Z kraju

Z kraju

Płacimy rachunki z leżaka

O rachunkach łatwo zapomnieć w szczególności w momencie kiedy mamy przed sobą upragnione wakacje. Jak zapłacić rachunki w terminie nie ruszając się z leżaka? O tym ile kosztują zlecenia stałe i polecenia zapłaty w banku, w którym prowadzimy rachunek rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana" z Mateuszem Ostrowskim z Open Finance.

Najgorsze już za nami?

"Jeżeli kryzys można opisać jako spektakularne bankructwa dużych banków - to kryzys można odwołać" stwierdził w TVN CNBC Biznes Krzysztof Rybiński, partner w Ernst & Young i były wiceprezes NBP. Jak spowolnienie odbije się na Polakach i co nas czeka po II kwartale? O tym czy najgorsze już za nami, Robert Stankiewicz rozmawiał w programie "Pieniądze od rana"...

Sztuka zysków

345 złotych - tyle rocznie wydaje przeciętny Polak na kulturę. Jednak część pozycji zakwalifikowanych oficjalnie przez Główny Urząd Statystyczny jako "kultura" trudno utożsamiać z wyrafinowaną rozrywką. Statystyczny Polak na kino, teatr czy bilet do muzeum przeznacza bowiem zaledwie 13 złotych rocznie, zaś wydatki na kulturę stanowią 2% PKB. Czy na sztuce można w naszych czasach zarobić? W programie "90 minut" rozmawialiśmy z Emilianem Kamińskim, dyrektorem Teatru Kamienica oraz Markiem Kraszewskim, dyrektorem Biura Kultury Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Rok 2010 bez podwyżki podatków

Nie będzie podwyżki podatków w przyszłym roku - zapowiedział premier Donald Tusk. Z danych zebranych przy tworzeniu budżetu na 2010 rok wynika, że nie będzie to konieczne, bo dług publiczny i deficyt nie będą rosły w niebezpiecznym tempie - dodał premier. Zdaniem prof. Witolda Modzelewskiego świat wypowiedzi politycznych ma niewielkie znaczenie dla tego co tak naprawdę dzieje się w naszym kraju. Z byłym wiceministrem finansów w programie "90 minut" rozmawiał Marek Tejchamen.

Nieuczciwe praktyki na GPW

Utworzenie specjalnego międzyresortowego zespołu, mogłoby uchronić inwestorów i spółki przed kolejnymi oszustwami na rynku kapitałowym - takie rozwiązanie proponuje w TVN CNBC Biznes Marcin Gomoła, przewodniczący Rady Ładu Informacyjnego przy GPW. 6 sierpnia zeszłego roku z giełdowej spółki PGNiG miały wyciec informacje o jej słabych wynikach. Inwestorzy do których dotarły te dane natychmiast rozpoczęli wyprzedaż akcji KGHM. W efekcie potaniały one o prawie 8%. Nieuczciwa transakcja miała według KNF była warta 30 milionów zł.

Jak poruszać się po rynkach?

Gdzie sytuacja wygląda najciekawiej? Który segment rynku jest najbardziej atrakcyjny dla inwestorów i inwestycji? Wybraliśmy kilka z tych które obserwował nasz gość - CEDC, Eurocash, LPP, NG2, EMPIK, i Amrest. Prawie każda z tych spółek zajmuje się troszeczkę innym segmentem sprzedaży detalicznej. Gdzie - dziś - perspektywy są najciekawsze, a gdzie sytuacja może się jeszcze pogarszać? Rozmawiamy w programie Rynki dnia z Michałem Potyrą - analitykiem Unicredit CAIB.

Wakacje bez problemów

Polska Izba Turystyki chce poddać biura podróży surowszym kontrolom i stworzyć specjalny fundusz, który ma zabezpieczyć turystów przed konsekwencjami bankructw biur. W programie "Biznes lunch" rozmawialiśmy o "Funduszu Gwarancyjnym" z prezesem spółki Orbis Travel Andrzejem Studnickim i Andrzejem Glapikiem z połączonych portali turystycznych EasyGo.pl i Wakacje.pl.

Wieś do miasta?

Miasta chcą zagarnąć gminy. To polsko-polska wojna w polskim podziale administracyjnym kraju. Mieszkańcy Gminy wiejskiej Ełk, podrzeszowskiej wsi Bzianki i kilku innym miejscowości z różnych województw protestowali przed budynkiem kancelarii premiera. Nie chcą, żeby ich wiejskie miejscowości stały się częścią miast. O tym sporze rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana" z Adamem Misiuwiańsem - zastępcą dyrektora Departamentu Administracji Publicznej MSWiA i Rudolfem Borusiewiczem - sekretarz generalny Związku Powiatów Polskich.

Biurokratyczna mitręga

Biurokracja powstrzymuje Polaków przed założeniem własnej firmy - wynika z badań eurobarometru. Wśród najpoważniejszych przeszkód przy prowadzeniu firmy 50 procent wymienia wysokie podatki, 33 procent złe relacje z organami administracji, 30 zmienność przepisów prawa, a 18 procent skarży się na niską jakość przepisów. A według prezesa Krajowej Izby Gospodarczej, który był gościem magazynu "Bilans" - nawet szumnie zapowiadane ułatwienia okazują się fikcją.

KDT pod kontem prawnym

Komornik w KDT, kupcy z decyzją miasta się nie godzą. Wczoraj pod halą doszło do przepychanek. O aspektach prawnych i biznesowych Kupieckich Domów Towarowych rozmawialiśmy z gościem Biznes Lunchu mec. Pawłem Kowalskim, radca prawny kancelarii Rachelski & Wspólnicy.

Iść czy nie iść na zwolnienie?

Coraz więcej Polaków idzie na chorobowe. W tym roku wybrano aż 16 procent więcej dni zasiłkowych niż w zeszłym roku - zauważył w TVN CNBC Biznes Przemysław Przybylski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak dodał gość programu "Pieniądze od rana", z 250 kontroli przeprowadzonych w zeszłym roku, około 10% zwolnień zostało przez ZUS zakwestionowanych.

Wakacje z tęczą.

Szczyt wakacyjnych zakupów jeszcze przed nami. Według prezesem Rainbow Tours , Grzegorza Baszczyńskiego, sierpień i kawałek września to okres gdy większość Polaków wybiera się do biur podróży po wakacyjną ofertę wyjazdową. Kupowanie wakacji w first minute czyli na początku roku nie było aż tak znaczące jak w ubiegłych latach. Gościem "Dnia na Rynkach" był prezes Rainbow Tours, Grzegorz Baszczyński.

Torebki

Rząd miał zająć się pomysłem ministra środowiska dotyczącym wprowadzeniem opłaty recyklingowej od foliowych torebek w sklepie - klient musiałby za nie płacić nawet 40 groszy. Za darmo powinny być torby papierowe lub biodegradowalne. O propozycjach ministerstwa środowiska do nowej ustawy o gospodarce opakowaniami rozmawialiśmy w programie "Biznes Lunch" z Piotrem Polewczakiem ze Stowarzyszenia KOEKO i Romanem Owczarczykiem z firmy Bagstar.

Urlop czy praca?

Jakie prawa ma pracownik w trakcie urlopu? Czy musimy odbierać dzwoniący podczas wakacji telefon komórkowy? Jakie mamy prawa a jakie obowiązki? O tym rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od Rana" z Katarzyną Piecyk z Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy.

Nie będzie obniżek stóp procentowych

Na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej nie ma co spodziewać się obniżki stóp procentowych. Halina Wasilewska-Trenkner, członek Rady Polityki Pieniężnej, powiedziała w programie "Rynki Dnia", że najwcześniej ewentualna obniżka stóp procentowych, będzie rozpatrywana dopiero po wakacjach.

Motoryzacja obojga narodów

Zmiana kierunku sprowadzania samochodów używanych. Zamiast z zachodu, teraz może opłacać się ze wschodu. Co prawda nie na tak ogromną skalę, ale jednak coraz częściej Polacy poszukują aut na Litwie. Wcześniejszy ogromny import pojazdów na Litwę w połączeniu z szalejącym tam kryzysem sprawiają, że samochody zalegają na placach, a ich ceny spadają. Ponadto wielu mieszkańców Litwy ma poważne problemy finansowe i ratując swoją sytuację pozbywa się często luksusowych samochodów po znacznie niższych niż rynkowe cenach. Marek Klapa sprawdzał czy faktycznie wyprawa na Litwę po samochód może się opłacać...

Urlop bez smyczy

Urlop jest po to, żeby odpocząć - niestety ta prosta prawda nie dociera do wielu szefów, którzy dzwonią i przerywają nam odpoczynek nawet kiedy leżymy na plaży. Bo zawsze jest coś niecierpiącego zwłoki. Zawsze znajdzie się jakiś powód. I zawsze możemy się temu przeciwstawić, bo pracownik ma swoje prawa - a jeżeli szef je łamie - powinien za to zapłacić. I to słono - jak sprawdził Patrycjusz Wyżga.

Wielka wyprzedaż

36 miliardów złotych w 18 miesięcy - taką wielka prywatyzację zapowiada rząd. Sprzedaż majątku ma uratować budżet i sprawić, że Polacy nie zapłacą wyższych podatków, a rząd nie zadłuży się jeszcze bardziej. Pytanie tylko, czy wielka prywatyzacja w czasach wielkiego kryzysu nie będzie sprzedażą wielkich spółek za bezcen. Jak sprawdził Cezary Królak związkowcy już zapowiadają protesty.

Problemy przedsiębiorców

Powołana do tego żeby ułatwiać życie Polakom i przedsiębiorcom - Komisja "Przyjazne Państwo" pracuje od półtora roku. 38 projektów ustaw przygotowanych przez Komisję weszło już w życie, ponad 100 jest wciąż w przygotowaniu. Czy to dobry efekt? Jak bardzo ta komisja pomaga czy też przeszkadza przedsiębiorcom w Polsce? O tym rozmawialiśmy w programie "Biznes Lunch" z dyrektorem departamentu prawnego PKPP "Lewiatan" Katarzyną Urbańską i z zastępcą dyrektora generalnego Konfederacji Pracodawców Polskich Dariuszem Witkowskim.

Branżę informatyczną na Euro 2012

Jesteśmy nadal w grze do Euro 2012 - powiedział w TVN CNBC Biznes Paweł Jaguś, prezes Qumak-Sekom. Spółka nadal oczekuje rozstrzygnięcia kontraktów związanych z budową stadionów na mistrzostwa świata 2012 roku. O dobrych wynikach po drugim kwartale 2009 roku oraz perspektywach na kolejne z prezesem Qumak-Sekom rozmawialiśmy w programie "Rynki Dnia".

Restrukturyzacja Krosna

Syndyk od 27 marca prowadzi postępowanie upadłościowe. Ma wydzielić część przedsiębiorstwa, przeprowadzić restrukturyzację i sprzedać. Głównym celem restrukturyzacji, jest uzyskanie rentowności i sprzedaż przedsiębiorstwa jako czynnego zakładu produkcyjnego. Na temat Krosna rozmawialiśmy w programie "Rynki Dnia" z Dariuszem Gawrońskim, dyrektorem generalnym i pełnomocnikiem syndyka Krosna.

Pod parasolem

Płacenie podatków jest czynnością, którą powszechnie uznaje się za mało przyjemną. Dlatego jeśli nadarza się okazja, żeby ich nie płacić większość z nas z nich korzysta. Co może nas uchronić przed tzw. podatkiem Belki a przez to przed niższymi zyskami? O funduszach parasolowych rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana" z analitykiem Open Finance Bernardem Waszczykiem.

Optymistyczna przyszłość Stoczni Gdańsk

Stocznia Gdańsk może osiągnąć dodatni wynik finansowy jeszcze w tym roku - prognozuje w TVN CNBC Biznes dyrektor biura restrukturyzacji Stoczni Gdańsk. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w środę Komisja Europejska zatwierdziła rządową pomoc dla stoczni, co uchroniło ją przed ogłoszeniem upadłości. A produkcja w stoczni trwa w najlepsze. W ciągu ostatnich trzech tygodni wodowano dwa statki, a kolejny jest na ukończeniu. O przyszłość Stoczni Gdańsk w programie "90 minut" pytał Marek Tejchman.

Prace przyjazne obywatelom

38 projektów ustaw opracowanych przez komisję "Przyjazne Państwo" już weszło w życie. Z ponad tysiąca projektów ustaw, które wpłynęły do komisji, przez półtora roku rozpatrzyła ona aż 500 wniosków a 115 skierowała do marszałka sejmu. O tym, jak Komisja "Przyjazne Państwo" pomaga polskim przedsiębiorcom rozmawialiśmy z przewodniczącym komisji Mirosławem Sekułą w programie "Biznes Lunch".

Sprzedaż detaliczna i bezrobocie w czerwcu

Analitycy przewidują, że sprzedaż detaliczna wzrośnie rok do roku o 0,4% a bezrobocie utrzyma się na poziomie 10,8%. Przed ogłoszeniem danych przez GUS na temat bezrobocia i sprzedaży rozmawialiśmy w studiu TVN CNBC Biznes z Jarosławem Janeckim, głównym ekonomistą Societe Generale.

Prognozy dla KGHM

Decyzja o tym, że Herbert Wirth pokieruje KGHM, jest neutralna z punktu widzenia rynku i wyceny tej spółki - uważają analitycy. Wczoraj dotychczasowy p.o. prezes KGHM Herbert Wirth został wybrany przez radę nadzorczą KGHM Polska Miedź na prezesa koncernu. Zdaniem analityka UniCredit CAIB Marcina Gontarza, który był gosciem programu "Dzień na rynkach", istotne jest by Wirth kontynuował zmiany rozpoczęte przez swojego poprzednika.

Czas na biura

Ożywienie na rynku powierzchni biurowych. W II kwartale podpisano więcej umów wynajmu niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku. To skutek między innymi spadku cen, ale także renegocjacji już istniejących kontraktów. Czynsze na rynku powierzchni biurowych spadły w Warszawie nawet o 25%. O tym, co dzieje się na rynku nieruchomości biurowych rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana" z analitykiem Cushman & Wakefield, Jakubem Marszałkiem.

List nagradzający?

Traktujemy propozycję pana Kluzy z dużą powagą - tak Andrzej Wolski, dyrektor generalny Związku Banków Polskich zareagował na list, w którym szef nadzoru wzywa do zmiany systemu nagradzania pracowników sektora bankowego. Zdaniem Wolskiego obecny system premiujący sprzedaż bardziej ryzykownych produktów może dobrze działać w niektórych bankach, ale rozmowa na temat sposobu wynagradzania bankowców jest potrzebna. O zmianie sposobu wynagradzania kadr bankowych rozmawialiśmy w programie "Bilans".

Kto prezesem KGHM?

Doświadczenie menadżerskie i znajomość spółki - te atrybuty zadecydują o wyborze nowego prezesa KGHMu. Wszystko wskazuje na to, że strategia miedziowego konglomeratu nie zmieni się. Nadal trwać będzie spór ze Skarbem Państwa o wypłatę dywidend. Gościem programu "Dzień na rynkach" był Andrzej Knigawka, analityk ING Securities.

Złoty egzotyk

Złoty jest jedną z najsilniejszych walutą od początku lipca - zauważył w TVN CNBC Biznes Przemysław Kwiecień, analityk DM XTB. Marek Rogalski z DM BOŚ dodatkowo potwierdził - rynek systematycznego wzrostu jest dobry, zaś skos aż o 10 groszy jednego dnia mógłby być niebezpieczny dla polskiej waluty. O perspektywach dla rynku walutowego rozmawialiśmy w programie "Dzień na rynkach".