Z kraju

Z kraju

Dobry pomysł na biznes

W programie "Biznes Lunch" dzień z franczyzą. Sprawdzamy czy warto zapłacić za sprawdzony pomysł na biznes. Ile trzeba zainwestować jaką branżę opłaca się wybrać i co daje nam udział w sieci znanej marki? Czy sprawdzony sposób na biznes sprawdza się zawsze? Na te pytania odpowiadał Marek Feruga członek zarządu ITM Polska.

Podział TP SA wstrzymany

Porozumienie pomiędzy Telekomunikacją Polska, a niezależnymi operatorami będzie sprzyjać rozwojowi rynku, a co za tym idzie ułatwi życie konsumentom - wynika ze słów prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. To właśnie pod patronatem Anny Streżyńskiej, skłócone strony doszły do wstępnego porozumienia, które pozwoli TP SA uniknąć kosztownego dla niej podziału na dwie osobne firmy, a operatorom korzystającym z urządzeń TP SA pozwoli zmniejszyć koszty. Z Anną Streżyńską - prezes UKE rozmawialiśmy w programie "Dzień na rynkach"

Własny biznes pod znaną marką

Prowadzenie działalności gospodarczej w ramach systemu franczyzowego przynosi wiele korzyści - zapewniali Goście programu "Biznes Lunch". Ci bowiem, którzy zdecydują się na otwarcie działalności pod szyldem znanej już na rynku marki, mogą liczyć na pomoc ze strony franczyzodawcy. Jaka to pomoc i czy franczyza to dobry model na biznes? Między innymi na te pytania odpowiadali Goście Jolanty Wiśniewskiej - Dariusz Wojtasik, właściciel restauracji McDonald’s w Poznaniu oraz Barbara Lipińska, właścicielka restauracji TelePizza w Konstancinie

Ceny zboża w dół

- Ceny zbóż są niskie i będą jeszcze niższe - prognozował w magazynie "Pieniądze od Rana" dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. To zła informacja dla producentów, a i konsumenci nie mają się z czego cieszyć. Nie spadną ceny pieczywa, bo ceny zboża stanowią zaledwie kilkanaście procent kosztów wytworzenia. Z Andrzejem Kowalskim rozmawiała Jolanta Wiśniewska.

Awaria na GPW

Dziś o 9 rano parkiet GPW w Warszawie świecił pustkami a notowania ruszyły dopiero po godzinie 11. Taka sytuacja spowodowana była awarią systemu giełdy. Sesja ruszyła, gdy giełdzie udało się uruchomić system rezerwowy, znajdujący się w tajnym - z powodów bezpieczeństwa - miejscu poza jej siedzibą

Polska prymusem w Europie

Najbardziej optymistyczni ekonomiści szacują nawet tempo wzrostu PKB w drugim kwartale na poziomie jednego procenta. Jeżeli te szacunki się sprawdzą, to będziemy prawdziwym wzorem dla naszych sąsiadów w Europie Środkowo-Wschodniej. Również Europa zachodnia ma nam czego zazdrościć, bo najprawdopodobniej Polska jako jedyny kraj na Starym Kontynencie odnotuje wzrost PKB.

Jakie konsekwencje opóźnienia giełdy?

Czy awaria giełdy uderzy w portfele inwestorów? Kto będzie wypłacał ewentualne odszkodowania? Konsekwencjom opóźnienia startu warszawskiego parkietu przyglądali się Marcin Kowalski i jego gość Marek Nowakowski. Prezes zarządu LTC w wieczornym "Bilansie" przekonywał, że istnieją uregulowania prawne dla postępowania w tego typu przypadkach.

GPW: Sesja z awarią w tle

Ponad dwugodzinny poślizg w starcie notowań na Warszawskiej giełdzie z powodu... braku prądu. Czy i kto mógł ponieść straty finansowe, a jeśli tak to kto je zrekompensuje?Z byłym prezesem GPW Wiesławem Rozłuckim w programie "Rynki Dnia" Mikołaj Kunica rozmawiał na ten temat.

Citi zaostarza kryteria

Banki zaczynają zaostrzać kryteria w przyznawaniu kart kredytowych. Powodem jest coraz większa liczba niespłacanego zadłużenia. Klienci, którzy zalegają ze spłatą sponad 30 dni podlegają specjalnej obserwacji tzw. miękkiej windykacji - powiedział prezes Citi Handlowego Sławomir Sikora.

Niedozwolone klauzule

Instytucje które stosują w swoich umowach klauzule, które sąd ochrony konkurencji i konsumentów uznał za niedozwolone, muszą zwrócić swoim klientom, niesłuszne poniesione przez nich koszty. Na temat tych klauzul rozmawiał w TVN CNBC Biznes Konrad Gruner, UOKiK, oraz Tadeusz Białek, ze Związku Banków Polskich.

Odszkodowania dla klientów banków

Klienci banków mogą już występować do sądów o odszkodowanie. Sąd Kontroli Konkurencji i Konsumentów uznał za niedozwolone zapisy w umowach kredytów hipotecznych stosowane przez Getin Bank i Lucas Bank. To pierwsze wygrane sprawy z kilku skierowanych przeciwko bankom w ostatnich miesiącach. Jak zauważył w TVN CNBC Biznes Aleksander Barczewski z Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna klienci banków już wcześniej mogli żądać od banków odszkodowania. Dzisiejsza decyzja Sądu Kontroli Konkurencji i Konsumentów ułatwi im jednak drogę ku zadośćuczynieniu. O tym jak nie zaginąć w gąszczu przepisów prawnych rozmawialiśmy w programie "Biznes Lunch".

Restrukturyzacja w Ruchu

W ramach strategii Ruch zwolni 700 osób. Te zwolnienia są efektem zaniechań w spółce, ale także i tego, że poprzednie zarządy ulegały związkom - twierdzi prezes Włodzimierz Biały. Na temat sytuacji w spółce rozmawiał w programie "Dzień na rynkach" sam prezes Ruchu, Włodzimierz Biały.

Inflacyjne przewidywania

Inflacja spadnie do poziomu 3,4% - przewidują analitycy. Jak tłumaczył w TVN CNBC Biznes Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP, na wzrost lipcowych cen największy wpływ miała niekorzystna pogoda, która zmusza producentów warzyw do podwyższenia cen skupu towarów. O wpływie danych o inflacji na decyzje Rady Polityki Pieniężnej rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana".

LOT ciągle traci

Polski przewoźnik stracił w zeszłym roku 706 mln złotych a nie jak pierwotnie zakładał 600. Z ostatniego komunikatu spółki wiemy, że „LOT planuje przeprowadzenie restrukturyzacji i wprowadzenie zmian w modelu biznesowym, polegających m.in. na uproszczeniu taryf oraz optymalizacji siatki połączeń i floty”.

UKE wstrzymał prace nad podziałem TP

To był ostatni dla Telekomunikacji Polskiej moment aby zatrzymać rozpoczęte przez Urząd Komunikacji Elektronicznej działania zmierzające do podziału spółki. Na razie się udało - urząd warunkowo odstąpił od podziału największego polskiego operatora po wtorkowym porozumieniu z TP i innymi firmami telekomunikacyjnymi.

Cięcia w PLL LOT

LOT planuje przeprowadzenie restrukturyzacji i wprowadza zmiany w modelu biznesowym. Tnie koszty - między innymi wypowiadając układ zbiorowy. Pensje pracowników to bowiem 15% całych wydatków grupy. Na temat sytuacji w PLL LOT rozmawiał z nami w programie "Bilans" prezes Sebastian Mikosz.

Złote prognozy

4 złote - tyle zdaniem ekonomistów ING BSK wynosić będzie cena za euro. Taki poziom złotego może jednak zaszkodzić polskiemu eksportowi. Gościem Rynków Dnia był Gorzegorz Ogonek, ekonomista ING BSK.

Polska już nie najbiedniejsza

Według danych Eurostatu Polska zaczyna wychodzić z grupy najbiedniejszych państw UE. Przegoniła Rumunię i Bułgarię, w tym roku ma doszusować do Węgier. W jakich obszarach Polska nadrabia zaległości, a w jakich cały czas kuleje? Na ile poprawiła się nasza jakość życia? O to czy rzeczywiście stajemy się bogatsi czy to tylko statystyczne złudzenie pytaliśmy Andrzeja Blikle z Centrum im. Adama Smitha.

Tydzień z dopłatami

Od siedmiu dni osoby, które straciły pracę z winy pracodawcy, mogą składać wnioski o pomoc państwa w spłacie kredytów hipotecznych. W pierwszym tygodniu dostępności dopłat, do urzędu pracy w Warszawie zgłosiło się tylko 35 osób; pobrały wnioski... ale nie wróciły z nimi, by ubiegać się o dofinansowanie. Zdaniem Doroty Andrzejewskiej wina leży po stronie banków, które niewystarczająco szybko wydają kredytobiorcom potrzebne zaświadczenia. W porannym programie rozmawialiśmy również z Bożeną Pszczółkowską-Rudnicką, z-cą dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Toruniu.

TP SA bez podziału

Urząd Komunikacji Elektronicznej wstrzymał prace nad podziałem Telekomunikacji Polskiej na część hurtową i detaliczną. Udało się osiągnąć porozumienie i uzgodnić kwestie do tej pory kontrowersyjne. Na temat sytuacji w TP SA rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej S.A.

Złote kierunki

Polska waluta powinna zacząć się osłabiać - uważa Michał Szukalski z M&M Doradztwo Gospodarcze. O nerwowym dniu na rynkach i raptownych reakcjach graczy polskich i zagranicznych rozmawialiśmy w programie "Bilans".

Strajk w KGHM - legalny, czy nie?

Mniej niż połowa pracowników wzięła udział w ostrzegawczym strajku w KGHM. Strajku, który miał zablokować prywatyzacje zakładów. Czy jest legalny, czy nie - odpowiedzi na pytanie szukał w magazynie "Bilans" Marek Tejchman w rozmowie z Aleksandrą Minkowicz-Flanek z kancelarii Salans.

Dobre wyniki Lubawy

Lubawa podpisała list intencyjny ws. przejęcia fińskiego Scantarpu, za którą zapłaci maksymalnie 4 mln euro. Lubawa do czasu wygaśnięcia listu intencyjnego ma wyłączność na przejęcie Scantarpu. Na temat sytuacji w spółce oraz jej wyników i planów rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes, prezes Lubawy Zbigniew Klepacki.

Plany Ratusza

Warszawa prowadzi rozeznanie wśród deweloperów, którzy mają problemy z dokończeniem swoich inwestycji. Być może te inwestycje pomoże im dokończyć a w zamian za to będzie miała mieszkania komunalne. Ilu mieszkań dziś brakuje w Warszawie? Czy firmy deweloperskie są zainteresowane taką właśnie współpracą z miastem? o tym rozmawialiśmy w programie "Biznes Lunch" z wiceprezydentem Warszawy Jarosławem Kochaniakiem i Jackiem Bieleckim - ekspertem Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Decyzja w sprawie TPSA

Decyzja miała już być, ale niewykluczone, że poczekamy na nią aż do września, a nawet października. Prezes Urzędu KOmunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska, miała zdecydować o losach podziału narodowego operatora na część hurtową i detaliczną. TP SA od początku sprzeciwiała się takiemu rozwiązaniu i przygotowała własne - kartę równoważności. Czym różnią się te rozwiązania, i co oznaczają dla rynku? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem Emilem Knarzewskim partnerem zarządzającym Audytel.

Pieniądze na drogi

Pieniądze polskich emerytów będą budowały polskie drogi po to, żeby rządowi domknął się budżet. Ruszył bowiem system emisji obligacji infrastrukturalnych. Pierwsza emisja warta 600 milionów złotych została kupiona przede wszystkim przez fundusze emerytalne. W sumie rząd planuje pozyskać w ten sposób prawie 9 miliardów złotych tylko w tym roku. Ile każdy z nas za to zapłaci i ile na tym zarobi?

Dzień z turystyką w "Biznes Lunchu"

Jak wygląda rynek turystyczny w Polsce, jak prowadzi się biznes w czasach złej koniunktury oraz jakie są oczekiwania rynku turystycznego? Na te i inne pytania starał się udzielić odpowiedzi dr Krzysztof Łopaciński prezes Izby Turystyki.

Nowe zamowienia Kopeksu

Kopex podpisał już umowę na budowę szybu w kopalni Zofiówka. Umowa ta opiewa na 180 mln zł netto. W programie "dzień na rynkach" chcieliśmy dowiedzieć się od prezesa Kopexu Mariana Kostempskiego jak to zamówienie ma być realizowane i jak może wpłynąć na wyniki II kwartału.

Spór o podział TP SA

W grudniu 2008 roku prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wszczęła postępowania w sprawie podziału TP SA na część hurtową i detaliczną, zarzucając telekomowi m.in. dyskryminację operatorów alternatywnych i przepływ informacji pomiędzy spółkami Grupy TP. Zdaniem gościa programu "Dzień na rynkach" dyrektora departamentu analiz DI BRE Michała Marczaka do podziału TP nie dojdzie.

Więcej pieniędzy na drogi

Obligacje infrastrukturalne. Pierwsza transza obligacji trzy letnich Banku Gospodarstwa Krajowego na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego okazała się sukcesem. 600 mln złotych trafi do wybranych inwestorów już dzisiaj. O szczegółach w programie "Pieniadze od rana" mówił p.o. dyrektora GDDKiA Lech Witecki.