin Rogalski, doradca podatkowy MDDP podpowiada, jak mają rozliczyć podatek emeryci i renciści oraz jakie ulgi mogą odliczyć od dochodu i podatku.

Rozliczamy ulgę na dzieci

Ulga na dzieci funkcjonuje w przepisach od początku zeszłego roku. Jednak w trakcie kampanii wyborczej ulga została prawie 10-krotnie zwiększona. Podatnik, który ma jedno dziecko, może w tym roku odpisać aż 1145 złotych. Kwota ta de facto pozwoli wielu podatnikom w ogóle podatku nie zapłacić. O uldze na dzieci rozmawialiśmy z Marią Kukawską, managerem zespołu doradztwa podatkowego Accreo.

Terminal II oddany, choć nadal w budowie

Po środowym, entuzjastycznym otwarciu Terminala II, oczekiwania pasażerów wobec niego są ogromne. Na razie na nową halę odlotów weszli wyłącznie pasażerowie lotów czarterowych. Ale jak zapowiada dyrekcja Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze, z nowej części Okęcia już za klika dni skorzystają pozostali pasażerowie. Jednak budowa terminala jeszcze się nie skończyła. Kolejnymi etapami będzie budowa łącznika między starym a nowym terminalem, czyli tak zwanego pirsu centralnego oraz południowego...

Inflacja wpływa na droższe kredyty

Co ma wspólnego kredyt z energią elektryczną ? Bardzo wiele: i za jedno, i za drugie będziemy płacić coraz więcej. Można powiedzieć, że nieszczęścia chodzą parami - albo inaczej, że właśnie w ten sposób inflacja bije nas po kieszeni dwa razy. Jak mocno?

Zwyczajny luksus

Niby jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma, ale trudno zadowolić się mniejszym dobrem, gdy technika idzie do przodu, a zarobki - w górę. Wzrost wynagrodzeń przekłada się na skok jakości życia wielu rodzin. Ludzie mogą sobie pozwolić, także przy pomocy kredytów, na podstawowe dobra, które jeszcze nie dawno były dobrami luksusowymi.

Urzędy celne zwracają akcyzy

W przygotowanej ustawie utrzymano wzór na wyliczenie rzeczywistej akcyzy, którą powinien zapłacić podatnik. Różnicę między akcyzą rzeczywistą a zapłaconą na podstawie uchylonych przepisów urzędy celne będą zwracać. Do tej pory według danych resortu finansów, już zwrócono ponad 17 milionów złotych nadpłaconej akcyzy. Resort szacuje, że ogólna kwota zwrotów może przekroczyć pół miliarda złotych.

Prąd będzie drożał

Od 1 maja koncern Vattenfall chce podnieść ceny energii o mniej więcej 10 procent. Mimo, że prąd podrożał zaledwie niecałe trzy miesiące temu, producenci mają co najmniej kilka powodów, by znów podnieść ceny. Oprócz budżetów domowych ucierpi też przemysł, który wykorzystuje 70 proc. krajowej podaży energii. Więcej za energie płacą m.in. Czesi, Węgrzy i Niemcy. I - według analityków tego rynku - nie ma żadnych powodów, by ta różnica w cenach utrzymywała się zbyt długo...

Klient banku BPH czy Pekao SA?

Klient ma kłopoty, banki zrzucają winę na siebie wzajemnie. Chodzi o klienta Banku BPH, który ma zostać zmigrowany do Pekao SA. Sprawie fuzji Pekao SA i BPH przyglądają się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisja Nadzoru Finansowego. Utrzymują jednak, że na razie postępowania nie ma, bo skargi na fuzję dotyczą jednostkowych przypadków, a nie - zbiorowego naruszenia praw konsumentów. Na razie w tym roku na fuzję Pekao SA i BPH wpłynęło 27 skarg do Komisji Nadzoru Finansowego.

Tanie samochody z USA?

Tanie samochody na wyciągniecie ręki - bardzo długiej ręki, bo sięgającej za ocean. Słaby dolar sprawił, że auta sprowadzane z Ameryki są nawet o jedną trzecią tańsze niż rok temu. Jednak sprowadzenie takiego samochodu kosztuje, czy więc motoryzacyjne zakupy w USA się opłacają?

Walka straży miejskiej z nielegalnymi straganami

Bitwa o handel rozpoczęła się dziś w Warszawie - na miasto wyruszyły zastępy strażników miejskich, aby oczyścić je z nielegalnych straganów. Czy to koniec bałaganu, czy raczej koniec zdrowej konkurencji?

Problemy z wyborem wiceprezesa NBP

Pusty gabinet wiceprezesa NBP wciąż czeka… a premier zamyka drzwi. Zamyka je przed profesorem Witoldem Kozińskim. Premier swoimi wątpliwościami w sprawie tego kandydata podzielił się już z prezydentem i prezesem NBP. Szef rządu oświadczył, że pod nazwiskiem Kozińskiego się nie podpisze.

Awarii systemu Visa ciąg dalszy

Przy wypłacaniu z bankomatów pieniędzy przy użyciu karty Visa, system naliczał tę samą transakcję wiele razy. Tym samym konta klientów niektórych banków zostały wyczyszczone z pieniędzy. W wyniku tych transakcji często dochodziło do debetów. Tymczasem klienci MBanku muszą teraz płacić karne odsetki za powstały debet w koncie, chociaż zadłużenie nie powstało z ich winy.

Ruszyły targi w Genewie

Z Żerania do Genewy... Czy nowy model chevroleta Aveo, który od połowy roku zacznie zjeżdżać z taśm montażowych w FSO, podbije serca klientów i co chyba najważniejsze - czy pomoże warszawskiej fabryce porządnie stanąć na nogi? Okazja jest wymarzona, bo właśnie w Genewie rozpoczął się światowy salon motoryzacyjny, gdzie auto z Żerania ma swoją prezentację.

Kryzys nieruchomości także w Polsce?

Kryzys w nieruchomościach - także w Polsce? Analitycy amerykańskiego banku Morgan Stanley ostrzegają, że może powtórzyć się u nas scenariusz zza oceanu - czyli kryzys który pogrąża teraz największą gospodarkę świata. Polscy i zagraniczni analitycy podchodzą jednak do tych zapowiedzi ostrożnie - jak twierdzą, można mówić co najwyżej o spowolnieniu.

Co dalej z inflacją?

Inflacja coraz wyżej, niepokój przedsiębiorców też. Lutowy wzrost cen sięgnął 4,6 procent - przewiduje ministerstwo finansów. Właściciele firm patrzą na to jeszcze spokojnie, ale przyznają, że wysoka inflacja ich niepokoi, bo w ślad za nią idą niższe zakupy konsumentów i wyższe pensje pracowników.

Walka o podatek Belki

Zapłacić podatek Belki w ratach - marzy o tym wielu, nie tylko giełdowych inwestorów. Jednak z fiskusem trzeba się rozliczyć jednorazowo, za to samo znoszenie podatku może naprawdę odbyć się etapami. Oto kolejny pomysł na realizację chociażby przedwyborczych obietnic PO. To zysk dla banków, cios dla giełdy – alarmują Ci, którzy z inwestowaniem w akcje związani są bezpośrednio. O rynkowych konsekwencjach znoszenia podatku Belki "na raty" Patrycjusz Wyżga.

Mieszkanie czy dom?

Ile dzisiaj kosztuje wybudowanie domu? Dużo, ale może warto zrobić to zamiast kupować mieszkanie. Szczególnie jeśli nie zależy nam na życiu w centrum miasta. Jakie są najnowsze trendy na rynku mieszkań i domów - na targach Murator Expo, których patronem medialnym jest TVN CNBC Biznes - sprawdzał to Marek Klapa.

Prezes Orlenu zawieszony

Ruszyło wielkie sprzątanie z spółkach skarbu państwa. Za "kadrową miotłę" chwyciło ministerstwo skarbu. W ciągu doby stanowiska stracili prezesi LOTu i Orlenu. Rada nadzorcza paliwowego giganta zawiesiła dziś w obowiązkach Piotra Kownackiego, a eksperci już podejrzewają kto będzie następny do odwołania. Sprawdzał to Wojciech Kowalik.

Problemy z fuzją

Karty kredytowe nowych klientów Pekao SA pozyskanych z banku BPH zostaną wyłączone 9 marca, a nie 2 marca jak wstępnie planowano. Na prośbę Pekao SA, bank BPH zgodził się przedłużyć działanie kart o tydzień - dowiedzieliśmy się od rzecznika Pekao. Największy w tej chwili na polskim rynku bank zapewnia, że wszyscy nowi klienci dostali informację o blokowaniu kart, ale ponieważ Pekao SA wysyła informacje i nowe karty listami zwykłymi - a Poczcie Polskiej nie udaje się dostarczać przesyłek na czas - istnieje ryzyko, że część klientów nie wie o zmianach, a zablokowanie karty będzie dla nich nieprzyjemnym zaskoczeniem.  

Pomocne kancelarie?

Żyjemy w demokratycznym państwie prawa - ale nie zawsze to prawo udaje się nam wyegzekwować - Ci którzy czują się pokrzywdzeni i chcą dochodzić swoich praw i czują że są w kłopotach mogą szukać pomocy kancelarii odszkodowawczej -ale powinni uważać bo jeżeli źle trafią to mogą znaleźć się w jeszcze większych tarapatach niż dotychczas...

Dom na Florydzie tańszy niż w Polsce

Dom w Zaborowie pod warszawą można kupić za 800 tysięcy złotych, podobną nieruchomość na Florydzie można kupić o 80 tysięcy taniej. Recesja na amerykańskim rynku powoduje, że ceny nieruchomości w Stanach Zjednoczonych są coraz niższe.