Z kraju

Z kraju

Targi Murator-Expo

W tym roku na targach mieszkaniowych swój akces zgłosiło ok. 160 firm. Deweloperzy pokładają duże nadzieje w tych targach. Uważają, że dzięki nim, może nastąpić pewne ożywienie na rynku mieszkaniowym. Na ten temat rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes, Jacek Oryl, prezes targów Murator-Expo.

Comarch inwestuje w rozwój

Comarch błysnął kwartalnymi wynikami, prognozuje pięcioprocentowy wzrost przychodów w bieżącym roku. Jeszcze w marcu planuje kupić niemiecką spółkę. W strategii rozwoju znajduje się też otwarcie oddziałów w Wietnamie i Chinach. O wynikach, sytuacji finansowej oraz planach spółki mówił w "Dniu na Rynkach" jej prezes Janusz Filipiak.

Polska homogeniczna z regionem

Polska nie może być postrzegana przez kraje zachodnie tak, jak reszta krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które znajdują się w gorszej niż my sytuacji - zauważył gość TVN CNBC Biznes, prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Wizerunkowi Polski jako kraju znajdującego się w recesji należy przeciwdziałać, ale relatywnie lepsza sytuacja na tle krajów regionu nie zwalnia nas z obowiązku nadzwyczajnych działań - i rząd właśnie takie działania będzie podejmować - zapowiedział prezes NBP w rozmowie z Robertem Stanilewiczem w programie "Pieniądze od Rana" w TVN CNBC Biznes.

Poprawa wizerunku w zachodnich mediach

Pojawiają się sygnały, które mogą świadczyć o tym, że przestajemy być pod względem gospodarczym postrzegani wyłącznie jako element większej całości czyli Europy Środkowo-Wschodniej. Zabiegali o to przedstawiciele rządu a także szef NBP. Dowodem na poprawę wizerunku naszej gospodarki mogłoby być umocnienie się złotego. W programie "Biznes lunch" z Piotrem Kuczyńskim głównym analitykiem Xelion. Doradcy Finansowi oraz Ernestem Pytlarczykiem ekonomistą BRE Banku.

Twój Brat PIT: ulga w Internecie

Ulga internetowa czyli do 760-ciu złotych do odpisania od podatku- tym tematem zajmował się dziś Twój Brat Pit. O tej coraz popularniejszej uldze podatkowej dostępnej coraz szerszemu gronu podatników rozmawiał z Andrzejem Marczakiem z KPMG w programie "Pieniądze od rana" Robert Stankiewicz.

Słaby złoty zaszkodzi spółce?

- Zabezpieczamy się przed kursami, około 75% transakcji jest nominowana w USD- powiedział w TVN CNBC Biznes prezes Bakallans SA. Marian Owerko dodał, że w związku z zabezpieczeniem walutowym spółka podniosła ceny swoich produktów.

NFZ z kredytem?

NFZ przedstawił w lutym zmodyfikowany plan wydatków na bieżący rok. O tym, czy Fundusz będzie musiał zaciągnąć w tym roku kredyt, w pogramie "Pieniadze od rana" z prezesem NFZ-tu Jackiem Paszkiewiczem rozmawiał Robert Stankiweicz.

Obniżki stóp procentowych

Kolejne banki obniżają stopy procentowe. Jednak sytuacja w Polsce jeszcze nie jest najgorsza. NBP dysponuje jeszcze możliwościami ratunku gospodarki, jeszcze ma z czego wprowadzać dalsze obniżki w przeciwieństwie do innych banków. Na temat stóp procentowych rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes JAkub Borowski, główny ekonomista Invest Banku.

Sytuacja w PLL LOT

LOT powinien mieć stabilnego inwestora - powiedział w TVN CNBC Biznes partner zarządzający działem Doradztwa Finansowego Deloitte w Polsce. Wojciech Roman dodał, że wprowadzenie polskich linii lotniczych na giełdę byłoby zasadne jako dobra droga do prywatyzacji.

Głębokie spadki w USA

Najniższe zamkniecie giełdy w USA od 2003 roku to kolejne potwierdzenie trendu spadkowego. EBC obniżył stopy procentowe o 50pb. Główna stopa wynosi teraz 1,5%. A w Polsce powiększająca się dziura budżetowa. Złoty traci na wartości ale lekko oderwał się od walut naszego regionu. W programie "90 MINUT" Marek Tejchman rozmawiał z Marcinem Rupińskim - analityk Domu Maklerskiego BOŚ i Adamem Dakowiczem - prezes BRE Property Partner.

Bonusy i kryzys

Czy programy motywacyjne, dopłacanie do obiadów, służbowe komórki czy firmowe majówki mają sens w ciężkich dla firmy czasach? Z czego można zrezygnować, a z czego wręcz trzeba? I wreszcie - czy opłaca się coś pracownikom zostawić? O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi Piotrem Wielgomasem, prezesem Bigram SA oraz Piotrem Palikowskim z Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami

DWS zadziwia inwestorów

DWS Polska co najmniej na dobę przyprawił wielu inwestorów o szybsze bicie sera, zawieszając umarzanie i wycenę jednostek w trzech funduszach inwestycyjnych: Dłużnych Papierów Wartościowych, Płynnej Lokaty oraz Płynnej Lokaty Plus.

Nie potrzebujemy pomocy.

W Międzynarodowym Funduszu Walutowym pomocy szukają węgrzy, ale nie polacy. Prezes NBP, Sławomir Skrzypek pojechał dzisiaj do Waszyngtonu. Pragnie przekonać wszystkich że właśnie w Polsce inwestorzy nie boją się lokować swoich kapitałów.

Co będzie z ulgą prorodzinną?

Opieka nad dziećmi, czasami wymaga włożenia większego nakładu energii, niż praca zawodowa. Nagrodę rodzicom funduje raz w roku fiskus. W tym roku można odliczyć od podatku za każde dziecko 1173 złote. Jednak trzeba uważać, bo tutaj czyha nich pewien haczyk...

OFE i obligacje

Rynek subfunduszy musi się rozwijać - mówi w rozmowie z Robertem Stankiewiczem prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Zdaniem gościa TVN CNBC Biznes Ewy Lewickiej kluczem do skutecznego inwestowania jest wypuszczenie różnego typu obligacji - korporacyjnych, infrastrukturalnych - które dałyby szanse na wyższe emerytury i konkurencyjność rynku. Tymczasem, jak mówi prezes IGTE, tego typu rozwiązania nie są realizowane, choć są przedmiotem regulacji prawnych.

LOT bez prezesa

Głównym powodem rezygnacji prezesa LOT było poczucie braku przeprowadzania dalszych zmian koniecznych dla spółki. Prezes sądził, że po 11 miesiącach urzędowania ma wyczucie czy zmiany w spółce idą w dobrym kierunku. Gościem TVN CNBC Biznes był były prezes PLL LOT, Dariusz Nowak.

Czas na subfundusze

Rząd powinien w trybie pilnym podjąć prace nad subfunduszami bezpiecznymi, które są ważne szczególnie w ostatnim momencie oszczędzania na emerytury - powiedział doradca prezydenta RP, Paweł Wypych. Gość TVN CNBC Biznes przyznał w TVN CNBC Biznes, że system emerytalny po 10 latach prac wymaga jeszcze reform, ale największym problemem przyszłych emerytów jest wartość ich lokat w momencie bessy.

Fundusze spadają ...stabilnie

Odbudowywanie kursu rocznego KGHM i stabilizacja na rynku to prognoza gościa TVNCNBC Biznes, prezesa Investors TFI Macieja Wiśniewskiego. A jest dużo do nadrobienia - kurs KGHM spadł w ostatnich miesiącach o ponad 80 procent. O atmosferze wokół polskiego rynku oraz o problemie z wyceną środków należących do klientów funduszu DWS z prezesem Investors TFI rozmawialiśmy w programie "Dzień na Rynkach"

Pity 2008

PIT 2008 już spędza niektórym sen z powiek. W TVN CNBC Biznes pomagamy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące ewentualnych problemów przy okazji rozliczenia dochodów za 2008 rok. Na maile i listy od widzów w sprawie sposobów na PIT w programie "Biznes Lunch" w TVN CNBC Biznes odpowiada w rozmowie z Jolanta Wiśniewską doradca podatkowy PriceWaterhouseCoopers, Joanna Narkiewicz.

Czy czeka nas kolejna obniżka stóp procentowych?

Jeżeli byśmy obniżali stopy procentowe to zapewne nie będzie to już 75 pkt. bazowych jak było w grudniu i styczniu, natomiast jaka będzie i czy będzie skala obniżki stóp procentowych to tak jak powiedziałem, my obserwujemy to co dzieje się na bieżąco w gospodarce powiedział w TVN CNBC Biznes prof. Jan Czekaj, członek Rady Polityki Pieniężnej. Wg. prof. Czekaja są argumenty za wejściem Polski do ERM2 ze względu na kurs złotego który w tej chwili kształtuje się korzystnie.

Zamknięcie

Podsumowanie dnia na rynkach w USA. Sytuacja na chińskim parkiecie i odniesienie do sytuacji na Polskim w programie "Dzień na rynkach" rozmawiali Marek Wołos - analityk Domu Maklerskiego TMS Brokers i Krzysztof Barembuch - wiceprezes AZ Finanse.

Nauka dobrze finansowana

Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego chudsze o 800 milionów złotych. Jednak mimo budżetowych oszczędności polscy studenci na tym nie ucierpią - zapewniła w TVN CNBC Biznes szefowa resortu Barbara Kudrycka. Na czym resort zaoszczędził i ile ma środków do rozdysponowania, pytał gościa w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz.

Dzieci zmniejszają podatki

Nawet 1174 złote mogą odliczyć od podatku rodzice wychowujący dziecko. O tym, kto może skorzystać z ulgi, a także które dzieci objęte są nią objęte, mówi w programie "Pieniądze od Rana" Szymon Czerwiński z Accreo Taxand. O szczegóły pytał Robert Stankiewicz.

Rozwiązanie dla opcji

PiS złożył w Sejmie własny projekt ustawy o unieważnieniu opcji, którego głównym zamierzeniem będzie ujawnienie kulis tych transakcji nie tylko w relacjach krajowych, ale przede wszystkim w relacjach międzynarodowych. Jak podkreślił na antenie TVN CNBC Biznes Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki, partia złożyła propozycję, według której z chwilą, kiedy klient złoży oświadczenie o tym, że dostrzega nieuczciwe praktyki, będzie możliwe unieważnienie opcji

Wzrost bezrobocia w UE

Kryzys na światowych rynkach przyczynia się do wzrostu bezrobocia. Czy polskim emigrantom trudniej będzie znaleźć pracę zagranicą? Czy mieszkańcy starej Unii Europejskiej również ruszą w poszukiwaniu pracy? Na te i inne pytania dotyczące bezrobocia odpowiadał ekonomista Banku Światowego, dr Jan Rutkowski

Rynki dla Opornych 04.03.2009

Pan Łukasz polecił nam zakup akcji spółki Vistula. Dzisiejsza sesja po silnym spadkowym trendzie zakończyła się formacją objęcia bessy. Czy będzie to zatem dobra inwestycja?

Nowa wojna gazowa?

Znów gorąco wokół gazu. Po styczniowym konflikcie na linii Rosja - Ukraina, teraz punkt zapalny przeniósł się do samego Kijowa. Do siedziby ukraińskiej spółki Naftohaz, która odpowiada między innymi za transport rosyjskiego gazu do Polski, wkroczyli uzbrojeni agenci ukraińskiej służby bezpieczeństwa. Tymczasem do naszego kraju wciąż nie dociera tyle gazu ile wynika z kontraktu.

Ceny rosną mimo kryzysu

Gospodarka zwalnia, ale ceny rosną. Coraz więcej płacimy nie tylko za towary w sklepach, ale również za prąd i gaz. W nieskomplikowanym procesie wydawania pieniędzy dość trudno zrozumieć jak skomplikowany proces kształtowania się cen może sprawić, że mimo wszystko rosnące ceny są dzisiaj w naszej gospodarce znacznie mniejszym złem, niż gwałtowne spadki cen.

Opcja polityczna

Wczoraj PiS - dzisiaj PSL. Pojawiają się nowe pomysły projektów rozwiązania problemu opcji walutowych, które mogą doprowadzić do bankructwa wiele nieźle do tej pory prosperujących firm. Pomysły przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowane wczoraj - dzisiaj ostro krytykowali posłowie rządzącej Platformy Obywatelskiej, a koalicyjny PSL złożył tymczasem własny projekt