Z kraju

Z kraju

Kredyty we franku - czy to juz koniec?

Czy to juz koniec ery opłacalnych kredytów we franku szwajcarskim? Według Komisji Nadzoru Finansowego coraz więcej banków ma problem z udzielaniem kredytów we franku, niektóre banki już wycofały tę usługę ze swojej oferty. Kredytom w szwajcarskiej walucie przyglądała się Karolina Hytrek.

Wojna ubezpieczeniowa

Walka o kierowców i miliardy złotych w pełni. Firmy ubezpieczeniowe wytoczyły ciężkie działa i starają się zastrzelić konkurencję i ustrzelić nowych klientów. Na ile promocyjna salwa ubezpieczycieli jest faktycznie korzystna dla ubezpieczanych i czy ostatecznie nie okaże się strzałem w stopę?

Nafta - ostre hamowanie

Spowolnienie gospdarcze rozlewa się po świecie i uderza w realną gospodarkę. Na ostre hamowanie szykuje się też przemysł naftowy na świecie - bo spowolnienie do także mniejszy popyt na paliwa. Ale przedstawiciele naszych firm petrochemicznych oceniają, że są w stanie obronić się przed spowolnieniem. Większym zmartwieniem jest zapewnienie stabilnych dostaw ropy w kolejnych latach - zarówno pod względem źródeł jak i infrastruktury.

Toksyczne aktywa

Substancje toksyczne, nawet w najmniejszych ilościach potrafią zatruć cały organizm. Podobnie toksyczne aktywa psują atmosfere w całym świecie finansów. Komisja Nadzoru finansowego sprawdza, która z polskich instytucji mogła oferować swoim klientom podobne produkty. Na razie jej działania okryte są zmową milczenia.

Wyjście awaryjne

Ponad 55 procent straty w ciągu 16 miesięcy tak fatalny wynik stał się udziałem warszawskiego indeksu giełdowego. Podobne straty zanotowały w tym czasie fundusze inwestycyjne. Co powinni zrobić ci, którzy wykupili jednostki uczestnictwa i czy wyjście z inwestycji to dobre wyjście z sytuacji? A jeżeli wyjść to w co wejść by odrobić straty i co z tym wszystkim wspólnego ma totolotek?

Obamy pomysł na Amerykę

Barack Obama w swoim pierwszym wystąpieniu po zwycięstwie przedstawił swój pomysł na opanowanie kryzysu. Jak powiedział trzeba ujarzmić nowe źródła energii, stworzyć miejsca pracy, wybudować nowe szkoły, zmierzyć się z nowymi zagrożeniami i odnowić sojusze. Nie powiedział jednak jak to zrobić. A czy te zapewnienia wystarcza by ratować  amerykańska gospodarkę, która wpływa na cały świat sprawdzał

Budowa domu coraz tańsza

Chociaż zaciągnięcie kredytu na zakup nieruchomości jest dziś znacznie trudniejsze niż jeszcze kilka miesięcy temu to pocieszeniem może być fakt, że wybudowanie domu staje się coraz tańsze. Ochłodzenie na rynku nieruchomości sprawia, że sprzedawcy materiałów budowlanych i wykonawcy inwestycji muszą obniżać ceny. To jednak nie koniec dobrych informacji dla kupujących. Już wkrótce tanieć mają także działki budowlane

Euroobawy

Instrukcje dla prezydenta. Minister Finansów Jacek Rostwoski przekaże w czwartek Lechowi Kaczyńskiemu stanowisko polskiego rządu dotyczące wspólnej europejskiej waluty przed nieformalnym szczytem szefów Państw w Brukseli. Bo to właśnie prezydent będzie tam reprezentował nasz kraj. Lech Kaczyński wielokrotnie dawał do zrozumienia, ze tzw. mapa drogowa przyjmowania Euro budzi jego wątpliwości. Próbował je rozwieść - jak się okazało mało skutecznie Donald Tusk. Dziś z kolei premier przekonuje poszczególne kluby parlamentarne. Jednak nie tylko politycy mają wątpliwości mają je także zwykli ludzie. Polacy obawiają się, że po przyjęciu euro będzie drożej.

Dlaczego nie będzie taniej...

Drogo, drożej, najdrożej. Drogo już było, drożej już jest, a to jeszcze nie koniec. Od 1 listopada znowu więcej płacimy za gaz; więcej płacimy także za energię elektryczną. I o ile w przypadku gazu istnieje szansa na obniżki w przyszłym roku, o tyle prąd będzie już tylko drożał. Dlaczego - skoro węgiel tanieje i kto wprowadza mrok także do naszych portfeli?

Kiedy na zakupy?

Kupować czy jeszcze poczekać. Czy na wraszawskiej giełdzie papierów wartościowych może być jeszcze taniej czy nadchodzi długo oczekiwane odbicie? Zdaniem wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka to już czas na inwestowanie w akcje. Analitycy są bardziej ostrożni. Jak więc jest naprawdę i co wspólnego z giełda ma golf?

Europa na hamulcu

Około 900 pracowników zwolni największy w Polsce producent kabli firma Tele-Fonika Kable - to efekt spadku zamówień płynących z rynków zagranicznych i kolejny przykład jak kryzys na światowych rynkach finansowych uderza w polskich przedsiębiorców i naszą gospodarkę. Ale ta mimo bezlitosnych ciosów trzyma się mocno. I choć zwolni to pozostałe europejskie kraje mogą nam tylko zazdrościć. O wadze silnych fundamentach w czasie finansowej zawieruchy.

Ostatni weekend przedwyborczy

Cztery dni pozostały do wyborów prezydenckich w Ameryce. Według ostatniego sondażu Barack Obama ciągle utrzymuje nad Johnem McCainem znaczną, siedmioprocentową przewagę. Analitycy podkreślają, że na ostatniej prostej kampanii wyborczej za oceanem liczy się tak naprawdę jedno - gospodarka.

Spokojna jesień życia

Ostatnio niewyraźna jak w jesiennej mgle. Przyszli emeryci coraz częściej zaczynają swój dzień od oglądania wykresów giełdowych. W ciągu roku wycena ich oszczędności w OFE skurczyła się aż o 1/5. A wraz z tym skurczyły się marzenia.

Inwestorzy znad zatoki

Bessa na giełdach, kryzys na rynkach finansowych - wydawałby się, że to najgorszy z możliwych momentów na szukanie atrakcyjnych inwestorów dla dla polskich firm które wciąż pozostają w rękach skarbu państwa. Jednak minister skarbu chce udowodnić, że to nieprawda a bogatych kupców postanowił znaleźć nad Zatoką Perską.

Czarny scenariusz NBP

2,6 jak przewiduje NBP czy 4,8 jak chce rząd? W jakim tempie będzie rozwijać się w przyszłym roku polska gospodarka? - Ekonomiści twierdzą, że najnowsza prognoza banku centralnego zakłada zbyt czarny scenariusz.

Walutowa huśtawka

Złoty od trzech dni kontratakuje. Po silnym osłabieniu które swój szczyt osiągnęło w poniedziałek, dziś polska waluta jest mocniejsza o kilkadziesiąt groszy. Ze wzmocnienia złotego cieszą się przede wszystkim posiadacze kredytów zaciągniętych w szwajcarskich frankach ale także importerzy i osoby wybierające się za granicę.

Złoty kontratakuje

Złoty odrabia straty. Polska waluta w ciągu ostatnich dni zyskała wobec dolara już 41 groszy, wobec euro 43, a szwajcarskiego franka 31 groszy, wszystko w krótkim okresie. To oczywiście cieszy tych, którzy mają zobowiązania kredytowe denominowane w walutach obcych. Mniej powodów do zadowolenia mają za posiadacze pożyczek złotowych. RPP nie obniżyła dziś stóp procentowych, a Wibor czyli rynkowy koszt złotowych pożyczek międzybankowych od którego zależy oprocentowanie naszych kredytów rośnie.

zły nastrój konsumentów

Kryzys popsuł nam nastrój - ogłosił Główny Urząd Statystyczny. Jednak handlowcy twierdzą, że zauważyli jedynie nieco większą ostrożność w wydawaniu pieniędzy ale generalnie ochoty na zakupy nie straciliśmy

oszczędzać po polsku...

Tylko siedem procent Polaków oszczędza regularnie, chociaż za oszczędzaniem opowiada się prawie 70 proc. z nas. 44 procent pytanych przyznaje, że w kwestiach oszczędzania ufa wyłącznie własnej intuicji a co piąty z nas wierzy reklamom instytucji finansowych.

znów tanie latanie?

Tanieją bilety lotnicze i to mimo wzrostu kursów walut. A to wszystko dlatego, że linie lotnicze muszą jakoś wypelnić swoje samoloty w czasach, gdy chce nimi latać coraz mniej pasażerów.

Miliardy dolarów dla Węgier

Wiele wskazuje na to, że radykalna poprawa nastrojów w regionie to między innym skutek pakietu pomocowego dla Węgier. Budapeszt otrzyma pomoc finansową w wysokości ponad 25 miliardów dolarów. Złożą się na niego Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Unia Europejska i Bank Światowy. W reakcji na szerszy od spodziewanego zakres pomocy pozytywnie zareagowały rynki. Indeks węgierskiej giełdy zyskiwał dziś ponad 13 procent, zyskiwał także forint.

Kapitał poszukiwany

Unijny program Innowacyjna Gospodarka to jedna z możliwości pozyskania kapitału na rozwój własnej działalności gospodarczej. Jakie jeszcze są metody pozyskania kapitału, gdy bank w roli kredytodawcy zawodzi?

Ropa coraz taniej

Ropa naftowa spadła poniżej 62 dolary za baryłkę - to najniższy poziom od 17 miesięcy. Taniejący surowiec to duży problem dla Rosji, która jest drugim światowym eksporterem ropy.

Przygotowania kryzysowe

Są juz pierwsi, którzy odczuwają skutki spowolnienia - są też tacy, którzy zapobiegawczo się do tego przygotowują. Cięcia w kosztach - od kupowania energooszczędnych żarówek, przez rezygnację z kupowania nowych samochodów - aż po planowane zwolnienia pracowników.

Droga do euro

Tego dawno nie było - Donald Tusk spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim. Premier liczył między innymi na przekonanie lidera opozycji do idei wejścia do strefy euro już od 2012 roku.

Benzyna poniżej 4 złotych

Litr benzyny poniżej 4 złotych - cena, która jeszcze w lipcu wydawała się absolutnie nieprawdopodobna teraz obowiązuje na stacjach benzynowych w wielu polskich miastach. Jednak obniżki cen widoczne są tylko na tych stacjach, które nie należą do dużych koncernów paliwowych.

Kto podniesie złotego?

Piątek upływa też pod znakiem ciągle bardzo słabego złotego. Nasza waluta utrzymuje się na poziomach, a które spadła wczoraj, po gwałtownym osłabieniu. Co było tego przyczyną i czy narodowy bank polski właściwie zareagował - nie reagując?

OFE: co dalej?

500 milionów czystego zysku. Tyle zarobiły Otwarte Fundusze Emerytalne zarządzając pieniędzmi przyszłych emerytów w pierwszym półroczu. Zarobiły mimo, ze OFE traci. I to traci na potęgę. Kiedy mogą odrobić straty i czy potrzebne są nowe rozwiązania prawne by środki na wypłaty przyszłych emerytur były bezpieczniejsze.

Brytania w recesji

Brytyjska gospodarka oficjalnie wchodzi w okres recesji -PKB skurczyło się w trzecim kwartale o pół procent. To pierwsze załamanie wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii od 1991 roku.

Niepewne czasy dla emerytów?

Emerytury w szczękach bessy, a ministerstwo pracy i Polityki społecznej uspokaja - nie ma szczególnego zagrożenia dla tych osób, które w przyszłym roku przejdą na emeryturę. Tymczasem Otwarte Fundusze Emerytalne tracą z powodu fatalnej sytuacji na giełdach. Czy przyszli emeryci powinni obawiać się o swoją przyszłość?