Z kraju

Z kraju

Polska gospodarka lepiej

Przy obecnych danych gospodarczych nie należy oczekiwać obniżki stóp procentowych - ocenia w TVN CNBC Biznes Halina Wasilewska-Trenkner z Rady Polityki Pieniężnej. Zdaniem gościa programu "Rynki Dnia" cel inflacyjny osiągniemy w II kwartale przyszłego roku. O szczegóły pytał Robert Stanilewicz.

Ekologicznie, czyli zdrowo?

Kupując ekologiczną żywność płacimy za poczucie, iż w ten sposób przyczyniamy się do ochrony środowiska. Czy to wystarczy, by płacić za ekologiczne produkty dwa razy więcej niż za normalną żywność? O tym rozmawialiśmy w programie "Bilans" z naszymi gośćmi: dr inż. Urszulą Sołtysiak, dyrektor Agro BioTest i Andrzejem Gantnerem - Polska Federacja Producentów Żywności.

LOT musi ciąć koszty

Bez szybkich działań kosztowych trudno będzie utrzymać spółkę przy życiu - tak o sytuacji w Polskich Liniach Lotniczych LOT mówi w TVN CNBC Biznes wiceprezes Deloitte, Wojciech Roman. Polski przewoźnik traci klientów na rzecz konkurencji, a jego sytuację dodatkowo komplikują relacje między zarządem a związkami zawodowymi. O szczegóły w "Bilansie" pytał Marcin Kowalski.

Instrumenty pochodne na GPW

Rynek instrumentów pochodnych w Polsce rozwija się dynamicznie. Wciąż jednak nie funkcjonuje na polskiej giełdzie krótka sprzedaż. O tym, co krótka sprzedaż mogłaby zmienić i kim jest "grubas" na rynku, Marek Tejchman rozmawiał w programie "90 Minut" z Jarosławem Ziębcem, szefem działu instrumentów pochodnych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Dopłaty do kredytów hipotecznych - start!

Ruszają dopłaty do kredytów dla osób bezrobotnych. Wnioski o pomoc można składać od dzisiaj. Rządowi analitycy uważają, że problem ze spłatą kredytu mieszkaniowego może w najbliższym czasie dotyczyć ok. 50 tysięcy z ponad miliona Polaków, którzy w ten sposób sfinansowali zakup nieruchomości. Co ten pomysł oznacza dla branży budowlanej i dla banków? W magazynie "90 minut" byłego ministra budownictwa Mirosława Barszcza - pytał Marek Tejchman.

Wojna Lot-u

Związkowe zamieszanie w Locie. Prezes przewoźnika zwolnił dyscyplinarnie dwoje liderów związków zawodowych - Elwirę Niemiec i Grzegorza Kossakowskiego. Związkowcy zarzucają władzom spółki, że - wbrew prawu - zwolniły liderów związkowych. LOT tłumaczy, że powodem zwolnienia było opuszczenie stanowisk pracy. Sprawa coraz bardziej wygląda na otwartą wojnę zarządu ze związkami zawodowymi w strukturach Polskich Linii Lotniczych.

Droższe czy zdrowsze?

Zdrowa organiczna żywność. Czy rzeczywiście zdrowsza czy tylko droższa? Po raporcie brytyjskich naukowców którzy stwierdzili ze organiczne jedzenie wcale nie jest zdrowsze od tego normalnego postanowiliśmy dokładnie sprawdzić czy wysoka cena organicznej kiełbasy warzyw czy owoców oznacza jakość i zdrowie.

Pomoże rząd

Rząd zapłaci raty kredytów hipotecznych za bezrobotnych. Ale tylko za tych którzy prace stracili w związku z kryzysem. Rusza bowiem kolejny element antykryzysowego pakietu. Pomoc dla bezrobotnych i dla banków jednocześnie? To brzmi dobrze. Ale jak sprawdził Marek Klapa to mocne antykryzysowe uderzenie może być wielkim pudlem. A pomoc jeżeli trafi to do nielicznych.

Konkurencja dla PKP ?

PKP jest łakomym kąskiem dla inwestorów. Gdyby doszło do prywatyzacji znalazłoby się wielu chętnych. Na temat sytuacji w PKP, ewentualnej prywatyzacji, oraz pojawieniu się konkurencji na rynku rozmawiali w programie "Biznes Lunch" Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, oraz Damian Grabowski wiceprezes Arriva PCC.

Inwestycje w energię

Jakie będą wyniki PGNiG po II kwartale? Co z rekomendacją DM BGŻ "kupuj" dla spółki CP Energia. I co ze sprzedażą pakietu kontrolnego Enei? O tym rozmawialiśmy w programie "Rynki dnia" z analitykiem Domu Maklerskiego BGŻ Tomaszem Dumałą.

PKP szuka oszczędności

Już od września PKP chce zlikwidować kilkadziesiąt połączeń między największymi miastami. Ta likwidacja dotknie kilkanaście procent połączeń PKP Interciti. O PKP Interciti i o sytuacji rynku kolejowego w Polsce Jolanta Wiśniewska rozmawiała z Adrianem Furgalskim - Zespół Doradców Gospodarczych TOR.

Dobre wyniki BZ WBK

Zysk netto grupy BZ WBK w II kwartale 2009 roku był o ponad 50 proc. lepszy niż zakładał konsensus rynkowy, a zysk brutto o ok. 50 proc. Analitycy bardzo dobrze oceniają wyniki BZ WBK i ich zdaniem kurs na giełdzie powinien rosnąć. Na temat wyników banku rozmawialiśmy w programie "Dzień na rynkach", z Mateuszem Morawieckim, prezesem BZ WBK.

ARP na ratunek gospodarce

W pierwszej kolejności chodzi o przemysł zbrojeniowy, dotknięty ostrymi cięciami w budżecie MON. Wsparcie dla firm ma mieć formę zwrotną - od pożyczek, przez wykup obligacji, gwarancje kredytowe, aż po dokapitalizowanie. Na temat wsparcia udzielanego przez Agencje Rozwoju Przemysłu, w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki.

PITy za 2008 rok

W zeszłym roku byliśmy bogatsi niż w 2007 roku. Polacy zarobili więcej... i więcej oddali fiskusowi. O tym ile zarobiliśmy, oraz ile zarobimy w tym roku rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Jerzy Bielawny z Instytutu Studiów Podatkowych.

Złoty odzyskuje blask

Złoty się złoci i jest coraz mocniejszy. Euro kosztuje 4 złote i 10 groszy. Analitycy oczekują, że polska waluta będzie się nadal umacniać. Jednak stawiamy pytanie, czy złoty nie zyskuje na wartości zbyt szybko? Jak mocny złoty wpłynie na inflację? – o stanie polskiej gospodarki rozmawialiśmy z Piotrem Kaliszem - głównym ekonomistą City Handlowego.

Rusz pomoc dla bezrobotnych

Dofinansowanie do kredytów hipotecznych dla osób, które straciły prace już prawie na wyciągnięcie ręki. Minister pracy i Bank Gospodarstwa Krajowego podpiszą umowę o finansowanie dopłat do takich kredytów, co umożliwi ich wypłatę. Dofinansowanie wysokości 1200 złotych może być przyznane na rok - przypomina Dorota Andrzejewska ze stołecznego Urzędu Pracy.

Kredyty - będzie coraz lepiej?

Czy wciąż będzie coraz trudniej o kredyt? Banki muszą zachować ostrożność w ich udzielaniu, ale zapotrzebowanie rynku i konkurencja powinny zrównoważyć zapędy pożyczkodawców - tak twierdził w "Bilansie" TVN CNBC Biznes dyrektor generalny Związku Banków Polskich, Andrzej Wolski. Jego zdaniem można spodziewać się stopniowych ułatwień w udzielaniu kredytów, a sytuacja banków już teraz jest stabilna.

Nieprawidłowości w zatrudnieniu

Kontrolerzy Państwowej Inspekcji Pracy w co drugim zakładzie pracy znaleźli nieprawidłowości związane z zatrudnieniem. Kto za to odpowiada? Przepisy, pracodawcy, a może sami pracownicy? Odpowiedzi na to pytanie stara się udzielić w "Bilansie" TVN CNBC Biznes ekspert rynku pracy Business Center Club, Dominika Staniewicz.

Prognozy dla Polski

Wraca zaufanie do Europy Środkowo-Wschodniej, a polska gospodarka może zanotować dodatni wzrost gospodarczy w 2009 roku. O prognozach dla Polski i regionu, Marek Tejchman rozmawiał w programie "90 Minut" z doktorem Krzysztofem Kalickim, prezesem Deutsche Banku Polska.

Zmiany w WZA

Możliwość wirtualnego udziału w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy przewidują między innymi zmiany w kodeksie spółek handlowych, które weszły dzisiaj w życie. Nowelizacja kodeksu dotyczy bezpośrednio praw i obowiązków akcjonariuszy, a w szczególności sposobu rejestracji i udziału w WZA. O zmianach w przepisach w magazynie "Bilans" z dyrektorem generalnym SEG, Mirosławem Kachniewskim rozmawiał Marcin Kowalski.

Słodycze dobre na kryzys?

-Robimy przymiarki do przejęcia spółki zza południowej granicy - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes Jutrzenki. Jan Kolański dodał, że byłaby by to spółka z rynku słodyczy. Z prezesem spółki w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Robert Stanilewicz.

Nowy Optimus?

Optimus podpisał list intencyjny z akcjonariuszami Work Service. Work Service chce tworzyć największą spółkę na terenie Polski, oraz Europy. Jednak jak powiedział prezes Work Service, obie marki będą zachowane. Na ten temat rozmawiał w programie "Dzień na rynkach " prezes Work Service Tomasz Szpikowski.

Lipiec w LSI Software

LSI Software jest spółką, która zajmuje się oprogramowaniem dla średnich firm, hoteli. Spółka się chwali rekordowy, ponad 40 procentowy wzrostem sprzedaży w lipcu. Na temat wyników spółki rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes prezes Grzegorz Siewiera.

Kryzysowa pomoc

Jak skorzystać z pomocy państwa w kryzysie czyli pakiet antykryzysowy bez tajemnic. Na co może liczyć przedsiębiorca, jak w praktyce ubiegać się o pomoc zapewnioną w ustawie o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego? Co należy zrobić? Na ten temat w programie "Biznes Lunch" Jolanta Wiśniewska rozmawiała z Jeremim Mordasewiczem- ekspertem PKPP Lewiatan.

Kodeksowe zmiany

Spore zmiany w Kodeksie Spółek Handlowych. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, głosowanie za pomocą smsów i możliwość uczestniczenia w WZA nawet po sprzedaniu wszystkich akcji. Z jednej strony przepisy są dostosowywane do wymogów XXI wieku, a z drugiej zmiany stwarzają możliwości zarabiania dla firm, które mogą zaoferować niezbędną technologię pozwalającą zastosować przepisy w praktyce. Jak nowe rozwiązania będą funkcjonować w praktyce?

Wyniki i plany Pekao SA

Już niebawem bank Pekao SA poda wyniki za II kwartał - analitycy spodziewają się że zysk netto będzie na poziomie 41 procent - niestety niższy niż w tym samym okresie jeszcze rok temu. Tymczasem ogłoszenie nowej strategii spółki Pekao SA może rozjaśnić oczekiwania na dalsze kwartały dla tej spółki - rozmawiamy z Krzysztofem Bieleckim , prezesem Pekao SA , w programie "Rynki dnia".

Rusza FM Bank

Kolejny bank już niedługo na rynku. W piątek FM Bank uzyskał zgodę od KNF-u na prowadzenie działalności. To ma być bank bezpieczny i dobrze zarządzany - podkreślił w TVN CNBC Henryk Pietraszkiewicz kandydat na prezesa zarządu FM Banku.

Lipcowa inflacyjna prognoza

3,5 procent rok do roku - to lipcowa prognoza inflacyjna Ministerstwa Finansów. Według przewidywań w ujęciu miesięcznym ceny powinny zostać bez zmian. Przyrką niespodzianką będzie pewnie inflacja bazowa, która odnotuje wzrost - podkreślił w TVN CNBC Radosław Cholewiński, główny ekonomista Noble Bank.

Perspektywy dla Trionu

Trion podbija nowe rynki i rozwija sprzedaż. Przychody z eksportu będą stanowiły w 2009 roku około połowy wszystkich przychodów spółki - mówił w TVN CNBC Biznes prezes Trionu. Między innymi o planach spółki Robert Stanilewicz rozmawiał w programie "Rynki Dnia" z prezesem Markiem Grzoną.

Pochwalona Polska

Polska gospodarka zbiera pochwały od zagranicznych ekonomistów i największych banków inwestycyjnych. Swoje prognozy poprawił amerykański JP Morgan, podobny ruch bierze pod uwagę Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Coraz wyższe prognozy budzą jednak niepokój części ekonomistów w Polsce. Wiesław Szczuka, doradca zarządu BRE Banku zastanawia się dla przykładu, skąd Polska ma wypracować przepowiadany wzrost PKB brutto skoro i import i konsumpcja systematycznie spadają. O prognozach dla Polski oraz uporczywej inflacji rozmawialiśmy w programie "Bilans".