Z kraju

Z kraju

Halo? Tu Google…

Dziś w „Programie” przyjrzymy się nowemu telefonowi komórkowego od Google’a. Sprawdzimy też, czy warto kupować uniwersalnego pilota „do wszystkiego”.

Iphonomania

Iphone – najnowszy gadżet od Appl’a jeszcze przed premierą zyskał miano kultowego. Czy słusznie? Dziś w „Programie” pokażemy też, jak każdy może współtworzyć telewizję – czyli słów kilka o platformie Kontakt TVN.

Technologie sportowe

W dzisiejszym „Programie” przyjrzymy się technologiom, które pomogą zachęcić nas do.. uprawiania sportu. Zobaczymy również technologie wykorzystywane w rozrywce, czyli najnowsze akcesoria dla graczy.

Wakacyjne zabezpieczenia...

Dziś dowiemy się, jak na czas wakacyjnych wyjazdów zabezpieczyć swój sprzęt elektroniczny. Sprawdzimy również, jak połączyć dwa komputery za pomocą Wi-Fi.

Mission Impossible?

Dziś w „Programie” przyjrzymy się technologii znanej do niedawna jedynie z filmów – czyli zabezpieczeniom telemetrycznym. Przyjrzymy się również ciekawym cyfrowym kamerom i aparatom fotograficznym.

Wzrost gospodarczy według RPP

Projekcja zakłada wzrost gospodarczy w 2009 roku na poziomie 1,1 procent PKB. Jednak prof. Marian Noga, członek Rady Polityki Pieniężnej jest większym optymistą. Więcej o tym, ile może wynieść wzrost gospodarczy, a także co było przedmiotem lutowego spotkania RPP z ministrem finansów, gość mówi w programie "Pieniądze od Rana".

Niespokojna Ukraina

Sytuacja gospodarcza Ukrainy cały czas się pogarsza. Agencja ratingowa Standard and Poor's o dwa poziomy obniżyła rating długu po tym, jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy zawiesił wypłaty kredytu. Na ulicach Kijowa protestują klienci banków, którzy stracili dostęp do depozytów. Jak z tą sytuacją poradzi sobie Ukraina i czy stadiony zostaną wybudowane na czas? Anna Górska z Ośrodka Studiów Wschodnich zauważyła w TVN CNBC Biznes, że mimo kryzysu Ukraincy mają pieniądze, by dokończyć budowę. Gorzej sytuacja wygląda z infrastrukturą.

Stopy po cięciach

Stopy obniżone o 25 punktów bazowych, ale klienci banków nie muszą tego odczuć. O tym, dlaczego Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na cięcie stóp, co miało na to wpływ i czy możemy się spodziewać kolejnych obniżek, mówi w programie "Pieniądze od Rana" członek RPP, prof. Marian Noga.

Kolejne cięcie..

Rada Polityki Pieniężnej obnizyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Jest to kolejne cięcie, jednak analitycy spodziewali się bardziej znaczącego ruchu. O sytuacji w polskiej gospodrace rozmawialiśmy z Krzysztofem Kalickim, prezesem Deutsche Banku.

Trudne decyzje w kryzysie?

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła główną stopę procentową o 25 punktów bazowych, do poziomu 4 procent. Po czwartej z rzędu obniżce, główna stopa procentowa znalazła się na najniższym poziomie w historii. O dzisiejszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej a także o tym jak ostatnie wahania kursu złotego wpłynęły na decyzje Rady, pytaliśmy naszego gościa - profesora Andrzeja Sławińskiego, członka Rady Polityki Pieniężnej.

Multimedia na plusie

Multimedia opublikowała wyniki za IV kwartał 2008 roku. Spółka wciąż na plusie, choć mniejszym niż przed rokiem. Więcej o wynikach finansowych Multimedia i planach związanych z działalności, mówi w "Dniu na Rynkach" jej prezes, Andrzej Rogowski.

Plany na zagranicę

Połączenie z zagranicznym deweloperem, przejęcia na rynku i budowa osiedla z przeznaczeniem na wynajem mieszkań to plany deweloperskiej spółki J.W.Construction. Jak przyznał w TVN CNBC Biznes główny akcjonariusz dewelopera, Józef Wojciechowski, rynek najgorszy okres ma już za sobą. Deweloper sprzedaje średnio 4-5 mieszkań dziennie.

Stopy w dół, kredytów brak

Główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego na poziomie 4%. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o jej obniżce o 25 punktów bazowych. Bezpośrednio po tej decyzji złoty ponownie tracił na wartości. Niezmieniona została natomiast stopa rezerwy obowiązkowej - a to jej zmianę sugerowała znaczna cześć ekonomistów i przedstawicieli banków, bo ich zdaniem to właśnie obniżenie tego wskaźnika mogłoby pobudzić rynek kredytowy w Polsce.

Rząd pomoże w ratach

Państw  będzie spłacać raty za kredytobiorcę w przypadku, gdy ten straci pracę. Brzmi naprawdę bardzo dobrze, ale dziś minister Michał Boni hamował na antenie TVN CNBC Biznes oczekiwania zainteresowanych. Pewne jest, że na pomoc nie będą mogli liczyć wszyscy chętni, a publiczne pieniądze trzeba będzie kiedyś oddać.

Obniżenie prowizji dla OFE?

Obniżenie prowizji dla otwartych funduszy emerytalnych wydaje się przesądzone - tak uważają przedstawiciele rządu. Jeżeli ten projekt przejdzie przez Sejm to z pewnością zyska także poparcie prezydenta. Zdaniem zarówno strony rządowej jak i przedstawicieli kancelarii prezydenta nie jest uczciwe, że fundusz, który nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań - ma mimo wszystko zapewnione gigantyczne zyski.

Kiedy do ERM2?

Polska powinna wejść do strefy euro tak szybko jak to jest możliwe - utrzymuje Rada Polityki Pieniężnej. Rząd chce natomiast, żeby Polska weszła do ERM2 w maju lub na początku czerwca. W programie "Fakty Ludzie Pieniądze" o tym, kiedy i na jakich warunkach Polska wejdzie do ERM2 rozmawialiśmy z dr Ryszardem Bugajem, doradcą ekonomicznym prezydenta RP oraz Januszem Piechocińskim z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Rynki Dla Opornych 25.02.2009

Dziwna sesja na warszawskiej giełdzie. W "Rynkach dla Opornych" zastanawiamy się czy zainwestować w spółkę CEDC, która jest liderem na polskim rynku spożywczym.

Plany MNI

Dobre wyniki, czas na zakupy? Prezes MNI Piotr Majchrzak mówi o dalszych planach dla swojej spółki, ale także - o perspektywach dla Netii i jej wynikach.

Koelner i jego wyniki

Koelner po raz czwarty skorygował w dół prognozy wyników za ubiegły rok. Strata netto wyniesie 6,5 mln zł wobec zakładanych 9 mln zł zysku netto. Prezes spółki Radosław Koelner tłumaczy słabsze wyniki osłabieniem koniunktury w branży budowlano-montażowej. Jakie jednak będą wyniki za następne miesiące? Co zrobić żeby firma powiększyła swoje zyski?

Molton upadł

Zarząd Monnari Trade zgłosił wniosek o upadłość spółki-córki: firmy odzieżowej Molton. Nierentowna firma tylko w 2008 roku przyniosła straty w wysokości 30 mln złotych, a 2009 rok miał być jeszcze gorszy. Jak ocenia prezes Monnari Trade, Marek Banasiak, powody upadku firmy są dwa: niezadowalające kolekcje odzieżowe i spowolnienie gospodarcze.

Rządowe recepty na kryzys

Rządowy projekt pożyczek na spłatę kredytów hipotecznych dla bezrobotnych to dobry pomysł - ocenia główny ekonomista Business Centre Club. Wzmocni to zaufanie do rynku osób, które nagle tracą pracę. Przystąpienie do strefy euro z kolei w obecnej sytuacji ekonomicznej jest prawie niemożliwe. Zdaniem Stanisława Gomułki Polska nie sprosta kryteriom ERM2 z powodu niższych dochodów i niższego budżetu.

Ukraina w stanie gospodarczej zapaści

To rzutuje na sytuację polskich firm na Ukrainie. Jednak warto ten kryzys przeczekać - twierdzi prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Zdaniem Jacka Piechoty, kryzys ukraiński będzie miał dla rynku skutki oczyszczające. Mniejsze firmy mogą jednak nie przetrwać tego okresu. Unia Europejska powinna wspomóc Ukrainę w pokonaniu zapaści gospodarczej. Jak najszybsze wyjście Ukrainy z kryzysu jest - zdaniem Jacka Piechoty - w interesie Polski i polskich firm.

Rząd dopłaci

Rządowa dopłata do kredytu hipotecznego dla osoby bezrobotnej wyniesie od 500 do 1200 złotych. To znaczy, że będą się mogli o nią starać posiadacze kredytów średniej wysokości. Nie dostaną jej zadłużeni na wysokie kwoty. Jak mówi nam minister Michał Boni rząd chciałby, aby posiadacz kredytu, mimo utraty pracy spłacał część swoich zobowiązań. Rządowa dopłata z Funduszu Pracy będzie miała charakter pożyczki. Trzeba ją będzie zwrócić, ale dopiero po dwóch latach i to rozłożoną na 5 do 10 lat.

Rząd uzbroi przedsiębiorców

Kolejna broń w rękach przedsiębiorców - Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje projekt ustawy o pozwach zbiorowych, ułatwiającej przedsiębiorcom wspólne działanie na drodze prawnej i sądowej. Ma to umożliwić firmom między innymi wystąpienie przeciwko bankom w sprawie strat spowodowanych opcjami walutowymi. Rada Ministrów może przyjąć ten projekt już 3-go marca. Gościem TVN CNBC Biznes był Michał Boni - minister w rządzie Donalda Tuska.

Patriotyzm na zakupach

Kupujesz polskie produkty dajesz pracę - to hasło kampanii, która ruszyła cztery lata temu. Prezes fundacji Dajesz Pracę PL, Jacek Sadowski w programie "Pieniądze od rana" mówi "Są powody do dumy - kupuj nasze"

Złe dane o sprzedaży detalicznej

Słabe dane sprzedaży detalicznej w styczniu. O ile w ujęciu rocznym sprzedaż wzrosła o 1,3%, to miesiąc do miesiąca zanotowano spadek o 22,9% - podał Główny Urząd Statystyczny. O sytuacji makroekonomicznej Polski mówił gość magazynu "Bilans" - ekonomista ING Banku Śląskiego - Rafał Benecki.

Zarobić na obligacjach

Rynek obligacji jest znacznie mniej płynny niż rynek akcji. Dlatego powstał Komitet ds Rozwoju Rynku Obligacji. Gościem magazynu "90 Minut" był Jacek Jonak z kancelarii Jonak, który mówił o nowej inicjatywie rozwoju rynku obligacji

Dobre inwestycje w nieruchomości?

O spowolnieniu w branży deweloperskiej mówi się od dawna. Czy i jak można tę sytuację wykorzystać? Czy warto czekać na spadek cen mieszkań? Czy opłacalne są inwestycje w nieruchomości? Między innymi na te pytania odpowiadali Robert Chojnacki, prezes redNet Property Group oraz Janusz Lisiecki, wiceprezes Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Popyt spowolnił

Dzisiejsze dane potwierdziły, że popyt konsumpcyjny spowalnia i przyczyni się do obniżenia PKB. Przyczyną spowolnienia jest m.in. sytuacja na rynku pracy. Będzie wyraźny spadek sprzedaży samochodów, mebli, RTV, AGD a konsumenci będą szukać oszczędności. Kryzys jest szansą dla producentów dóbr tańszych. Naszym gościem w studio TVN CNBC Biznes był Piotr Bujak, ekonomista BZ WBK

Wyniki Energomontażu Północ

Spółka Energomontaż Północ opublikowała swoje wyniki za IV kwartał. Energomontaż potroił swoje zyski w tym kwartale. Jak na tak dobre wyniki wpłynął słabnący złoty i co jeszcze były przyczyną takiego sukcesu w IV kwartale, pytaliśmy naszego gościa Przemysława Milczarka, wiceprezesa Energomontażu Północ.